Kevesebb mint egy hónap múlva, szeptember 20-án lett volna bírósági jelenése Mark Zuckerbergnek, a Meta (leánykori nevén: Facebook) alapítójának, ahol eskü alatt kellett volna nyilatkoznia a vállalat történetének egyik legzűrösebb epizódjával, a Cambride Analytica-botránnyal kapcsolatban. A világ legjelentősebb közösségi hálózatait irányító vezérigazgató azonban immár szervezhet arra a napra más programot is, mivel egy augusztus 26-án kelt beadvány értelmében a tárgyalás a felek előzetes peren kívüli megállapodása miatt okafogyottá vált.
Világraszóló svindli
A négy éve zajló pert felhasználók egy csoportja indította, miután 2018 tavaszán nyilvánosságra került, hogy a brit Cambridge Analytica jogosulatlan módon fért hozzá és használt fel több tízmilló Facebook-fiók személyes adataihoz. Azóta kiderült, hogy ezeket az információkat többen kamatoztatták. A 2016-os amerikai elnökválasztáson ezekkel is igyekeztek javítani Donald Trump esélyein, de felhasználták az információcsomagot a Brexit mellett kampányolók és minden bizonnyal orosz dezinformációs kampányokat is próbálták finomhangolni vele.
A csoportos keresetet a megegyezés miatt 60 napra felfüggesztette az eljáró bíró. Ennyi idejük lesz a feleknek arra, hogy írásos formában is véglegesítsék a megállapodást. Hogy pontosan mennyibe kerül a Metának a tárgyalás megúszása, az egyelőre nem került nyilvánosságra. Egyes kritikus hangok szerint ugyanakkor a cégnek gyakorlatilag bármennyit megér, hogy vezetőinek ne kelljen tanúskodnia, mivel utóbbi során további kényes részletek láthatnának napvilágot. Az pedig bizonyosan nem tenne jót a részvényárfolyamnak.
Más kérdés, hogy Zuckerberg 2018-as kongresszusi meghallgatásán sem derült ki sok konkrétum, mivel az alapítóról meglehetősen nagy arányban pattantak le a kellemetlenebb kérdések, miközben igyekezett bűnbánatot mutatni és fogadkozni, hogy mostantól sokkal jobban ügyelnek majd mindenre (is).
Olcsón megúszták
A Cambridge Analytica pénzügyi következményei eddig nem mondhatók túl komolynak. Az évente immár több mint 100 milliárd dollárnyi forgalmat felmutató Metának. 2019-ben az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (szintén egy külön megegyezés nyomán) 5 milliárd dollárra büntette a céget, míg a brit hatóságok mindössze 500 ezer fontnyi bírságot szabtak ki, mivel ez volt az akkori szabályok szerint adható legmagasabb tétel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak