Egyszerre meghökkentő, ötletes és gátlástalan: hús-vér barát-barátnő helyett egy robotkéz oldja a magányt...

Milyen jó is baráttal-barátnővel kéz a kézben andalogni... Ehhez azonban kell a barát-barátnő, ami Japánban különösen nehéz. Az országban komoly társadalmi probléma az elmagányosodás, ami már nem csak az időseket fenyegeti. Ráadásul a koronavírus-járvány csak fokozta ezeket a tendenciákat azzal, hogy még inkább elszigetelte egymástól az embereket, ami a kutatások szerint már jelenleg is tömegesen okoz komoly mentális és egyéb egészségügyi problémát. De a japánok megtalálták a megoldás – az elmúlt években többet is. Most a Gifui Egyetem négy mérnöke egy interaktív robotkart épített, ami megadja sétálás közben a társ illúzióját.

A korábbi fejlesztések közül van, amelyik inkább a mentális problémákon igyekszik segíteni, mint például az a fejlesztő, aki a CNet beszámolója szerint egy olyan alkalmazást készített, amely VR-szemüveg és érzékelők segítségével hoz létre egy interakcióra képes, AR (augmented reality) barátnőt. És mivel az országban népszerűek az animék, így a barátnő is az. (Ha belegondolunk, hogy az elmagányosodás egy olyan közösséget sújt, amelyben az anime-kultusz meglehetősen erős, talán nem is meglepő, hogy a problémára meglehetősen bizarr megoldások is születnek.)

De vannak ennél gyakorlatiasabb fejlesztések is. A Bitport például a közelmúltban foglalkozott a Toyota segítő robotjaival, melyeket a vállalat kifejezetten az idősgondozási rendszer tehermentesítésére tervezett.

Minden sétaszituációra gondoltak

A Gifui Egyetemen készülő robotkéz még közel sem tökéletes. Jelenlegi formájában az Osampo Kanojo (ez a kar neve, ami annyit jelent, hogy barátnőm séta közben) használata meglehetősen nehézkes. A kartorzó önmagában is morbid, a különféle vezetékkel meg egyenesen Terminátor-alkatrészre hajaz, ami igencsak rontja az illúziót.

Az igazából nem egy technikai truváj, hogy a kéz képes illatot kibocsánati és izzadást imitálni. Mindkét esetben egy a kar belsejébe helyezhető ruha a kiindulópont: első esetben illataromát, a másik esetben vizet is csöpögtetnek rá, amit egy fűtőszál párologtat ki a felület pórusain.
 


Az már érdekesebb, hogy sikerült olyan szilikonalapú, gélszerű anyagot találni, amely meglehetősen jól utánozza a bőr tapintását. Egy nyomásszenzor érzékeli az emberi kéz szorítását, amit a robotkéz hangtalan motorok segítségével viszonoz. Még arra is figyeltek a fejlesztők, hogy a nem azonos tempóban sétáló párok keze közötti kapcsolatot imitálják. Ha valaki felgyorsít, a robotkar hátrafelé húzza a karját, ahogy a lemaradó társ is.

Csak egy újabb érdekesség a Robotok Földjéről

Egyáltalán nem meglepő, hogy ez az eszköz Japánban született meg. nem véletlenül nevezik egyre többen az országot a Robotok Földjének. Az országban mindenhez is készítettek robotot. A virtuális barátnők és a különböző fokozatú autonómiára képes exoskeletonok mellett fejlesztettek kosárlabdázó robotot, ami pontdobásban verhetetlen. Japán fejlesztők készítették el azt a humanoid robotot is, amely mesterséges intelligenciával működik, és autonóm módon szerepel színésznőként egy készülő hollywoodi filmben. A Sharp humanoid telefonrobotot készített, de nekik köszönhetjük az AIBO-t és a QRIO-t (Sony, 1999 és 2004), az ASIMO-t (Honda, 2000), az EMIEW-et (Hitachi, 2005). A legújabb őrületük pedig a Gundam animesorozat címadó hőse 18 méter magas, 25 tonnás kivitelben, ami egy gyárban fog dolgozni.

Ami az Osampo Kanojót illeti, egyelőre csak női prototípus készült belőle, de a rendszer könnyen adaptálható a férfikézhez is egy markánsabb, érdesebb bőrt imitáló bevonattal, határozottabb fogást biztosító visszajelzéssel és más szagokkal.

Konzumer tech

Elhunyt Sziebig Andrea

Az ITBUSINESS alapító-főszerkesztője 19 éven át irányította üzleti informatikára fókuszáló lapját.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.