A tavalyi bő 11 százalékos visszaesés után az idei első negyedévben közel 15 százalékkal csökkent a gyártók által leszállított készülékek száma.

Egyelőre bizonytalan, mikor kapaszkodhat ki abból a lefelé tartó spirálból az okostelefonok szegmense, amely immár hét egymást követő negyedév óta tart. Az IDC ma közzétett jelentése szerint idén az első három hónapban közel 15 százalékkal zuhant a globális szállítási volumen. Ez még az egyébként sem optimista előzetes becslésnél is rosszabb eredmény, mivel a szakértők 12,7 százalékos éves visszaeséssel kalkuláltak.

 

Globális okostelefon-piac, 2023/Q1 - IDC
Infogram


Ahogy a fenti táblázatból is látszik, a legnagyobb játékosok többsége masszív, a piaci átlagnál is rosszabb eredménnyel indította az évet. Hozzájuk képest az Apple teljesítménye kifejezetten kedvezőnek mondható. Az iPhone-ok forgalma ugyanis csak bő 2 százalékkal maradt el az egy évvel ezelőtti teljesítménytől. (Érdekes módon a személyi számítógépek piacán viszont pont Cupertino kezdte pocsékul 2023-at.)

Mivel az éllovas Samsung majdnem 19 százalékot vesztett a lendületből, így a két legnagyobb rivális közötti olló szinte összezárult. Korábban az Apple jellemzően csak az ünnepi szezonban tudott a dél-koreaiak fölé kerekedni, de ha a tendencia folytatódik, nem kizárt, hogy a jövőben más negyedévekben is sikerülhet elhódítani az első helyet.

Egyszer csak jobb lesz

Ha már a jövőnél tartunk: az amerikai piackutatónál ezzel kapcsolatban továbbra is érzékelhető a bizonytalanság. Amennyiben semmi váratlan esemény nem borzolja tovább az amúgy sem derűs viszonyokat, akkor várhatóan valamikor az év második felében érkezhet el a várt pozitív fordulat.

Az IDC szerint az idei ünnepi szezonban akár már kétszámjegyű növekedést is produkálhatnak a szállítók. Tegyük hozzá, hogy a tavalyi "pusztulatért" leginkább az utolsó negyedévben produkált bő 18 százalékos zuhanás a felelős. Azaz a gyártóknak sokkal gyengébb bázist kell majd megugraniuk az idei záró periódusban.

Konzumer tech

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.