Az Oracle által a Google, illetve annak Android mobilplatformja ellen múlt héten indított jogi háború az internetes cég sikeres terjeszkedését veszélyezteti a mobilpiacon, és többek között a Microsoftnak kedvezhet, amelynek új Windows Mobile 7 mobiloperációs rendszere ősszel jelenik meg.
A Google felvette a kesztyűt az Oracle ellen, miután az amerikai üzleti szoftvergyártó csütörtökön nyújtott be keresetet a San Franciscó-i kerületi bíróságon az internetes óriáscég ellen, amely szerint a Google "tudatosan, közvetlenül és visszatérően" jogszerűtlenül használta fel az Oracle szellemi tulajdonát az Android mobiloperációs platformjának fejlesztéséhez.

"Az Oracle által indított per csalódás és alaptalan támadás nem csak a Google, hanem a nyílt forráskódú Java fejlesztői közösség ellen is" - fogalmazott egy pénteken írt emailben Aaron Zamost, a Google szóvivője.

Az Oracle néhány hónapja, a Sun Microsystems tavalyi felvásárlásának lezárultával a cég Java szoftverfejlesztői technológiájához is hozzájutott. Az Oracle most azt kifogásolja, hogy a Google az Android operációs rendszerében egy, a Javával kompatibilis, Dalvik elnevezésű technológiát használt fel. A Dalvik egy mobil készülékekre optimalizált virtuális gép, amelyen az Android alkalmazások önálló folyamatként futnak.


Nem meglepő | Az amerikai Computerworld által megkérdezett elemzők szerint nem teljesen váratlan, hogy az Oracle perre ment a Google-lel legfejlebb az időzítés lehet furcsa. Az IDC elemzője, Al Hilwa szerint már a Sun is fontolgatta a jogi eljárás megindítását, azonban ki akarták várni, hogy az Android milyen sikereket ér el az okostelefon-piacon. Az elemző szerint a harc komolyan veszélyeztetheti a Google mobiloperációs rendszerének jövőjét a fejlesztés mostani szakaszában, mivel a készülékgyártókat elbizonytalaníthatja, hogy érdemes-e megjelenniük androidos készülékekkel.

Az Oracle kereste nem lepte meg James Goslinget sem, akit a Java atyjának tekintenek. - A Sun és az Oracle közötti integráció idején, amikor a Sun és a Google kötötti szabadalmi kérdések miatt lettünk kérdőre vonva, láttuk, hogy az Oracle jogászának szikrázott a szeme.  A Sunnak sosem állt volna szándékában szabadlami perekbe bocsátkozni - fogalmazott személyes blogjában Gosling.

Az Oracle-nek természetesen jogában áll perelni, de hosszútávon sokat árthat a cég jóhírének  - fogalmazott Jeffrey Hammond, a Forrester elemzője. - A Google bármikor megállapodhat a Oracle-lel, de a per egyértelművé teszi, hogy az Oracle kontrollálni akarja a jövőben a Java innovációját. A Google emiatt hosszútávon akár más alternatívák után is nézhet, mint például a Microsoft Silverlight keretrendszere - véli Hammond.

A nevető harmadik | A Microsoft más szempontból is jól jöhet ki az Oracle és a Google háborúskodásából. A Gartner piackutató felmérése szerint az Android operációs rendszer mindössze egy éva alatt 1,8 százalékról 17,2 százalékos részesedést ért el a világ okostelefon-piacán, és az év végéig átveheti a vezető helyet az iPhone-tól.

Eközben a Microsoft mobiloperációs rendszerének részesedése az elmaradt fejlesztések következtében 5 százalék körülre esett vissza. Az ünnepek előtt megjelenő új Windows Phone 7 operációs rendszer első visszajelzései nagyon jók, így elképzelhető, hogy számos készülékgyártó inkább erre teszi majd a voksát a per miatt bizonytalan jövő elé néző Android helyett.

A Microsoft olyan szempontból is fellélegezhet, hogy a Google elleni hadjárat miatt az Oracle - amely a Sun felvásárlásával más nyílt forráskódú szoftverekhez is hozzájutott, mint az OpenOffice irodai alkalmazáscsomag, vagy a MySQL adatbázis-kezelő - válhat az "első számú ellenséggé" a nyílt forráskódú fejlesztői közösség szemében, amely már az akvizíció elfogadása előtt fenntartásának adott hangot a felvásárlással kapcsolatban.

Most érdemes autonóm darukat gyártani

Egy friss iparági elemzés szerint néhány éven belül 6 milliárd dollárosra hízhat a kikötői anyagmozgatást felgyorsító robotdaruk piaca.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.