Az Unió zöld fényt adott a cégek egyesülésének. Az Oracle jövő szerdára időzítette azt az eseményt, amelynek keretei között még több részletet árul el a Sun Microsystemsszel kapcsolatos útitervéről.

Jelezve az Oracle főhadiszállásán rendezendő esemény fontosságát, a házigazda maga a vállalat első embere, Larry Ellison lesz. Ő és a vállalat vezetése itt vázolja majd fel a Sun beolvasztása utáni terveket, beleértve a termékekkel kapcsolatos pontos elgondolásokat is. Az esemény jövő szerdán magyar idő szerint 18 órától előreláthatólag 5 órán át tart majd, és webcast formájában is közvetítik.

Piaci aggodalmak
Az Oracle még tavaly áprilisban jelentette be határozott szándékát a Sun Microsystems felvásárlására vonatkozóan, és már akkor nyilvánosságra hozta a vételárat is, összesen 7,4 milliárd dollár értékben. A hír hallatán azonnal megindultak a találgatások a Sun jelenlegi termékeivel kapcsolatban - a Sparc szerverek mellett a legnagyobb kérdőjel a nyílt forráskódú adatbáziskezelő, a MySQL mellé került. Ez utóbbival kapcsolatban már a piaci versenyt vizsgáló hatóságok is akcióba léptek, hiszen a belépő szintű MySQL megszerzésével az Oracle tulajdonképpen piaci dominanciát is elérhet ezen a területen.

Az Egyesült Államok versenyhivatala végül jóváhagyta az ügyletet, ám az Európai Unió illetékesei már nem voltak ilyen engedékenyek, és egészen máig nem engedélyezték a felvásárlást. Korábban is valószínű volt, hogy az Oracle igyekezetét végül siker koronázza, és az EU részéről is lehetséges a megegyezés - a döntés végső határideje pont jövő szerdára esett, tehát az Oracle egyfajta utolsó ütőkártyaként próbálhatta volna meggyőzni a kétkedőket a tervezett eseményen. Az Oracle és a Sun mai közleménye szerint az uniós szabályozó testület mégis a határidő előtt jóváhagyta a felvásárlást, így az ellenzők legutolsó védelmi vonala az orosz és a kínai versenyfelügyelet maradt.

Tökéletes összeolvadás?
A szóban forgó ellentábor kétségei ennek ellenére továbbra is tartják magukat a piac egyes szereplőinek szemében. Ellison azon kijelentését sokan vizsgálják gyanakodva, amely szerint az Oracle-t csak a Sun Java és Solaris technológiái érdeklik - többen úgy vélik, hogy a felvásárlás után a Sun hardveres részlegeit egyszerűen bezárják majd. A jövőbeni vevő azonban igyekezett eloszlatni a félelmeket, melyek természetesen főleg a Sun eddigi hardveres vevőkörét érintik a legérzékenyebben. Ellison őket próbálta megnyugtatni, amikor kijelentette: nem zárják be a hardveres divíziókat, és a vállalat egyértelmű szándéka, hogy továbbra is fejleszti és támogatja a Sparc processzorokat és a hozzájuk kapcsolódó szervermegoldásokat.

A hardveres félelmekre rácáfolva a két vállalat már útjára is bocsátotta közös fejlesztésű új szerverét, ami főleg az adatparkok és online tranzakciók kezelése terén jeleskedhet. Az Exadata Database Machine 2 nevű megoldásban az Oracle adatbáziskezelő és tároló szoftverei találkoznak a Sun Intel alapú szerver technológiájával és flash memóriáival. A bejelentéssel célja egyértelműen az volt, hogy megmutassák a kétkedőknek: az "összegyúrt" vállalatóriástól ilyen és hasonló, mindkét oldal fejlesztéseit felhasználó termékek kerülnek majd piacra.

Megválaszolatlan kérdések
A jövő héten esedékes bemutatónak kiemelt témája lesz tehát az is, hogy a két vállalat összeolvadása után hogyan fésülik össze a termékvonalakat. Az Oracle meghívójában az a megfogalmazás szerepel, amely szerint "megmutatják a résztvevőknek, hogyan profitál az új vállalat abból, hogy a két cég minden eddigi tudását - hardvert, operációs rendszert, adatbáziskezelőt, middleware termékeket és alkalmazásokat - tökéletesen összehangolja".

Persze kérdések így is maradtak bőven: nem tudni például, hogy melyik Sun szerver-termékvonalak maradnak meg a jövőben, és hogy alakul például a Sun alkalmazásszerver- és személyazonosság-kezelési szoftvereinek, valamint nagy várakozással kezelt felhő-alapú terveinek sorsa.
 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.