Az Oracle és a Google között öt éve húzódó csatározásra tett pontot az amerikai Legfelsőbb Bíróság: szerzői jog védi az API-kat. Az Oracle meglehet pyrrhusi győzelmet aratott.

Győzött a jogászkodás, és mindenki veszített, meglehet, hosszú távon talán még a győztes is – nagyjából így foglalható össze a Google és az Oracle között több éve húzódó jogi csatározás az API-k (Application Programming Interfaces) körül. Bár a részletekben még maradtak nyitott kérdések, az Oracle 2010-ben indított pere a Google ellen az amerikai Legfelsőbb Bíróságon ért véget. A testület helyben hagyta a másodfokú ítéletet: az API szerzői jog által védett szellemi tulajdon.

Öt éve, 2010 augusztusában, alig háromnegyed évvel az után, hogy lezárult a Sun Microsystems felvásárlása, az Oracle pert indított a Google ellen. A per tárgya az Androidba épített Java-kompatibilis technológia, a Dalvik volt, amely lényegében egy mobilra optimalizált, nulláról megírt virtuális gép a mobil alkalmazások futtatásához, amely javás alkalmazások futtatását tette lehetővé mobilokon.

Első fokon két évvel később született döntés, amely a Google-nek adott igazat. Az ügyet vizsgáló bíró, William Alsup indoklása szerint a forráskód átvétele tilos, de az API klónozása azonban nem. Az Oracle azonban már a pernek ebben a szakaszában elsősorban afelé terelte az ügyet, hogy az API is szerzői jog által védett szellemi tulajdon, és a fellebbezésében is erre helyezte a hangsúlyt.

És másodfokon ő győzött. A 2014-ben hozott döntés értelmében már nem csak a kód, hanem az általa megvalósított funkció is szellemei termék, ily módon a Google Google klónja is megsértette az Oracle szellemi tulajdonát.

A Google fellebbezett, ám azt június 29-én a Legfelső Bíróság elutasította: nem is tárgyalta az ügyet, ezzel helyben hagyta a másodfokú ítéletet. A két cég jogi csatája ezzel új területre tevődik át: abban a kérdésben kell döntenie a bíróságnak, hogy az API-k újraimplementálása fair use-nak minősül-e. A fair use jelenti azaz eredeti forrás igazolható használatát, amely az amerikai bírói gyakorlat szerint lehetővé teszi egy védett szellemi tulajdon felhasználását a jogtulajdonos hozzájárulása nélkül. Ennek eldöntéséhez a bíróságnak elvileg már azt is vizsgálnia kell, hogy jelen esetben a Google gyakorlata milyen hatással van a Java API gazdasági értékére.

A döntés azonban közel sem csak az Androidról szól. Nagyon sok szabad szoftver – még a Linux is – folyamodott ahhoz a módszerhez, amit a Google az Android esetében használt. Ez pedig óriási hatással lehet az egész szoftverpiacra, hiszen ma már szinte minden területen egyre nagyonn súllyal vannak jelen a nyílt forráskódú rendszerek. De mint az már a 2014-es, az Oracle-nek kedvező döntés nyomán megfogalmazódott, az API-k szellemi tulajdon védelme alá helyezése a teljes szoftveripari innovációra és az egyre fontosabb interoperabilitásra is erősen negatívan hatnak.

Piaci hírek

MI-fronton még a CIO-któl is többet várnának a cégvezérek

A vállalatok első számú vezetői nagyon nem elégedettek a felső vezetés mesterséges intelligenciához való hozzáállásával – derül ki a Gartner felméréséből.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.