Gyorsan kiderült – lett is belőle nagy felháborodás –, hogy a közelmúltban megjelent új Chrome, a 69-es akkor is belépteti a felhasználót a böngészőbe, ha ő azt nem akarja. Ha ugyanis a felhasználó elkezd használni egy webes Google-szolgáltatást, amihez kell a Google accountja, például belép a Gmailbe, akkor azzal egyben a különböző eszközökön a Chrome böngészőt szinkronizáló Syncbe is automatikusan bejelentkezik. Ez akkor is így történik, ha a böngésző első indításakor ezt a lehetőséget a felhasználó kifejezetten elutasítja – írja a ZDNet, melynek a cikkéből kiderül, hogy a felhasználók ezt már jó két hete észrevették. A hónap elején az Y Combinator hírmegosztós fórumoldalán panaszkodott erre egy a böngészőt Macen használó fórumozó.
Bár a Google részletes feature-listát mellékelt a böngésző új kiadásához, ezt a "szolgáltatást" valahogy elfelejtette megemlíteni. A böngésző még akkor sem figyelmeztet, amikor megtörténik a beléptetés, azaz gyanútlan emberünk abban a tudatban kattingat a neten, hogy arról a Google nem gyűjthet adatokat – bár ha valaki figyelt, érzékelhette, hogy a profilképe megjelenik a böngésző jobb felső sarkában.
A szinkronizáció jó dolog, ha…
A Google Chrome régóta ad lehetőséget arra, hogy ha különböző eszközökön (pl. desktop, mobil, tablet) szeretnénk ugyanazt a környezetet használni, szinkronizálhassuk a böngészőket. (Ezt többek között a Firefoxban is megtehetjük egy speciális Firefox-fiók létrehozásával.) Így bejelentkezés után bármilyen eszközön ugyanazokat – az egyébként a Google fiókunkban tárolt – böngészőbeállításokat használhatjuk, elérhetjük a mentett jelszavainkat, az előzményeket, a könyvjelzőket stb. Ha azonban nem akarjuk a Google orrára kötni ezeket az infókat, akkor egyszerűen nem jelentkezünk be, és az adatok lokálisan tárolódnak, de értelemszerűen szinkronizáció sincs.
Most ezen változtatott a Google, lényegében fű alatt. A felhasználók töredékének tűnik fel ugyanis, hogy a Google minden bejelentkezést igénylő szolgáltatásához hozzákapcsolta a böngészőt is. A felhasználók ezen kibuktak, mert azt feltételezték, hogy a Google titokban akar adatokat akar gyűjteni minden felhasználójáról.
Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »
Persze a cégnek volt magyarázta, ha nem is túl erős. Az intézkedés igenis a személyes adatok védelmét erősíti – állítja a Google, pontosabban egyik mérnöke, Adrienne Porter Felt a Twitteren. Az automatikus beléptetéssel ugyanis elkerülhető, hogy más felhasználó jelentkezzen be egy szolgáltatásba, és más a böngészőbe, ami esetleg a két fiókhoz tartozó Google cookie-knál okozhat keveredést. Ez már csak azért is gyenge érv, mert eleve az volt a kiindulópont, hogy a felhasználók nem akarnak feltétlenül bejelentkezni a böngészőbe. De az is inkább extrém helyzetnek tekinthető, hogy egy eszközt (és böngészőt) többen használnak.
A Google szerint egyébként a a beléptetéssel nem indul el automatikusan a szinkronizálás. Arra a felhasználónak külön kell utasítania a böngészőt.
Problémás a gyakorlat, problémás a hozzáállás
Mint azt egy szakértő írja, a legnagyobb probléma, hogy a Chrome továbbra is megkérdezi a felhasználót, hogy be szeretne-e lépni a Google-fiókjával, ám akkor is belépteti, ha a felhasználó korábban a nemre kattintott.
A másik probléma, hogy a Google mindezt rendjén valónak találja, és elintézi azzal, hogy már dolgozik az adatvédelmi irányelveinek átdogozásán. Azaz a funkció ugyan rosszra is használható, de a Google becs'szóra megígéri, hogy csak jóra használja. A vállalat hasonló módon reagált akkor is, amikor kiderült, akkor is gyűjt lokációs adatokat a felhasználóiról, ha ahhoz ők nem járultak hozzá.
A felháborodáson túl is tehetünk azonban magánéletünk védelméért. Körültekintőbben állítjuk be a Chrome-ot vagy egészen egyszerűen mást használunk. Van választás desktopon és mobil eszközön is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak