Azok a nyugati vásárlók, akiket eddig nem sikerült a kínai szállító telefonjaitól elrettenteni, most újabb okot kaptak a váltásra.

Az USA és Kína között folyó kereskedelmi háború nem csupán a Huawei-ről szól, de kétségtelenül ez a technológiai cég kapta a legtöbb "figyelmet" az amerikai kormányzat részéről. Az importot és exportot egyaránt érintő tiltó rendelkezések miatt már eddig is egy sor csapás érte a kínai gyártót, és az biztos, hogy a Reuters most megszellőztetett értesülése sem lesz jó hatással az eladásokra.

Kék halál

A hírügynökség információi szerint ugyanis a Facebook mostantól nem fogja engedni, hogy alkalmazásait (Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp) előre telepítsék a Huawei okostelefonjaira. Ugyan ez annak fényében nem tűnik extra problémának, hogy a Google már korábban bejelentette, nem fogja biztosítani a kínai gyártó számára az Android ezután kiadott hivatalos verzióit, és a Google Play kínálatából sem válogathatnak majd a felhasználók. Lényeges különbség viszont, hogy a Facebook minden jövőben gyártott modellre kiterjeszti a tiltást, miközben a másik amerikai mamutcég "csak" az ezután debütáló új termékeknél nem biztosítaná mobilos ökoszisztémáját.

Praktikusan ez azt jelenti, hogy amint életbe lép ez a szigorítás, a gyárból legördülő mobilokra abban az esetben lehet majd külön felrakni a Facebook alkalmazásait, ha azok a Google által engedélyezett körbe tartoznak, és képesek installálni appokat a Play kínálatából. A többi Androidból nem részesülő modellnél viszont az egyetlen lehetőség a böngészőből történő használat marad, ami egyfajta félmegoldást jelent. Az ugyanakkor a belső informátor által elmondottakból nem derül ki, konkrétan mikor vezethetik be a tiltó rendelkezést.

Kiemelt partnerből pária

A mostani értesüléseknek különös pikantériát ad, hogy az utóbbi években számtalan kínos adatkezelési botrányba keveredő Facebooknál tavaly nyáron derült ki, hogy különleges jogosultságokat biztosított néhány partnerének. A nagyjából 60 céget érintő elit klub részese volt több kínai vállalat, köztük a Huawei is.

Az egyedi adatfelhasználási gyakorlat a Huawei esetében egészen 2010-ről datálódott. Ennek keretében a kínai gyártó a felhasználók információira alapozva olyan saját alkalmazásokat tudott készíteni, amelyek megkönnyítették a Facebook funkcióinak beépítését és használatát. Hasonló megállapodások más távol-keleti gyártókkal is születtek: ide sorolható a Lenovo, az OPPO és a TLC.

Ehhez képest meglehetősen nagy fordulatot jelent a mostani tiltás, de úgy tűnik, a Zuckerberg-birodalom igyekszik jó pontokat szerezni az amerikai kormányzatnál. Ami nem is árthat, hiszen a tengerentúlon éppen a Facebookhoz hasonló gigantikus méretűre nőtt technológiai cégek feldarabolásának lehetőségét vizsgálják.

Ami a Huawei-t illeti, a nyugati zárótűz bizonyosan hatalmas nehézségeket okoz majd az üzletmenetben. Egy friss felmérés szerint például a kínaiak számára kulcsfontosságú okostelefonos szektort simán recesszióba lökik a tiltó rendelkezések. A globális eladások zuhanását természetesen a Huawei értékesítésének várható összeomlása okozza.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.