Győzött a jogászkodás, és mindenki veszített, meglehet, hosszú távon talán még a győztes is – nagyjából így foglalható össze a Google és az Oracle között több éve húzódó jogi csatározás az API-k (Application Programming Interfaces) körül. Bár a részletekben még maradtak nyitott kérdések, az Oracle 2010-ben indított pere a Google ellen az amerikai Legfelsőbb Bíróságon ért véget. A testület helyben hagyta a másodfokú ítéletet: az API szerzői jog által védett szellemi tulajdon.
Öt éve, 2010 augusztusában, alig háromnegyed évvel az után, hogy lezárult a Sun Microsystems felvásárlása, az Oracle pert indított a Google ellen. A per tárgya az Androidba épített Java-kompatibilis technológia, a Dalvik volt, amely lényegében egy mobilra optimalizált, nulláról megírt virtuális gép a mobil alkalmazások futtatásához, amely javás alkalmazások futtatását tette lehetővé mobilokon.
Első fokon két évvel később született döntés, amely a Google-nek adott igazat. Az ügyet vizsgáló bíró, William Alsup indoklása szerint a forráskód átvétele tilos, de az API klónozása azonban nem. Az Oracle azonban már a pernek ebben a szakaszában elsősorban afelé terelte az ügyet, hogy az API is szerzői jog által védett szellemi tulajdon, és a fellebbezésében is erre helyezte a hangsúlyt.
És másodfokon ő győzött. A 2014-ben hozott döntés értelmében már nem csak a kód, hanem az általa megvalósított funkció is szellemei termék, ily módon a Google Google klónja is megsértette az Oracle szellemi tulajdonát.
A Google fellebbezett, ám azt június 29-én a Legfelső Bíróság elutasította: nem is tárgyalta az ügyet, ezzel helyben hagyta a másodfokú ítéletet. A két cég jogi csatája ezzel új területre tevődik át: abban a kérdésben kell döntenie a bíróságnak, hogy az API-k újraimplementálása fair use-nak minősül-e. A fair use jelenti azaz eredeti forrás igazolható használatát, amely az amerikai bírói gyakorlat szerint lehetővé teszi egy védett szellemi tulajdon felhasználását a jogtulajdonos hozzájárulása nélkül. Ennek eldöntéséhez a bíróságnak elvileg már azt is vizsgálnia kell, hogy jelen esetben a Google gyakorlata milyen hatással van a Java API gazdasági értékére.
A döntés azonban közel sem csak az Androidról szól. Nagyon sok szabad szoftver – még a Linux is – folyamodott ahhoz a módszerhez, amit a Google az Android esetében használt. Ez pedig óriási hatással lehet az egész szoftverpiacra, hiszen ma már szinte minden területen egyre nagyonn súllyal vannak jelen a nyílt forráskódú rendszerek. De mint az már a 2014-es, az Oracle-nek kedvező döntés nyomán megfogalmazódott, az API-k szellemi tulajdon védelme alá helyezése a teljes szoftveripari innovációra és az egyre fontosabb interoperabilitásra is erősen negatívan hatnak.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak