Az ötletgyáros legújabb cége olyan interfész fejlesztésén dolgozik, amely közvetlenül az agyunkat kapcsolná össze a számítógépekkel.

Elon Musk a Tesla és a SpaceX mellett egy harmadik futurisztikus vállalat vezérigazgatói székébe is becsüccsent. A Neuralink nevű társaság talán a dél-afrikai származású amerikai üzletember eddigi legambiciózusabb projektjét gondozza: olyan technológiát fejleszt, amely a megszokottnál jóval hatékonyabb, közvetlen "szélessávú" kapcsolatot tenne lehetővé az emberi agy és a számítógépek, praktikusan a mesterségesintelligencia-programok között.

Kifejlesztenék a hetedik érzékünket

A Wait But Why blog néhány nappal ezelőtt közölt hosszabb beszámolót a Neuralink terveiről, amiből kiderül, hogy az elektromos járművek és a világűr kolonizálása mellett Musk az emberi kommunikációt is magasabb szintre emelné. Ez röviden annyit jelentene, hogy kiiktatná azt az igen veszteséges tömörítési eljárást, amit a gondolataink szavakba vagy írott szövegbe való átültetése, majd annak a fogadó oldalon való kicsomagolása jelent.

Ez a Neuralink és Musk elképzelése szerint olyan minőségi ugrást jelentene az emberi kommunikációban, mint annak idején a beszéd és a nyelvek megjelenése, ezen felül lehetővé tenné, hogy a humán felhasználók az integráción keresztül lépést tartsanak a rendkívül gyorsan fejlődő AI technológiákkal. A mikron méretű eszközök tulajdonképpen egyfajta kiterjesztésként kapcsolnák az emberi tudathoz a mesterséges intelligenciát.

Ez a cloud alapú öntanuló AI rendszerek hatékony felhasználása mellett kiszélesítené az emberek közti információcsere határait (kivel nem fordult még elő, hogy nem tudta megfelelően szavakba önteni, amit gondol), de a különféle agyi elváltozások vagy sérülések, például a stroke esetében is óriási segítséget jelenthetne a betegeknek. Musk szerint, ha a közérthetően kellene megfogalmazni a koncepciót, akkor beszélhetünk konszenzusos telepátiáról is.

Egyelőre sci-fi, de tíz év hamar elröppen

A Neuralink elég nagyratörő tervekkel látott munkához, szerintük az agyi interfészeket nyolc-tíz éven belül már az egészséges emberek is használhatják majd – ez nyilván nem csak a mérnökökön, hanem a szabályozók hozzáállásán és a betegek körében gyűjtött tapasztalatokon is múlik. A fejlesztésekben ugyanis a gyógyászati célú felhasználás a prioritás, a teljes körű konzumerizáció csak a második lépésben szerepel az elképzelések között.

A hírek szerint a Tesla részvényesei közül sokan tikkelni kezdtek, amikor kiderült, hogy Musk egy harmadik vállalat vezetését is magára vette. Ahogy nemrég mi is beszámoltunk róla, a befektetők egy csoportjának már az sem igazán tetszik, hogy a Tesla egy óriásira nőtt családi vállalkozásra hasonlít, a vezetőségében Elon Musk testvérével és a milliárdos más bizalmi embereivel; ők nyilván annak sem tapsikolnak, hogy a teljhatalmú vezérigazgató még tovább aprózza magát.

Közösség & HR

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.