Miután a Google I/O-n bejelentették, el is indult a mobil operációs rendszer bétatesztje.

A koronavírussal terhelt Google I/O sok újdonsága közül a legtöbben valószínűleg az Androiddal kapcsolatos információkat várták. Bár Sundar Pichai vezérigazgató a keresésnek és felhős szolgáltatásoknak (Meet, Classroom stb.) is bőven szentelt teret, a hangsúly az Android 12-es kiadásán volt.

Az új verziót azért is várhatták sokan, mert a Google hét év után átszabta az operációs rendszer dizájnnyelvét (2014-ben jelent meg a Material Design), amivel a Google szerint minden eddiginél testre szabhatóbb operációs rendszert kapunk a mobilunkra (már ha nem iPhone-nal virítunk).

Fontos a dizájn? De még mennyire!

A dizájnnyelv neve Material You, és ennek megfelelően szinte bármit átszabhatunk a rendszerben (persze erős korlátok között). A Google ügyesen rejtegette, a fejlesztői béták alapján sem lehetett róla sokat tudni, de hamarosan élőben is láthatjuk a lehetőségeit, ha megjelennek a 12-es Androidot futtató Pixel telefonok. A bemutató alapján a legapróbb részletekig szabályozhatjuk, mi hogyan jelenjen meg a telefonon. Ehhez jön egy új, gyors beállítási panel, és záróképernyő is.

Automatikus témaválasztó hangolja össze a háttérkép és a rendszer színvilágát. Az összkép színesebb lesz ugyan, de magához a menüstruktúrához nem nyúltak hozzá drasztikusan. Mintha az lett volna a cél, hogy minél színesebb-szagosabb játékszernek érezze a felhasználó a telefonját, amivel szívesen elbabrál. Az animációs opciót megtartották, de komoly optimalizálás mellett, amivel az alapszolgáltatások processzorigénye ötödével csökkent – természetesen a Google számításai szerint. Emellett gyorsult az alkalmazásindítás is.
 

Material You: a színek harmóniája (Forrás: Google)


Bár a felület milyensége fontos az eladhatóság szempontjából, technikailag, illetve a mobilok fejlődési iránya szempontjából fontosabb, hogy a Google Pay-t, illetve az okosotthonos rendszereket a korábbinál szorosabban integrálták az Androiddal, így az együttműködés várhatóan zökkenőmentesebb is lesz. Szintén ilyen újdonság a Google Assistant, amit úgy tett alapértelmezetté a Google, hogy nem lesz folyamatosan bekapcsolva, viszont a bekapcsológomb hosszú nyomásával azonnal lehet aktiválni (ezt a módszert használja az Apple, de még az Android-világban sem újdonság, mert a Samsung is alkalmazza a Galaxyknál).

Szélesebb alkalmazhatósághoz magasabb biztonsági szint

A biztonság megerősítéséért is tettek lépéseket a Google fejlesztői. Az 12-es kiadás kap egy Privacy Dashboardot, ami nagyban egyszerűsíti az egyes alkalmazások jogosultságainak ellenőrzését, beállítását, sőt azt is megtudhatjuk, hogy melyik alkalmazás mikor és milyen adathoz fér hozzá. Az állapotsoron meg is lehet jeleníteni, ha egy alkalmazás hozzáfér a mikrofonhoz vagy a kamerához. Ahol lehetett, az adatvédelmi beállításokat is árnyalták, például megadható, hogy egy alkalmazás milyen pontossággal (pontos helytől a település szintjéig) lássa geolokációs adatainkat.

A gyári galéria kap egy jelszóval/azonosítóval nyitható biztonságos területet a bizalmas képek tárolására. Emellett a fejlesztők is kaptak egy új lehetőséget arra, hogy az alkalmazásaik helyi szinten dolgozzanak fel adatokat. Ez az Android Private Compute Core nevű biztonsági réteg.

A most elindult bétatesztelési szakasz után ősszel várható a végleges rendszer kiadása.

Mobilitás

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.