A céget négy éve perelte be egy csoport a Cambridge Analytica-botrány miatt. A szeptemberben esedékes tárgyalási kör azonban elmarad, mert a felek peren kívül megegyeztek.
Hirdetés
 

Kevesebb mint egy hónap múlva, szeptember 20-án lett volna bírósági jelenése Mark Zuckerbergnek, a Meta (leánykori nevén: Facebook) alapítójának, ahol eskü alatt kellett volna nyilatkoznia a vállalat történetének egyik legzűrösebb epizódjával, a Cambride Analytica-botránnyal kapcsolatban. A világ legjelentősebb közösségi hálózatait irányító vezérigazgató azonban immár szervezhet arra a napra más programot is, mivel egy augusztus 26-án kelt beadvány értelmében a tárgyalás a felek előzetes peren kívüli megállapodása miatt okafogyottá vált.

Világraszóló svindli

A négy éve zajló pert felhasználók egy csoportja indította, miután 2018 tavaszán nyilvánosságra került, hogy a brit Cambridge Analytica jogosulatlan módon fért hozzá és használt fel több tízmilló Facebook-fiók személyes adataihoz. Azóta kiderült, hogy ezeket az információkat többen kamatoztatták. A 2016-os amerikai elnökválasztáson ezekkel is igyekeztek javítani Donald Trump esélyein, de felhasználták az információcsomagot a Brexit mellett kampányolók és minden bizonnyal orosz dezinformációs kampányokat is próbálták finomhangolni vele.

A csoportos keresetet a megegyezés miatt 60 napra felfüggesztette az eljáró bíró. Ennyi idejük lesz a feleknek arra, hogy írásos formában is véglegesítsék a megállapodást. Hogy pontosan mennyibe kerül a Metának a tárgyalás megúszása, az egyelőre nem került nyilvánosságra. Egyes kritikus hangok szerint ugyanakkor a cégnek gyakorlatilag bármennyit megér, hogy vezetőinek ne kelljen tanúskodnia, mivel utóbbi során további kényes részletek láthatnának napvilágot. Az pedig bizonyosan nem tenne jót a részvényárfolyamnak.

Más kérdés, hogy Zuckerberg 2018-as kongresszusi meghallgatásán sem derült ki sok konkrétum, mivel az alapítóról meglehetősen nagy arányban pattantak le a kellemetlenebb kérdések, miközben igyekezett bűnbánatot mutatni és fogadkozni, hogy mostantól sokkal jobban ügyelnek majd mindenre (is).

Olcsón megúszták

A Cambridge Analytica pénzügyi következményei eddig nem mondhatók túl komolynak. Az évente immár több mint 100 milliárd dollárnyi forgalmat felmutató Metának. 2019-ben az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (szintén egy külön megegyezés nyomán) 5 milliárd dollárra büntette a céget, míg a brit hatóságok mindössze 500 ezer fontnyi bírságot szabtak ki, mivel ez volt az akkori szabályok szerint adható legmagasabb tétel.

Piaci hírek

A robotkarokra minden helyzetben támaszkodhatnak az idősek

Az MIT kutatói az idősebb generáció mindennapjait igyekeznek megkönnyíteni egy egyelőre távirányítással működtethető, többek között a felállást és a járást támogató szerkezettel.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.