Az agyi implantátumokat fejlesztő Neuralink vasárnap első ízben ültetett csipet egy emberi páciens fejébe, miután az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatósága tavaly engedélyt adott a vállalatnak a humán tesztekhez, és szeptemberben jóváhagyást kapott az emberkísérletre való toborzásra is. A Reuters beszámolója alapján egy olyan agy-számítógép interfészről (BCI) van szó, ami a mozgási szándékot szabályozó agyterületen keresztül lehetővé tenné a számítógépes kurzor vagy billentyűzet irányítását, és a Neuralink szerint mérföldkövet jelentene a bénulás és számos más neurológiai probléma leküzdésében.
A társaság alapítója, Elon Musk az X (Twitter) közösségi platformon számolt be a sikeres műtétről, melyet követően a páciens "jól gyógyul", az első eredmények pedig "ígéretesnek" tűnnek az idegsejtek akciós potenciáljának (spike) érzékelésében. A Neuralink leírásában az implantátumok "ultrafinom" fonalai segítik a jelek továbbítását az agyban, ami Musk egy másik bejegyzése szerint a cég Telepathy nevű termékében lehetővé teszi majd szinte bármilyen eszköz vezérlését a gondolatokon keresztül. Mint kiderült, az első alanyok olyan felhasználók lesznek majd, akik elvesztették a képességüket végtagjaik irányítására.
Nem kis dolog, de az később derül ki, hogy mekkora
Bár hasonló beültetéseket más vállalatok is végeztek már, a BBC riportjában a londoni King's College professzora úgy értékelte a dolgot, hogy a Neuralink így is egy meglehetősen szűk csoporthoz csatlakozott. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a tényleges siker csak ennél hosszabb távon értelmezhető, Elon Musk pedig nagyon jó benne, hogy bármivel a figyelem középpontjába helyezze a vállalkozásait. Így a mostani esetben is igaz, hogy állításait egyelőre nem ellenőrizték független módon, és sem a Neuralink, sem a szabályozó hatóság nem adott még tájékoztatást a két napja lezajlott eljárásról.
A műtétnek egyébként fontos szerepet tulajdonítanak az abban résztvevő sebészeti robot (a képen) biztonságának értékelésében, de a vállalat azon túl is nagy csomó ellenőrzést lesz kénytelen kezelni a biztonsági protokolljait illetően. A hónap elején például arról szóltak a hírek, hogy pénzbírsággal sújtották a veszélyes anyagok szállítására vonatkozó amerikai szabályozás megsértése miatt. Ugyanígy a tavaly júniusban 5 milliárd dollárra értékelt Neuralink ellen versenyfelügyeleti vizsgálat is zajlik a majmokon végzett beültetések problémáival és a befektetők tájékoztatásával kapcsolatban a technológia biztonságosságáról.
a kép forrása: neuralink.com
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak