130 millió font utólagos befizetésével rendezheti a keresőóriás az Egyesült Királyság hatóságaival folytatott adózási vitáját.

Több mint 53 milliárd forintnak megfelelő utólagos kompenzációt fizet a Google annak a megállapodásnak a keretében, amellyel az Egyesült Királyság adóhatósága és a saját adózási gyakorlata közötti "szemléletkülönbséget" rendezik. A tízéves időtávra visszanyuló rendezési egyezséget a kormányzat fényes sikerként, míg az ellenzék filléres kirakatmegállapodásként értékeli.

Utólagos befizetés

A 130 millió font utólagos befizetésével a Google megháromszorozza az országban az elmúlt tíz év működése után megfizetett adó mennyiségét, ezzel párhuzamosan sem adócsalás, sem egyéb kétes ügyletekkel kapcsolatban nem marasztalják el. Az Egyesült Királyság pénzügyeiért felelős minisztere fontos lépésnek nevezte a megállapodást. A Google részéről sem lehetnek különösebben elégedetlenek, hiszen a "pótbefizetés" nem különösebben megterhelő számukra.

A tíz év alatt így összességében kimutatott és megfizetett 200 millió fontnyi adó még mindig elég kevésnek tűnik. A Reuters számításai szerint a cégnek a kérdéses időszakban körülbelül 24 milliárd bevétele generálódott az országban, ami a nagyjából 30 százalékos globális profitrátájukkal számolva közel 2 milliárd adókötelezettséget jelent(ene). Csakhogy a multinacionális vállalatok szeretnek keresztbe-kasul számlázni a világban, amivel jelentősen csökkentik a helyi társaságiadó-kötelezettségüket.

Ennek fényében érthető, hogy a munkáspárti ellenzék meglehetősen éles kritikával illette a megállapodást. Egyrészt a részletek nyilvánosságra hozását követelik, másrészt parlamenti bizottság elé is beidéznék a feleket, hogy kiderüljön, miért így és ennyiben állapodtak meg.

Luxemburg és Írország offshore-lovagjai

Európában és szerte a világon már hosszú ideje téma a tengerentúli techcégek sajátos adózási gyakorlata. Az Európai Unió jogalkotói tizenegy globális nagyvállalat – köztük a Facebook, a Google és az Amazon – képviselőit hallgatták meg azokról a külön megállapodásokról, amelyek az EU-ban igen kedvező adózási feltételeket biztosítanak nekik a megfelelő tagországok saját szabályozásán keresztül.

Az EU-s vizsgálatok tavalyelőtt óta szaporodnak, miután a LuxLeaks néven elhíresült botrányban napvilágra került, hogy bizonyos nemzetközi cégek külön alkukat kötöttek Luxemburggal, amelyek értelmében akár egy százalékos társasági adóval is üzletelhettek az Unióban. Hasonló esetekre azóta máshol, például Hollandiában is fény derült, és az sem újdonság, hogy a Google, a Facebook, a Twitter, az IBM, az Oracle vagy a Microsoft is kihasználja az ír trükknek nevezett adózási kiskaput.

Az Egyesült Királyság viszont saját hatáskörben már fellépett a trükközők ellen, amikor tavaly egy Google-adóként emlegetett adózási elemet léptetett életbe. 2015 áprilisától a külföldre menekített profit 25 százalékának megfelelő mértékű adót vetnek ki azokra a vállalkozásokra, amelyek a különböző nemzetek adózási jogszabályait kihasználva kibújnak az arányos mértékű közteherviselés alól abban az országban, ahol a szolgáltatásokat ténylegesen igénybe vették. Bár az új adóformánál nincsenek nevek említve, de ez egyértelműen azokra a multinacionális, zömében, de nem kizárólag informatikai cégekre vonatkozik, akik előszeretettel élnek az adóoptimalizálás extrém változatával.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.