De ha jót lépünk, heti 12 óra munkával is megkereshetjük a napi betevőt. Ezt Jack Ma mondta Sanghajban a Mesterséges Intelligencia Világkonferencián.

Előbb-utóbb megoldja a Jack Ma által is kedvelt hatalmas munkaterhelést a mesterséges intelligencia. Ehhez azonban alapjaiban kell újragondolnunk az oktatást. Többek között ez volt a témája annak a beszélgetésnek, amit az Alibaba alapítója Elon Muskkal folytatott a sanghaji World Artificial Intelligence konferencián. Jack Ma szerint ha jól alkalmazzuk a mesterséges intelligenciát, akkor az embereknek hetente csak 12 órát, mondjuk három nap négy órát kell dolgozniuk.

Az Alibaba-alapító régóta hangoztatja, hogy a mesterséges intelligencia a gyártósoron dolgozóktól a menedzserekig szinte mindenkit képes helyettesíteni. Korábban azonban általában nem foglalkozott azzal, hogy akkor ki fog dolgozni, illetve mi lesz azokkal, akiknek a munkája fölöslegessé vált. Most azonban erre is kitért.

A kevés munka nem jön magától

A mesterséges intelligencia a kínai üzletember szerint olyan hatással lesz az emberek életére, mint a villamos energia – írja a Bloomberg a beszélgetésről készített összefoglalójában. Ahogy a villamos energia lehetővé teszi, hogy több időt fordítsunk kikapcsolódásra, és hogy együtt legyünk barátainkkal, ugyanilyen hatása lesz a mesterséges intelligenciának is.

Ehhez azonban alapjaiban át kell alakítani az oktatási rendszert, hogy a következő generáció képes legyen beilleszkedni ebbe az MI meghatározta világba. Anélkül ugyanis nem valósulhat meg a 3×4 órás munkahét sem. Sőt Jack Ma azt is a kijelentést is megkockáztatta, hogy ha nem sikerül korszerűsíteni az oktatási rendszert – amely elsősorban a kormányok felelőssége –, akkor mindannyian bajba kerülhetünk.

A jelenlegi oktatási rendszerrel az a legnagyobb baj, hogy az ipari korszak terméke, és nem számol azzal a korszakkal, amiben a gépek már meghaladják az emberi képességeket bizonyos területeken, például az információtárolásban (emlékezet) és az ismétlődő munkafázisokban. Ezért kellene az oktatási rendszert mindenekelőtt az emberi kreativitás fejlesztésére optimalizálni.

Ne féltsük a munkánkat!

Ha ez megvalósul, akkor a mesterséges intelligencia valójában nem jelent veszélyt az ember munkájára. A számítógépekben csak csipek vannak, míg az embernek szíve. És ez a szív a bölcsesség forrása – fogalmazott Ma.

Elon Musk a beszélgetésben lelkesen szekundált az Alibaba alapítójának, és persze felhozta a Neuralink-projektet, amely megpróbálja összekapcsolni az emberi agyat a mesterséges intelligenciával. Musk szerint a Neuralink az oktatást is forradalmasíthatja: mint a Mátrix című filmben, bármilyen információt, tudást fel lehet majd tölteni az emberek agyába – vizionált egyet a Tesla-vezér.

 
MIT: Munkaterhelés alakulása a 13. századtól
Infogram


Megjegyzendő, hogy kutatók kimutatták: a technológiai fejlődés egyáltalán nem csökkentette az emberek munkaterhelését. A kapitalizmus egyik hamis mítosza, hogy a nyolcórás munkaidő bevezetésével radikálisan csökkent az emberek munkára fordított ideje – állítják az MIT (Massachusetts Institute of Technology) kutatói. Amikor azonban adatok alapján összehasonlították például a középkor alapvetően paraszti társdalmai és a jelenkor munkaterhelését, kiderült, hogy voltak időszakok, amikor az emberek alig dolgoztak többet évi 1400 óránál. Ez ugyan még a középkorban is extrémen alacsony volt, de még az átlagosnak mondható 170-180 munkanappal és 12 órás munkaidővel sem jött ki 2200 óránál több évente (lásd a fenti grafikont).

A 19. századi helyzethez képest mára valóban javult a helyzet, az 1300-as évektől nézve azonban már közel sem olyan pozitív a kép: gondoljunk csak a Jack Ma által propagált – és az Alibabánál is elvárt – kínai 996-os munkarendre (heti hat nap, reggel 9-től este 9-ig).

Közösség & HR

Áttörést érhettek el a robotok tanításában az MIT kutatói

Az általuk kifejlesztett módszerrel nemcsak gyorsabbá és olcsóbbá tehető a folyamat, hanem a robotok alkalmazkodóképessége is javul az új feladatokhoz és új környezetekhez.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.