Múlt hónapban a cég még magát is kizárta saját közösségi oldaláról, csak hogy megmutassa elszántságát az új ausztrál szabályozással szemben. Most viszont megszületett az első megállapodás a kontinensnyi ország egyik legnagyobb médiabirodalmával.

Ha nem is önként, vagy éppen ellenállás nélkül, de kezd átalakulni a nagy internetes híraggregátorok és a tartalmat szállító kiadók között eddig meglévő viszonyrendszer - egyelőre Ausztráliában. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden médiavállalat jobban jár, a kisebbek valószínűleg ezután is csak a pálya széléről nézhetik a nagyok egyezkedését.

Mégis van az a pénz

Az ausztrál kormány még tavaly tavasszal kezdett bele egy olyan szabályozási környezet felállításába, amely praktikusan arra kényszeríti a Facebookhoz és Google-höz hasonló cégeket, hogy a platformjaikon megjelenő hírekért cserébe valamennyi pénzt jutassanak az azokat előállító vállalatokhoz.

Az egy éve folyó küzdelem legújabb fejezetét a héten az szolgáltatta, hogy a Facebook bejelentette, három évre szóló megállapodást kötött a News Corp médiaóriással, hogy utóbbi tartalmait felhasználhassa a különböző csatornáin. Ezzel a világ két leggazdagabb embere kötött üzletet, mivel a News Corp Rupert Murdoch érdekeltségébe tartozik. A médiabirodalom tagja például a Wall Street Journal, New York Post, vagy az óceán innenső oldalán a Sun és a The Times is. Emellett azonban a cégcsoporthoz tartozik több mint száz ausztrál médiatermék is, amelyek az ottani sajtó komoly szeletét adják.

Ez volt az első eset, hogy a Facebook a februárban megszavazott új törvény előírásainak megfelelve egyezségre jutott egy médiatulajdonossal, ám a hírek szerint nem ez lesz az egyetlen példa. Sajtóértesülések alapján több más ausztráliában érdekelt kiadóval aláírásközeli állapotban van egy a fentihez hasonló megállapodás.

Tájkép csata után

A két érintett nagy internetes vállalkozás közül a Google jóval simulékonyabbnak bizonyult. Ahogy közeledett az új szabályozás életbe lépése, a keresőcég úgy vált egyre aktívabbá, és sorra kötötte meg különmegállapodásait a jelentősebb ausztrál kiadókkal, köztük például a News Corppal is.

A Facebook viszont a keményebb utat választotta. Miután a kommunikációs szintéren kifejtett ellenállás és a lobbitevékenység sem vezetett a cég számára kedvező kimenetelre, a közösségi hálózat drasztikusat húzott. Egy hónappal ezelőtt egyszerűen minden, a törvény hatálya alá eső anyagot blokkolt az ausztrál facebookozók hírfolyamában. Az akció annyira "jól sikerült", hogy a korlátozások a hivatalos egészségügyi tájékoztatásra, az időjárás-jelentésekre, a vészhelyzeti figyelmeztetésekre vagy a jótékonysági programokra is vonatkoztak. Egy vicces elemét a történetnek pedig az szolgáltatta, hogy még a Facebook vállalati oldaláról is eltűntek a hírek a közösségi platformon.

A nyílt háborúskodás azonban csak pár napig tartott. A Facebook visszakozott a drákói megoldástól, miután az ausztrál kormány további egyeztetéseket lengetett be a médiatartalom felhasználásával kapcsolatban. A friss hírek fényében úgy tűnik, hogy a közösségi óriások kénytelen lesznek hozzászokni egy új világhoz, ahol az egyre felfoghatatlanabb mennyiségben gyűlő reklámbevételeikből egy részt tovább kell adni a gépezet működtetésében nagy szerepet játszó tartalomelőállítóknak. Az ausztrál eset nem is önmagában érdekes, hanem azért, mert ez precedenst teremthet a világ többi részén is, mint ahogy erről már az EU-ban is beszélnek.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.