A teljes hálózat kiépítése jövő március végére fejeződik be. Akkor 95 százalékos lesz a lefedettsége.
Hirdetés
 

November végéig telepítik az állami LTE450-es mobilhálózat első 70 bázisállomását. A jelenleg még tesztüzemben működő hálózat lefedettsége most nagyjából 25 százalékos. Az üzemszerű indulást jövő januárra tervezik, addig további 185 bázisállomást állítanak fel. A vállalt lefedettségi szinthez összesen mintegy 350-400 bázisállomás kell.

CDMA helyett LTE-n épül a hálózat

A 12,8 milliárd forintból megvalósuló hálózat erőltetett menetben épül, és jövő március végére éri a szerződésben vállalt 95 százalékos lefedettséget – mondta Krénusz Kornél, az MVM NET Zrt. vezérigazgatója. A teljes rendszer átadásának eredeti határideje ez év vége lett volna, de menet közben technológiaváltást történt, és ez okozza a több hónap késést. A vezérigazgató megjegyezte, hogy a hírközlési hatóság döntésén múlik, hogy a késést bünteti-e.

Mint azzal korábban a Bitport is foglalkozott, az eredetileg CDMA (az LTE-nél egy-másfél generációval öregebb) technológiájú hálózat kiépítésére tavaly április végén kötöttek szerződést, és az MVM Netnek nyolc hónapon belül el kellett volna elkészülnie az első ütemmel. Az eszközszállító és kivitelező kiválasztására vonatkozó pályázati eljárásokat azonban csak idén februárban írták ki, akkor már LTE-re.

Az MVM Net végül idén szeptemberben döntött: generálkivitelezőnek Antenna Hungáriát választotta, a rendszerszállító pedig kínai Huawei lett. Európa első olyan negyedik generációs LTE rendszerét építik ki a 450 MHz-es frekvencián, amely úgynevezett MIMO technológiát használ. Ez utóbbi kétszeres sávszélességet garantál a hagyományos LTE technológiához képest.

Mint korábban többször is írtuk, az LTE450 hálózat elsősorban kormányzati adatkommunikációs igények, illetve a gép-gép közötti kommunikációra épülő projektek (m2m) kiszolgálását célozza, de tervezik az üzleti szféra bevonását is az ügyfélkörbe.

Magánvállalkozások m2m-re használhatják

A kormányzati célú felhasználás célcsoportját az államigazgatási szervezetek, önkormányzatok, egészségügyi intézmények, készenléti szolgálatok, oktatási intézmények és az állami vállalatok alkotják. A potenciális üzleti célú felhasználók körével kapcsolatban a Bitport kérdésére Krénusz Kornél csak annyit árult el, hogy a privát szférának m2m bizniszre ajánlják, és már meg is indultak néhány szóba jöhető jelölttel a tárgyalások. Konkrétumokat azonban nem kívánt elárulni.

A vezérigazgató utalt arra is, hogy az LTE450 mobilhálózat az MVM NET által 2012. óta működtetett Nemzeti Távközlési Gerinchálózat(NTG) mobil alrészeként működik majd. (Az NTG-vel kapcsolatban nemrégiben zárult optikai hálózatfejlesztési projektről bővebben a közelmúltban írtunk.)

A generálkivitelezéssel megbízott, tavaly május óta állami tulajdonban lévő Antenna Hungária vezérigazgatója, Kápolnai András kiemelte: céljuk, hogy a távközlési hálózatépítésben eddig szerzett tapasztalatai alapján a vezeték nélküli hálózatok állami kompetenciaközpontjává váljanak Magyarországon.

A bázisállomások az üzleti szolgáltatók tornyaira települtek

A Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója, Zheng Weifeng a bejelentés kapcsán arról beszélt, hogy az LTE 450 MHz-es technológia használata igen költséghatékony, mert az alacsony frekvenciatartománynak köszönhetően jóval kevesebb bázisállomás kell a hálózat kiépítéséhez, mint a magasabb frekvenciákon, emiatt a gyorsabban is telepíthető.

Hátránya, hogy a hálózatban működő végfelhasználói eszközök, terminálok száma korlátozottabb a lakossági célokra is használt magasabb frekvenciákon megvalósuló mobilhálózatokénál. A rendszer szállítására több cég is pályázott, többek között az ugyancsak kínai ZTE, de műszaki és árszempontok alapján az MVM-Net végül a Huawei mellett döntött. 

Elhangzott, hogy az LTE450 hálózat építése során nem volt szükség zöldmezős megoldásra, az állami mobilhálózat bázisállomásai rátelepülhettek az üzleti szolgáltatók tornyaira. A közel 13 milliárd forintos projekt megtérülési ideje a tervek szerint nyolc és fél év.

Mobilitás

Teljes kudarcnak nevezte az amerikai exportkorlátozásokat az Nvidia vezére

Jensen Huang szerint a kínai technológia fejlődést nem sikerült megfékezni, cserébe az amerikai vállalatok teljesen kiszorulhatnak az óriási piacról.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.