Olasz kutatók ígéretes teszteken vannak túl. Módszerükkel a sokak életét megkeserítő betegség a fizikai tünetek megjelenése előtt akár tíz évvel is diagnosztizálható lehet.

Az Alzheimer-kór szakértői előrejelzések szerint az évszázad közepére népbetegséggé válhat, ráadásul nem csupán időseknél, de fiatalabb korosztályoknál is felbukkan. Ennek megfelelően a tudományos élet lázasan kutatja a kezelési, megelőzési lehetőségeket. A számtalan próbálkozás között bőven akadnak informatikai megközelítésűek is. Erre szolgáltat jó példával egy olasz kutatócsapat, amely a mesterséges intelligenciában (MI) rejlő potenciált igyekszik az egészségünk szolgálatába állítani.

Évtizedes előny

A Bari Egyetem kötelékébe tartozó tudósok a kór lehető legkorábbi felismerésére fókuszálnak. Frissen kiadott tanulmányukban beszámolnak arról, hogy egy olyan algoritmuson dolgoznak, amely akár egy évtizeddel a konkért, fizikailag érzékelhető tünetek megjelenése előtt diagnosztizálhatja a betegséget. Ehhez a mesterséges intelligencia tanulási, elemzési képességét hívják segítségül.

Az MI-t elsőként 67 MRI-felvétellel ismertették meg. Ezek közül 38 alzheimeres betegtől, a maradék pedig egészséges emberektől származott. A képeket a kutatók apró területekre osztották és arra trenírozták az algoritmust, hogy a neuoronális hálózat kapcsolatait elemezve keressen apró, a kórra jellemző eltéréseket a mintázatokban. A felkészítő szakaszt egy teszt követte, ahol a gépi intelligenciának közel 150 felvételről kellett eldöntenie, hogy ezek egészséges, avagy alzheimeres elváltozásokat mutató agyról készültek. A tesztképek nagyjából harmada származott diagnosztizált betegektől, harmadát tették ki az egészséges felvételek, míg a többit olyan MRI-képek adták, ahol az adott személyek agya kisebb fokú elváltozást mutatott, és a későbbiekben teljesen hatalmukba kerítette őket a kór.

Az eredmények meglehetősen biztatóak a kutatók szerint. A gép az Alzheimer-kórban szenvedőket 86 százalékos pontossággal azonosította. Ami ennél lényegesebb, hogy a kisebb fokú elváltozást mutató agyi felvételeknél hasonló, egészen pontosan 84 százalékos pontossággal dolgozott a program.

A következő lépcső, hogy a csapat még több adattal látja el az MI-t, amely így remélhetőleg még nagyobb találati pontosságot tud majd elérni. Egészen addig a pontig, amikor már annyira megbízható nem lesz, hogy teljes nyugalommal be lehessen vetni a korai felismerés támogatására.

És még sokan mások...

Ahogy a bevezetőben említettük, szerencsére nem az olasz szakértők az egyetlenek, akik megpróbálnak valamit hozzátenni a betegség elleni harchoz. Fiatal feltalálók például hordható szenzorokkal próbálnak segíteni a betegeken. Akad példa mobil játékra is, amely a kutatáshoz szükséges adatokat igyekszik minél gyorsabban és nagyobb körből összegyűjteni. És persze ott vannak azok a hosszabb kifutású projektek, mint például az agy szoftveres "hekkelése". Utóbbi kiteljesedése nem csak az Alzheimer-kór, de egy sor másik idegrendszeri betegség ellen is hatalmas fegyver lehetne az orvostudomány kezében.

Cloud & big data

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.