A kínai Alibaba alapítója, Jack Ma szerint 30 év múlva algoritmusok fogják irányítani a cégek egy részét, a mostaninál kevesbé lesz szükség emberi vezetőre.

Egy, a vállalkozói lét lehetőségeit boncolgató, a kínai Csengcsouban (ZhengZhou) tartott konferencián tartott beszédet Jack Ma, Kína talán legsikeresebb üzletembere. Az Alibaba alapítója és vezetője erős állítást fogalmazott meg: a jelenlegi trendeket figyelembe véve úgy gondolja, hogy a következő harminc év során nem csak az alkalmazotti munkahelyek kerülnek veszélybe, hanem a vezetői állások is.

Ennek hátterében a mesterséges intelligencia fejlődése áll, fejtegette Ma. Logikusnak tűnik, hiszen az MI az emberekhez képest racionálisabb módon végez számításokat és hoz döntéseket, kizárva az értékítéletet elhomályosító érzelmeket. Igaz, a mesterséges intelligenciát mi magunk, emberek tanítjuk és tesszük azzá, amivé válik.

Vészjósló jövő?

Van egy másik aspektusa is a témának, ami feszültséget okoz. A hatékonyságnövekedés csökkenti az emberek által betölthető állások számát, ami két pontot is problémát okoz. Egyrészt felpörgeti a hagyományos munkahelyek megszűnésének ütemét, másrészt megnehezíti a munka nélkül maradtak elhelyezkedését. Ez a folyamat Ma szerint társadalmi konfliktusok melegágyává válik, és különösen az idősebb korosztályt fogja érinteni.

Nem Jack Ma az egyetlen neves IT szakember, aki a mesterséges intelligencia ilyen jellegű veszélyeire figyelmeztet. A többek között a Teslát is megalapító Elon Musk vagy a közismert brit kutató, Stephen Hawking egyaránt kutatta már a jövőt ebből a szemszögből, azt állítva, hogy a mesterséges intelligencia nem onnan támad, ahonnan várjuk.
 


Musknak ráadásul lehetősége van nem csupán elméletben boncolgatni a témát, hanem alakítani is az MI fejlődését. Ő hozta létre például az új technológiák emberi kockázataival foglalkozó Future of Life intézetet, és egyik cége olyan interfész fejlesztésén dolgozik, amely közvetlenül az agyunkat kapcsolná össze a számítógépekkel.

De ki fog dolgozni?

A fentiek tükrében felmerül a kérdés, hogy ha az alkalmazottak után a vezetők állásait is el-/átveszik az algoritmusok, akkor ki fog egyáltalán dolgozni? A magas végzettséget, gyors alkalmazkodóképességet és kiemelkedő intelligenciát igénylő állások előtérbe kerülésével az emberiség zöme egyszerűen kiszorul erről a piacról. Ráadásul ezek az állások mennyiségileg nem (sem) ellensúlyozzák a megszűnőket, tehát pusztán a számok alapján is látszik, hogy komoly feszültségek halmozódnak fel a munkaerőpiacon.

Egy biztosnak látszik: a mesterséges intelligencia és a robotok elterjedésének folyamata legfeljebb késleltethető, de megállíthatatlan. Ha nem készülünk fel rá egyéni és állami szinteken, akkor igencsak fájdalmas lehet az átállás a "szép új világra".

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.