A Microsoft többek között orosz és észak-koreai csoportokat azonosított azok között a támadók között, amelyek az utóbbi időben a világ számos pontján próbáltak gyógyszergyártók és kutatóközpontok rendszerébe férkőzni.

A koronavírus első hullámának kezdetétől megfigyelhető volt az a fajta kitűntetett érdeklődés a lehetséges gyógymódokat kutató szervezetek informatikai hálózatai iránt, amit a legkevésbé sem kívántak az ott dolgozók. Tavasszal futószalagon érkeztek az internetes betörők akcióira figyelmeztő jelentések több biztonsági cég és nagy technológiai vállalat részéről is. A friss hírek szerint mostanra már a világ számos helyén célegyenesébe érkeztek a COVID-19 ellenszerének megalkotásást célzó fejlesztések, ám ez távolról sem jelenti azt, hogy a hekkerek érdeklődése csillapodott volna a téma iránt.

A szokásos bandák

A Microsoft pár napja arról számolt be egy blogbejegyzésben, hogy az elmúlt hónapokban hét olyan támadást is azonosítottak, amelyek állami hátterű hekkelésre utalnak. Redmond nem nevezte meg a célpontokat, de annyit lehet tudni, hogy hét gyógyszercégről és kutatóközpontról van szó, amelyek az Egyesült Államokban, Kanadában, Franciaországban, Indiában és Dél-Koreában működnek, többségükben pedig koronavírus elleni vakciának kifejlesztésén dolgoznak.

Ami a támadókat illeti, ott zömében jól ismert, vagy úgy is fogalmazhatunk, hírhedt elkövetőket találunk. A szoftveróriás az orosz hátterű APT28-at (a csoportot szokás Fancy Bear és Strontium nevekkel is illetni), illetve az Észak-Koreához köthető Lazarus Group (vagy Zinc) nevét említi, de felbukkan egy friss versenyző is, a Cerium.

A támadók más-más megközelítéssel dolgoztak. Az oroszok brute force és úgynevezett password spraying módszerrel kíséreltek meg belső dolgozók fiókjába jutni, míg a koreaiak kifinomultabb adathalászati technikákat vetettek be. Utóbbi során például állást ajánló fejvadászoknak és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársának igyekeztek kiadni magukat, hogy a megtévesztett célpontból kritikus adatokat tudjanak kisajtolni.

A Microsoft tájékoztatása szerint ezeknek a kísérleteknek a nagyobb részét sikeresen blokkolták védelmi rendszereik. Ugyanakkor úgy tűnik, egy-két akció célt ért, mivel a vállalat azt is megemlíti, hogy ahol szükséges volt, ott szakértői segítik a megtámadott szervezetet.

Együttműködést remélve

A témának külön aktualitást adott a múlt héten harmadik ízben megrendezett Párizsi Békefórum (Paris Peace Forum), amelyen a világ kormányzatai mellett a civil és üzleti szféra képviselői gyűltek egybe, hogy megvitassák az emberiség aktuálisan legnagyobb problémáit. Idén természetesen a koronavírus elleni harc, a járvány hatásainak kezelése állt a megbeszélések középpontjában.

A Microsoftot képviselő Brad Smith elnök pedig arra használta ki az alkalmat, hogy másokkal egyetemben igyekezzen további támogatókat találni a még 2018-ban útjára indított Paris Call kezdeményezésnek. Ez az immár 78 ország, köztük hazánk által is támogatott projekt az egészségügyi szervezetek fokozottabb védelmét, a nemzetközi jog témával kapcsolatos passzusainak megerősítését igyekszik elérni.

Bár a téma már évek óta napirenden van, a koronavírus megjelenése még aktuálisabbá és sürgetőbbé tette ezt a kérdéskört. Tavasszal például mi is beszámoltunk róla, hogy a CyberPeace Institute kezdeményezésére megfogalmazódott egy nyilatkozat, amely hatékony, teljes és azonnali összefogást sürgetett az államok között. A "békés internet" megteremtését zászlajára tűző, kormányzatoktól független svájci szervezet nyílt levelében többek között az állt, hogy miközben az egészségügyi szakemberek a való világban védenek minket, a civil társadalom, az ipar és a kormányok feladata, hogy együttesen cselekedjenek a kibertér védelme érdekében.

Biztonság

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.