Egyelőre még bétás a Criptext fejlesztése, de már a tesztverziót is bárki próbálgathatja, aki nem Windowst használ. Utóbbira ugyanis kis késéssel érkezik.

Mindenekelőtt szögezzük le: nincs tökéletes védelem. Ha valaki nagyon belemélyed, szinte bármelyik rendszerben talál gyenge pontokat. Igaz ez a titkosítási megoldásokra is. Ez azonban nem érv a titkosítás használata ellen, hiszen már az is elrettentő lehet, ha egy információhoz csak túlságosan nagy erőfeszítés árán lehet hozzáférni.

Tehát szögezzük le gyorsan azt is: ha valaki fél, hogy lehallgatják a levelezését, használjon valamilyen titkosító eszközt. Például a Criptext legújabb fejlesztését. (A cég – és a szolgáltatás – neve valószínűleg nem csak a tikosított szöbvgre, hanem a Dan Brown híres regényében, A Da Vinci-kódban szereplő, titkos információt rejtő tárgyra, a Cryptexre is utal, ami a Wikipedia szerint Brown leleménye.)

Az a biztos, ha nálunk a kulcs

A New York-i székhelyű Criptext abból próbál üzleti csinálni, hogy megbízható titkosítást kínál a felhasználók adataihoz. Maga a cég 2014-ben alakult, és kezdetben a Gmailhez fejlesztett titkosító kiegészítőt. Az akkori koncepciót fejlesztették tovább önálló szolgáltatássá.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a legbiztosabb védelmet az adja, ha a titkosító kulcs a felhasználónál van, mert így a szolgáltatónak sincs élehetősége belenézni a rajta átfolyó adatokba. Ezt a módszert használja a Lavabit, a Wickr vagy az olyan népszerű alkalmazások, mint a WhatsApp, és ehhez az eszközhöz nyúlt a Silent Circle is – hogy csak néhány példát említsünk. (Ez a titkosítási mód persze kettős fegyver, mint azt a Telegram tavalyi esete mutatja, hiszen a bűnözőknek is eszközt ad a kezébe.)

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A Criptext is olyan szolgáltatást épített egy sor nyílt forráskódú elem és a Signal Protocol lehetőségeinek felhasználásával, hogy a raja keresztül küldött emaileket csak a feladó és a címzett olvashatja, azaz végponti titkosítás alkalmaz. A kulcsok értelemszerűen kizárólag a feladó és a címzett eszközén van meg.

Így működik a rendszer

A Criptext alkalmazás klasszikus nyilvános kulcsú titkosítással dolgozik. A levelet az alkalmazás a feladó publikus kulcsával titkosítja AES-alapú (Advanced Encryption Standard) kódolással. Mindent, tehát levél (tárgy, levéltörzs) és a csatolmány is titkosít. A címzetthez a levél a Criptext központi szerverein keresztül jut el, ahol ő saját privát kulcsával dekódolja a küldeményt.

A levelek nem tárolódnak a Criptext kiszolgálóin, kizárólag a végpontokon találhatók meg. Arról már a felhasználó dönt, hogy törli (biztonságoös módon) vagy megtartja azokat.

Ezt több szolgáltatás is tudja, ezért a Criptext felturbózta saját rendszerét néhány extrával. Az e-maileket valós időben nyomon lehet követni. Ez arra jó, hogy lássuk, mikor nyitotta meg a címzett a neki küldött levelet. A szolgáltatással kideríthető az is, ha a levél bármilyen okból nem ér célba.

A Criptext minden fontosabb platformra elkészül, az android, iOS-es, és maces változat bétáját már ki is lehet próbálni. A fejlesztők a windowsos és linuxos változaton még dolgoznak, de hamarosan azokat is elérhetővé teszik.

Arról egyelőre keveset tudni, hogy hol a pénz, azaz milyen módon keres majd a cég pénzt a fejlesztéseiből.

Biztonság

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.