Az Egyesült Királyságban már trösztellenes vizsgálatot fontolgatnak a Microsoft és az OpenAI kapcsolatát illetően, miután a vállalat vezetésében közelmúltban támadt felfordulás kérdéseket vetett fel a hasonló krízisek lehetséges hatásairól a piaci versenyrere. A brit versenyfelügyelet (CMA) pénteken közölte, hogy nyilvános visszajelzéseket gyűjt róla, mennyiben jelenti az OpenAI és a Microsoft "szoros és sokrétű kapcsolata” a két cég "lényegi egyesülését". Utóbbi már aznap közleményben jelezte, hogy megállapodásuk részletei bizalmasak, de nincs semmilyen tulajdonuk az OpenAI-ban, csak nyereségrészesedésre jogosultak. A 2019 óta tartó, sok milliárd dolláros partnerség a Microsoft szerint éppen hogy segíti a versenyt és az innovációt.
Bár a Microsoftnak mostantól szavazati joggal nem rendelkező megfigyelője is lesz az OpenAI igazgatótanácsában, a társaság rögtön odaszúrt egyet a legnagyobb riválisának, kiemelve, hogy ez a helyzet nagyban különbözik a brit MI-fejlesztő DeepMind Google általi felvásárlásától. Az OpenAI ugyancsak azt közölte, hogy az együttműködés biztosítja számukra a függetlenséget és a versenyképességet, a Microsoft szavazati joggal nem rendelkező megfigyelője pedig nem biztosít a másik félnek semmilyen irányító jogkört vagy kontrollt az OpenAI működésében. Ez a jelek szerint mégsem bizonytalanította el a hatóságot, ahol most alaposan megvizsgálnák, hogy a Microsoft a formális felálláson túl gyakorolhat-e "de facto ellenőrzést" az OpenAI felett.
Nem csak a britek kekeckednek
A híradások szerint a CMA eljárásai jellemzően az észrevételezésre való felkéréssel kezdődnek, amit egy első fázisúnak nevezett vizsgálat, szükség esetén pedig egy mélyrehatóbb, második fázisú vizsgálat követ. Eközben az amerikai versenyfelügyelet (FTC) is érdeklődik a Microsoft befektetésének természete iránt, és javában tanulmányozza, hogy az megfelel-e a trösztellenes szabályozásnak – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a Bloomberg. Az FTC korábban már fogyasztóvédelmi vizsgálatot indított az OpenAI ChatGPT szolgáltatásával szemben, de a lap értesülését nem kommentálta. A szakértők szerint azonban biztosnak tűnik, hogy az MI-technológia növekvő koncentrációja miatt világszerte hasonló eljárásokra számíthatunk.
A Reuters ezzel kapcsolatban az Open Markets Institute európai igazgatóját idézi, aki létfontosságúnak nevezte az ilyen ügyletek gyors hatósági kivizsgálását. A trösztellenes törvények megerősítésén dolgozó non-profit szervezetnél úgy látják, hogy szükség esetén azonnal semmissé kell tenni az ilyen üzleteket, mert csak ez akadályozhatja meg, hogy a kritikus feltörekvő technológia monopolizálódjon. Az európai uniós szabályozók a hírügynökság riportja alapján ugyancsak "nagyon szorosan követik" a CMA eljárásának alakulását, amelynek kezdeti szakaszában 2024. január 3-ig várják az érdekelt felek (például a Google) nyilatkozatait. Az Európai Parlamentben egyébként éppen múlt pénteken állapodtak meg az uniós MI-törvény tervezetnek szövegéről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak