Látványosan bővíteni magyarországi jelenlétét a ZTE Magyarország Kft. Többek között erről is kérdeztük Liu Xiaokangot, aki januártól vezeti a magyar leányvállalatot. Liu Xiaokang egyébként több mint másfél évtizede dolgozik a távközlési piacon. Dolgozott készülékgyártónál és szolgáltatónál, illetve négy évig vezette a ZTE horvátországi vállalatát.
Indulnak a 450 MHz-es tenderen
A vezető Magyarországra is nagy reményekkel érkezett. A Bitport ezzel kapcsolatos kérdésére elmondta, hogy az anyavállalat nyitott az itteni jelenlét látványosabb bővítésére, ami pénzben és létszámban is megvalósuló további befektetéseket jelenthet, de – tette hozzá – mindez függvénye a helyben adódó üzleti lehetőségeknek, mindenekelőtt a jövőben tervezett nagy állami projekteknek.
A közelmúltban egyebek mellett megpályázták a 450 MHz-es LTE hálózat építését (a témával legutóbb a 13 milliárdból épít 450 MHz-en LTE hálózatot az MVM Net című cikkünkben foglalkoztunk), amelyre a teljes sávszélességet hasznosító megoldást dolgoztak ki, de Xiaokang említett még vasúti, illetve e-egészségügyi fejlesztéseket is. A vállalat bekapcsolódna a hazai műszaki felsőoktatás korszerűsítésébe is, de lát üzleti lehetőségeket az okosmérők és -otthonok, vagy az egyéb m2m (machin-to-machine) megoldások magyarországi bevezetésével kapcsolatban is.
Intenzív tárgyalások a kormánnyal
Az ügyvezető elmondása szerint idejövetele óta intenzívebbé váltak a cég tárgyalásai a kormányzati szervekkel, de arra nem adott határozott választ, hogy ezeket összekapcsolnák-e egy esetleges stratégiai megállapodással is. (Persze azt sem tudni, hogy maga a kormány tervez-e még újabb ilyen jellegű szerződéseket kötni. Mint ismert, az utóbbi néhány évben több nemzetközi céggel is köttetett ilyen megállapodás, egyebek mellett a ZTE kínai vetélytársával, a Huawei-jel.)
Az anyavállalat mintegy 76 ezer alkalmazottat foglalkoztat és több mint 500 távközlési szolgáltató berendezéseinek beszállítója világszerte. A ZTE jelenleg az egyetlen olyan kínai távközlési berendezésgyártó, amelynek részvényei tőzsdei forgalomban vannak. A cég forgalma 2014-ben 8,3 százalékkal, nettó profitja pedig 94 százalékkal nőtt. A vállalat árbevételének ma már a nagyobbik része származik a Kínán kívüli értékesítésből.
A távol-keleti társaság éppen tíz éve nyitotta meg képviseleti irodáját Budapesten, amely azóta leányvállalattá alakult át, és jelenleg mintegy 50-60 főt foglalkoztat. Eddigi legnagyobb magyarországi üzlete a Telenor Magyarország hálózatának a korszerűsítése volt. A mobilszolgáltató azóta is az egyik legnagyobb itteni üzleti partnerének számít. Három évvel ezelőtt a ZTE nálunk nyitotta meg 10 millió eurós beruházással regionális hálózatüzemeltetési központját, később azonban egy nemzetközi projekt következményeként, továbbá adó- és költségszempontok miatt végül átköltöztette Romániába, ahol egyébként tavaly jelentettek be 100 millió eurós fejlesztést, melyből két szolgáltatóközpont és egy összeszerelő üzem létesül. A hazai szakértők nagyobb része viszont még ma is itt, Budapesten dolgozik, és főleg rendszertámogatási feladatokat lát el – tudtuk meg az ügyvezetőtől.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak