Az alapító Elon Musk miatt különös figyelemmel kísért Neuralink első emberi kísérleti alanyának jelentős fejlődéséről adott számot a héten. Az agyi implantátumokat fejlesztő cég januárban ültetett csipet a 29 éves páciens fejébe, miután az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatósága tavaly engedélyt adott a vállalatnak a humán tesztekhez, és szeptemberben jóváhagyást kapott az emberkísérletre való toborzásra is.
Az alábbi, X-en közzétett élő közvetítésben a fiatal korában egy balesetben válltól lefelé lebénult Noland Arbaugh az agy-számítógép interfészként (BCI) funkcionáló implantátum segítségével láthatóan minden gond nélkül irányítja az előtte lévő laptop kurzorját, és sakkozik folyamatosan a beszélgetés alatt.
— Neuralink (@neuralink) March 20, 2024
A páciens az interjú során azt is elmeséli, hogy rendkívül gyorsan, problémamentesen zajlott a beültetés, és már másnap hazaengedték a kórházból. Lehetőségei pedig teljesen kiszélesedtek a mozgási szándékot szabályozó agyterületre helyezett, vezeték nélküli implantátumnak köszönhetően. Például kedvenc játékát, a Civilization VI-ot egy alkalommal 8 órán keresztül, hajnali 2-ig fennmaradva nyúzta.
Az alapvetően teljesen pozitív hangvételű kisfilm végén azért Arbaugh igyekszik kicsit árnyalni a képet. Részletek említése nélkül megjegyzi, hogy egyelőre ez a megoldás sem tökéletes, és nem csinál szuperembert egyik pillanatból a másikra senkiből, ugyanakkor reméli, hogy jelentkezésével hozzájárulhat a technológia tökéletesítéséhez.
Nem korszakalkotó, de hasznos
Ahogy azt még a múlt hónapban a londoni King’s College egyik professzora a Financial Timesnak nyilatkozva megfogalmazta: a Neuralink az agy-számítógép interfészek területén messze nem az első és egyetlen kutatócég a világban. Musk vállalata fejlett, korszerű technológiával rendelkezik, de eredményei nem számítanak sem újszerűnek, sem egyedülállónak a beültethető orvosi eszközök kutatásában.
Az ugyanakkor tagadhatatlan, hogy az excentrikus milliárdos bevonódása és folyamatos kommunikácija segíthet általánosságban is a területre irányítani a figyelmet, áttételesen pedig mindez további befektetéseket, forrásokat hozhat a kutatások ösztönzésére.
Ahogy az lenni szokott Musk cégeivel, a hangzatos mondások és ambíciózus határidők mellett a negatív hírek sem kerülik el a Neuralink működését. Általános probléma, hogy a cég nagyon titkolózó, és rendkívül kevés konkrétumot oszt meg nyilvánosan a projektjével kapcsolatban. Februárban pénzbírsággal sújtották a veszélyes anyagok szállítására vonatkozó amerikai szabályozás megsértése miatt, miközben versenyfelügyeleti vizsgálat is zajlik éppen a majmokon végzett beültetések problémáival, illetve a befektetők tájékoztatásával kapcsolatban a technológia biztonságosságáról.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak