Egy amerikai kormányzati jelentés szerint a kvantumszámítógépek vagy a mesterséges intelligecia óriási problémákat okozhat már a következő évtizedben.

Az amerikai kormányzati ellenőrzési hivatal (GAO) 45 különböző kormányügynökség álláspontját gereblyézte össze egy jelentésben, amelyet most decemberben küldött el a megfelelő kongresszusi bizottságoknak. Ebben a védelmi minisztérium, a külügyminisztérium, a belbiztonsági minisztérium és a hírszerző ügynökségek munkáját koordináló hivatal (ODNI) által meghatározott, 5 éves vagy annál hosszabb távon érvényesülő fenyegetéseket értékelték, amelyeket a válaszadók nemzetbiztonsági kockázatnak tartanak.

A dokumentum megerősíti a mára szinte közhelyszerű vélekedést, hogy a kvantum számítástechnika, a mesterséges intelligencia, a tárgyak internete (IoT) vagy a biotechnológia ugyanolyan rizikót hordoznak, mint a nukleáris fegyverek, a terrorizmus vagy akár a klímaváltozás (bár utóbbiban az USA elnöke speciel nem hisz). A következő évtizedben mindezek alapján a legnagyobb kockázatot a "kettős felhasználású technológiákban" látják, vagyis az olyan technikai megoldásokban, amelyeket a pozitív társadalmi hatások miatt fejlesztenek, azonban könnyen felhasználhatók ellenkező szándékkal is.

Azokról a generalizált, különböző rendszerek közt interoperábilisan működő technológiákról van szó, amelyek a szoftveres vagy hardveres vonatkozásokon túl a rájuk jellemző folyamatokat és gyakorlatokat is meghatározzák – ilyen például a titkosítás, az autonóm rendszerek, az MI alkalmazása vagy a kvantumszámítógépek megjelenése. Bár ezek előrelépést jelentenek az adatok védelme, a veszélyes terepen való munka vagy egyszerűen csak az idő- és erőforrás-megtakarítás szempontjából, megfelelő kezekben ugyanilyen pusztító hatásuk lehet.

Könnyű hozzáférni, nehéz rá felkészülni

Erre példa a mesterséges intelligencia kommercializálódása, ami egyre inkább elérhetővé teszi az (akár katonai célra használható) MI-technológiákat, vagy a kvantumkommunikáció, amely elfoghatatlan és feltörhetetlen információcserét tesz lehetővé az Egyesült Államok – vagy a saját szempontjából bármely más ország – ellenségei között. A listán szerepel a "közösségi műveletek" nevű tétel is, ami alatt a közösségi média, az MI és az adatelemzés eszközeivel levezényelt hatékony dezinformációs kampányokat, az információ fegyverként való felhasználását értik.

A dokumentum megállapítja, hogy a konfliktusoknak már kialakult egy "szürke zónás", a hagyományos értelemben vett háború és béke közti természete. Ennek egyik sajátsága, hogy a formálisan gyengébb ellenfelek mára megtanulták, milyen eszközökkel érhetik el céljaikat úgy, hogy az a nyugati demokráciák értelmezésében ne jelentsen hadiállapotot, ne provokáljon katonai összecsapást. A beszámoló ezzel kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy a megfelelő felkészülés hiányában az USA szerepe egyre gyengül majd a nemzetközi politikában.

Az anyagban világosan jelzik, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei versenyhelyzetben vannak, amennyiben az ellenfeleknél gyorsabban kell kidolgozniuk saját válaszlépéseiket, ehhez pedig a stratégiai környezet mélyebb ismeretére lenne szükség. Ezzel kapcsolatban a védelmi minisztérium álláspontját idézik, amely szerint az amerikaiakat felkészületlenül érte a globális változások manapság tapasztalható üteme. A riport négy csoportba sorolja a középtávú kockázatokat, ahol a kettős felhasználású technológiák külön kategóriát képeznek a politikai-katonai, a demográfiai és a fegyverzeti techológiai tényezők mellett:
 

forrás: GAO / Long-Range Emerging Threats Facing the United States As Identified by Federal Agencies


Az újkeletű hidegháború technológiai vonatkozásai mára egyébként is rendszeres témává váltak. Ezen belül az egyik front a legújabb generációs távközlési infrastruktúra kiépítése, de ugyanilyen terület a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás kutatása is, ahol ugyancsak olvadozik a nyugati technológiai fölény. A "szürke zónás" konfliktusok is napi szinten felbukkannak az adatbiztonsággal kapcsolatos hírekben, például az érdemi válasz nélkül hagyott, a szakemberek szerint állami szponzorációval végrehajtott adatlopások esetében.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.