Szó szerint, ugyanis a számítógépes algoritmust ezúttal egészségügyi kockázatok feltárására vetették be.

Úgy tűnik, bizonyos esetekben már hatékonyabban tud jósolni a számítógép, mint az ugyanazokból az adatokból kiinduló orvosok. A probléma viszont az, hogy egyelőre a kutatók sem értik, miért teljesít ilyen jól a mesterséges intelligencia.

Halál komoly tippelés

Egy amerikai egészségügyi intézmény kutatócsapata igen komoly adattengert öntött az MI-re, hogy megnézzék, milyen hatékonysággal képes kimutatni az esetleges korai elhalálozás kockázatát. A mintegy 400 ezer beteg közel 1,8 millió EKG-eredményét átfésülve arra jutottak, hogy az algoritmus bizony lepipálja a veterán orvosok teljesítményét.

A kutatók kétféle változattal kísérleteztek. Az egyik esetben az MI csak a nyers EKG-adatokat kapta meg, míg a másodikban ezekhez hozzákapcsoltak olyan fontos kiegészítő információkat is, mint a páciens kora és neme. A gép feladata az volt, hogy jelölje meg azokat az eseteket, ahol nagyon magas az egy éven belüli elhalálozás kockázata. Az algoritmus eredményeit összevetve a valós adatokkal kiderült, hogy a gép konzisztensen 85 százalék feletti pontossággal dolgozik. Ez kifejezetten impresszív annak fényében, hogy a gyakorló orvosok által használt előrejelzési modelllek hatékonysága jellemzően 65 és 80 százalék között szóródik.

Működik, de nem tudják, hogyan

A mesterségesintelligencia-kutatás összetettségét jól jellemzi, hogy egyelőre maguk a kutatók sem pontosan értik, milyen mintázatok alapján jut ilyen pontos végeredményre az algoritmus. A gép egy sor olyan esetben is kimutatta a magas kockázatot, ahol több szakértő specialista sem látott semmiféle rendellenességet.

A kutatást vezető Brandon Fornwalt szerint jó esély van rá, hogy a technológia segítségével olyan új szemléletmódot, megközelítést kapjon az orvostudomány, amelyekkel kapcsolatban évtizedekig tévúton jártunk. A részletes eredményeket egyébként egy héten tartandó szakkonferencián prezentálja a csoport.

Cloud & big data

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.