A legújabb bizonyítékok alapján jóval nagyobb hatása van a Cambridge Analytica adatgyűjtési balhéjának, mint gondoltuk. Kiderült ugyanis, hogy majdnem az összes Facebook-felhasználó érintett lehet. Maga Mark Zuckerberg állt elő azzal, hogy a 2 milliárdos tábor zömének hozzáférhettek személyes információihoz.
Vége a telefonszámos és mailcímes keresésnek
Igen beszédes, hogy a vállalat egyben azt is közölte: eltávolította azt a funkciót, aminek segítségével a felhasználók telefonszámok vagy emailcímek alapján ismerősöket kereshettek a közösségi hálózaton. Ezt a lehetőséget ugyanis ártó szándékúak nyilvános profiladatok összehalászására használták.
"Látván ezen tevékenységek kifinomultságát és mértékét, úgy hisszük, hogy a Facebookra regisztráltak zömének hozzáférhettek nyilvános adatlapjához. Ezért tiltottuk le ezt a funkciót" – közölte a vállalat.
Emellett kiderült az is, hogy a Cambridge Analyticához kiszivárgott felhasználói adatok mennyisége az eredetileg gondolt 50 milliónak közel a duplája, 87 millió lehet. A szám bejelentésével egyébként Facebook hivatalosan is elismerte a történteket. A Cambridge Analytica ugyanakkor cáfolja a közösségi hálózat számait, továbbra is kitartva azon állítása mellett, miszerint 30 millió felhasználó adataira szerzett licenceket. Emellett kiemelte, hogy a nyers adatokat a Facebook kérelmét követően azonnal törölték szervereikről.
Zuckerberg beismer
"Nem mértük fel eléggé a felelősségünket, ami óriási hiba volt. Az én hibám volt" – nyilatkozta Mark Zuckerberg. Egyben megvédte a közösségi hálózatot üzemeltető vállalat üzleti modelljét, mely a Facebook információi alapján biztosítja a hirdetők számára a targetálást. Ezzel egészen speciálisan szűrt célcsoportokat is el tudnak érni reklámjaikkal a megrendelők.
"Ha már reklámokat kell látniuk az embereknek, akkor szeretnének jó reklámokat látni" – mondta a Facebook vezetője. Megjegyezte, hogy ehhez elengedhetetlen annak nyomon követése, milyen érdeklődési körrel rendelkeznek a felhasználók, hiszen csak akkor tudnak számukra releváns hirdetéseket megjeleníteni, ha azok találkoznak ízlésükkel.
A beismerő vallomás valamelyest segített a vállalat értékének korábbi tőzsdei mélyrepülésén. A tegnapi nap kibővített kereskedési időszakának végére a Facebook részvények ára 3 százalékot erősödött, 155 dollár felett zárva a New York-i tőzsdén. Ehhez az is hozzájárult, hogy az alapító megerősítette, nem kíván lemondani és a felhasználói fiókjukat törlők száma elhanyagolható az online hirdetések szempontjából.
Mindazonáltal a CEO-t beidézték egy hivatalos kongresszusi meghallgatásra. Április 10-én Zuckerbergnek számot kell adnia az igazságügyi és kereskedelmi bizottság színe előtt. Várhatóan a közösségi hálózat társadalomban betöltött szerepe és felhasználói magánszféra kezelése is terítékre kerül.
Mi történt eddig?
A hónap közepén írtuk, hogy vitatható módon szereztek meg elképesztő sok facebookos profiladatot a Donald Trump amerikai elnök (pontosabban akkor még csak jelölt) kampányában is résztvevő adatelemzők. Alig két nappal később a befektetői bizalom csökkenése máris dollártízmilliárdokban volt mérhető.
Öt nappal a Cambridge Analytica-botrány kirobbanása után megszólalt a Facebook vezérigazgatója, de megnyugtatnia nem mindenkit sikerült. A Mozilla például bejelentette, hogy felhagy a közöségi hálózaton való reklámozással az adatszivárgási botrány miatt. Az alapítvány közben előállt egy kiegészítővel a böngészőjéhez, ami korlátozza a közösségi oldal adatgyűjtését. Egy hete pedig a Facebook bejelentette, hogy lezárná kapcsolatát számos nagy adatkereskedővel (data broker), akik a hirdetőket segítik a közösségi hálózatba regisztráltak pontos elérésében.
Mindeközben Tim Cook, az Apple jelenlegi vezetője azért bírálta Zuckerbergéket, mert nem alkalmaztak elég szigorú alkalmazás-felülvizsgálati módszereket a szolgáltatásukat elérő külső fejlesztésekkel szemben. És az is kiderült, hogy a botrányt kirobbantó Christopher Wylie sem tűnik teljesen tisztának. A Cambridge Analytica korábbi alkalmazottjának a beszámolók szerint 2014-ben szintén volt hozzáférése azokhoz a jogtalanul megszerzett adatokhoz, amit aztán a 2016-os amerikai elnökválasztás során felhasználtak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak