A Tab P11-esek vásárlói igen rossz néven vették, hogy a táblagéppel együtt megkapták a levakarhatatlan "tájékoztató" alkalmazást.

Kétszer állítólag nem lehet ugyanabba a folyóba lépni, ám a Lenovónak most valami hasonlót sikerült előadnia. A kínai gyártó 2015-ben futott bele egy kellemetlen biztonsági incidensbe, amely a gyárilag előre telepítve érkező Superfish adware-nek volt "köszönhető". Az akkori ügy PR-tűzoltásaként nem csupán a kínos dolgokat művelő programot állították le, de nagy volt a fogadkozás azzal kapcsolatban is, hogy a mindenféle kellemetlenségeket okozó bloatware-ek helyett a jövőben a lényegre, jelesül a (biztonságos) felhasználói élményre fókuszálnak majd.

Kéretlen tippek

A néhány évvel ezelőtt tett ígéretek némileg kiüresedtek annak a problémának a fényében, ami most a gyártó egyik frissen debütált termékénél, a Lenovo Tab P11-nél jelentkezett. Ahogy a The Register is megírta, a családi táblagépként pozícionált 11 hüvelykes eszközre előre telepítve érkező, Tips névre keresztelt alkalmazás nem aratott osztatlan sikert a fogyasztók körében.

A papíron hasznos és értelmes tartalmak felfedezésére való app ugyanis praktikusan egy szinte levakarhatatlan reklámcsatornaként funkcionál, amely agresszíven próbálja vásárlásra ösztönözni a táblagép tulajdonosát. A Lenovo support fórumán meg is jelentek az ezzel kapcsolatos vásárlói panaszok. Sokan jelezték, hogy elfogadhatatlannak tartják, ha egy több száz dollárba, fontba kerülő eszközön kéretlen hirdetéseket kelljen nézegetniük.

A fenti témában nem túl gyorsan reagáló ügyfélszolgálatos megjelenése sem segített sokat az ügyön. A válasz lényegében az volt, hogy mivel előre telepített alkalmazásról van szó, azt sem kikapcsolni, sem letörölni nem lehet az eszközről. Némi reménysugarat egy nem céges kommentelő bejegyzése jelent, aki ha nem is triviális módon, de állítólag talált megoldást a program leállítására úgy, hogy közben ne vesszen el a szállítói garancia sem.

A The Register megszólaltatta a Lenovo egyik szóvivőjét is, aki hangsúlyozta, hogy hasznosnak, egyben nem zavarónak gondolják a Tips alkalmazást, de mivel a cég nagyon komolyan veszi a felhasználói visszajelzéseket, a jövőben nem erőltetik a push értesítésekkel operáló programokat. Az egyelőre nem világos, hogy ez most konkrétan a Tips leállítását jelenti, vagy valami más, általánosabb kijelentésként értelmezhető.

Senki nem szereti, mindenki csinálja

Ahogy a bevezetőben említettük, nem ez az első eset, hogy a Lenovónak gondja támad a készülékeire előre telepített különböző alkalmazásokból. A probléma azonban korántsem a kínai vállalat sajátja, mivel az eredeti eszközgyártó (OEM) cégek szinte kivétel nélkül ilyesmivel szállítják a PC-ket, okostelefonokat, vagy tableteket (és nem a Lenovo volt az egyetlen vállalat, amely beleszaladt már ehhez köthető biztonsági fiaskóba).

Ezeket elegánsabban szokás bundled software-ként emlegetni, ám a bloatware, junkware, esetleg a crapware szinonima lényegesen találóbbnak tűnik. A gyári csomagolással érkező programok között nem ritkán találhatók teljesen felesleges vagy kifejezetten idegesítő darabok, de minden esetben jár hozzájuk a "felhasználói élmény javítása" című kamu indoklás.

A valódi ok azonban ennél sokkal prózaibb: a pénz. A személyi számítástechnikai eszközök szegmensei ugyanis jórészt erős árverseny alatt működnek, a PC-k esetében pedig különösen alacsony árréssel kénytelenek gazdálkodni a piaci szereplők. Ilyen körülmények között pedig még az az egyébként összességében nem túl számottevő bevétel is fontos, amit ezeknek a programoknak a telepítéséért a gyártók ilyen-olyan konstrukció keretében elkérnek a szoftverek tulajdonosaitól. A sűrű fillér jelentheti ugyanis a különbséget a veszteséges és nyereséges működés között.

A fogyasztók életét megkeserítő telepítgetések ellen tavaly egységfront kovácsolódott a felhasználók érdekeit védő különböző szervezetekből. A Google elnöke a Privacy Internationaltől és további ötven adatvédelmi szervezettől kapott nyílt levelet, melyben arra kérték, hogy a vállalat tegyen lépéseket az androidos rendszerekre telepített bloatware-ek elburjánzása ellen. Ahogy a fenti történet is mutatja, még bőven maradt "lépnivaló" a témában.

Konzumer tech

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.