Felvásárolják és egyből ki is vezetik a londoni tőzsdéről (LSE, London Stock Exchange) a biztonsági megoldásokat szállító Kape Technologiest. A vásárló a Kape fő tulajdonosa, Teddy Sagi izraeli milliárdos, pontosabban Unikmind Group nevű vállalata. A részvények 54,8 százalékát birtokló Sagi tavaly decemberben 2,65 fontot kínált részvényenként, amit az igazgatótanács még elutasított, de az újabb, 2,85 fontos (összesen 1,25 milliárdos) ajánlatot már nem. Ez a Financial Times szerint 9 százalékos prémiumot jelent a részvényeseknek.
Mint az üzleti lap írja, a Sagi egyik indoka a tőzsde elhagyására az volt, hogy az LSE-n nem pörög eléggé a kereskedés, ami nem kedvez azoknak a vállalatoknak, melyek dinamikusan szeretnének növekedni.
A 2011-ben Crossrider néven alapított kiberbiztonsági céget 2012-ben vásárolta fel Sagi, majd 2014-ben tőzsdére vitte. 2018-ban keresztelték át Kape Technologiesra, amely ma már több mint ezer alkalmazottat foglalkoztat világszerte. Rövid története alatt azonban gyökeresen átalakult. A Crossride-korszak legtöbb termékének (biztonsági megoldások fejlesztéséhez SDK-k) fejlesztését leállította. Ma már elsősorban virtuális magánhálózati eszközökre, VPN-ekre fókuszál (ExpressVPN, CyberGhost VPN, ZenMate VPN), de kínál Macekhez vírusvédelmet (Intego Antivirus) és windowsos gépekhez átfogó diagnosztikai programot is (DriverFIX).
A vállalat legutóbbi pénzügyi évét 2022 márciusában 230,7 millió dollár bevétellel és 38 milliós üzemi eredménnyel zárta. Növekedésének forrása eddig elsősorban a felvásárlás volt – így jutott fontosabb termékei többségéhez –, és Sagi ezt a stratégiát is szeretné továbbvinni, megtartva a Kape digitális biztonsági fókuszát.
A felvásárlási ajánlatra még a részvényeseknek is rá kell bólintaniuk.
Sokadik kritika a Brexit utáni brit üzleti környezetnek
Ha az ügylet létrejön, akkor újabb céggel bővül azoknak a londoni tőzsdén jegyzett vállalatoknak a sora, melyeket külföldi befektetők vagy vállalatok vásároltak fel. A Financial Times szerint bankároktól és cégalapítóktól is egyre gyakrabban hallani a panaszt, hogy az LSE-n befektetők nem tartják vonzónak az ígéretes technológiai cégeket, hanem inkább a stabil osztalékot biztosító vállalatok részvényeit vásárolják.
Ez olyan helyzeteket eredményez, mint a Seraphine nevű online kiskereskedőé: a vállalatot 2021-ben vitték tőzsdére Londonban, de a befektetők nem kaptak rá, így árfolyama a 300 font fölötti kibocsátási ár tizedére esett. A fő tulajdonosa ezért most azt fontolgatja, hogy felvásárolja és kivezeti a céget tőzsdéről.
Mint a brit Tech Monitor írja, a brit vállalatok a gyenge font miatt is kedvező felvásárlási célponttá váltak a külföldi befektetők számára. Így került amerikai konkurense, a NortonLifeLock kezébe az Avast. A Schneider Electric ezért vásárolhatta fel könnyedén az Aviva mérnöki szoftvergyártót. Vagy ott volt a Micro Focus felvásárlása: az Attachmate megszerzésével hatalmas szoftverportfólióhoz jutó vállalatot a kanadai OpenText szerezte meg 5,8 milliárd dollárért, aminek következtében a Micro Focus eltűnt a londoni tőzsdéről.
A brit kormány érzékeli a problémát. Ezért lobbizik például miniszterelnöki szinten azért, hogy az Arm tőzsdére vitele legalább részben Londonban valósuljon meg. Emellett a Financial Times szerint komolyabb tőzsdei reformokra is készül, hogy segítse a startupok tőzsdére lépését – természetesen Londonban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak