A nemrég lezárt pénzügyi évben stabilan teljesített a vállalat cloud üzletága, ahol a versenytársakhoz hasonlóan komoly erősítéseket végeznek a generatív mesterséges intelligencia kiszolgálására.

A hétfői meghosszabbított kereskedésben 5 százalékkal erősödtek az Oracle részvényei, miután a szoftvercég a piaci várakozásokat valamelyest meghaladó eredményeket jelentett negyedik pénzügyi negyedévére. A teljes pénzügyi évet ezzel 50 milliárd dolláros bevétellel zárta, ami ötödével volt magasabb az előző 12 hónap teljesítményénél. A felhőszolgáltatásokból és licenctámogatásokból befolyó bevétel ezúttal már 35 milliárd dollár fölé emelkedett, miközben a felhős és on-premise licenceladások értéke néhány százalékkal 5,8 milliárd dollárra csökkent. Ehhez hasonló forgalmat ért el az egészségügyi informatikai rendszereket fejlesztő Cerner is, melyet az Oracle még 2021-ben vásárolt fel több mint 28 milliárd dollárért.

A vállalat ezzel együtt azt is közölte, hogy új felhőszolgáltatást fejleszt a Cohere-rel, egy torontói székhelyű startuppal, amely nagy nyelvi modellek (LLM) fejlesztésére és betanítására szakosodott. Ennek közvetlen előzménye, hogy az Oracle a múlt héten részese volt a Cohere 270 millió dolláros befektetési körének, ami körülbelül 2,2 milliárd dollárra értékelte a vállalkozást. A két társaság a bejelentés értelmében együtt dolgozik majd rajta, hogy megkönnyítse a vállalati ügyfelek saját LLM modelljeik képzését, miközben hatékonyan védik az ahhoz felhasznált adatokat is. Az Oracle belső alkalmazásfejlesztő csapatai állítólag már használatba is vették az új Cohere AI felhőszolgáltatást, amelyet ugyancsak az Oracle Cloud Infrastructure (OCI) futtat.

Fókuszban a mesterséges intelligencia

Bár ebben az esetben egy új MI-termékről van szó, az Oracle egyáltalán nem mozog idegenül a mesterséges intelligencia világában. A vállalat nem csak eddigi tapasztalatára épít a nagy mennyiségű adat biztonságos és hatékony kezelésében, de az Oracle Cloudot olyan ügyfelek használják, mint például az Adept AI Labs, sőt az Nvidia is ezt a környezetet használja a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztéseihez. Az MI-alkalmazásokra visszavezethető terhelés függvényében az Oracle több milliárd dolláros üzletet mondhat magáénak ebben a szegmensben, bár a társaság a három legnagyobb felhőszolgáltatóhoz (AWS, Microsoft, Google) képest abban még le van maradva, hogy egyelőre nem rendelkezik saját generatív MI-szolgáltatásokkal.

Kedden az Oracle bejelentette a negyedik generációs AMD EPYC processzorokkal igénybe vehető OCI Compute E5 virtuális gépek elérhetővé tételét is, amelyek a vonatkozó közlemény alapján több CPU magot, jobb magonkénti teljesítményt, memória-sávszélességet és nagyobb tárolókapacitást kínálnak a korábbi iterációkhoz képest. A standard, HPC és Dense-IO opciók és a testreszabható telepítések mellett itt is kiemelik az összetett felhasználási eseteket célzó konfigurációs lehetőségeket, köztük a mesterségesintelligencia-modellek betanításával, pénzügyi elemzésekkel vagy szimulációkkal. Az Oracle szerint már az eddigi, AMD processzorokra épülő instance-ok is évi 40 millió dollára becsült megtakarítást hoztak az ügyfeleknek, a következővel generációs AMD processzorokra épülő megoldások pedig a vezető ár-teljesítmény fenntartásával biztosítják a különféle munkaterhelések gyorsabb és hatékonyabb futtatását.

Cloud & big data

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.