Jól időzített zsarolás áldozatává vált az Apple. A tavaszi nagy bejelentésekhez időzítve (a vállalat többek között a saját M1-es CPU-jára épülő iMacet, iPad Prót és Apple TV-t is bemutatott) egy vélhetőleg orosz hekkercsoport a Dark Weben közzétett néhány részletet a MacBookok összeszerelési útmutatójából. Ahogy a 9to5mac a The Record értesülésire hivatkozva írja, a REvil néven ismert zsarolóvírust használó kiberbűnözői csoport állítása szerint az Apple egyik gyártópartnerétől, a Quantától szerezte meg a dokumentációt. A bűnözők a Quantától állítólag 50 millió dollárt követelnek, de hogy az Apple-t mekkora összegre zsarolják, egyelőre ismeretlen. Ha a vállalat május elsejéig nem fizet, nyilvánosságra hozzák az ellopott anyagokat, melyek között még piacra sem dobott gépek tervrajzai is vannak.
Így a héten kettős bemutató zajlott: az Apple az új eszközeit, a REvil hekkercsoport pedig közel két tucat képernyőmentést mutatott be, melyeket a tervrajzokból készítettek. A hekkerek azzal is a gyors fizetésre szeretnék szorítani a Quantát és/vagy Tim Cookékat, hogy beígérték: az ultimátum lejártáig naponta tesznek közzé részleteket a dokumentumokból.
A támadást elismerték, minden másról hallgatnak
A sajtót sem az Apple, sem a Quanta nem terhelte részletekkel. Előbbi vállalat csak annyit nyilatkozott, hogy vizsgálják az esetet, míg a Quanta legalább azt elismerte, hogy támadás érte a hálózatát, melynek során pár szerverükhöz hozzáférhettek illetéktelenek, de ennek a vállalatra nézve nincsen anyagi vonzata (értve ezalatt valószínűleg a váltságdíjat). A 9to5mac közöl egy részletet a REvil zsaroló leveléből, mely szerint a csoport több nagy márkával tárgyal értékes és személyes adatok értékesítéséről.
A REvilnek van gyakorlata az ilyen akciókban. A múlt hónapban ugyanígy zsarolták meg az Acert. Tervrajzokat loptak, és azok nyilvánosságra hozatalával fenyegetőztek. A váltságdíj akkor is 50 millió dollár volt. Az Apple esetében nagyobb lehet a tét, hiszen most csak a bérgyártótól követelnek ennyit.
Mint szakértők írják, a Quanta elleni támadás azért is aggasztó, mert az Apple mellett olyan meghatározó cégeknek dolgozik még mint a Dell, a HP, a Lenovo, az LG vagy a Microsoft. A REvilhez kötődő bűnözői csoportról pedig már lehet tudni, hogy ha fizetnek is az áldozatok, nincs garancia arra, hogy nem hozza nyilvánosságra az ellopott bizalmas információkat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak