Az amerikai vizionárius új cége ismét egy sci-fi témát váltana valóra.

Az 1980-as évek nagyon termékenynek bizonyultak a sci-fi írások tekintetében, többek között ekkor született William Gibson Neuromancer (magyarul: Neurománc) című könyve is. Gibson az elsők között fejtegette azt a jövőképet, melyben emberek a kibertérben végeznek bizonyos tevékenységeket (akkor az internet hétköznapi alkalmazása még ismeretlen volt), és szintén hírvivője volt az ember-gép kapcsolatoknak. Az élő szövetbe ágyazott bionikus végtagok, szemek és egyéb kiegészítők gyakorlatilag kiborggá változtatták az embereket Gibson műveiben.

Nincs már messze

Több mint harminc év telt el azóta, és habár történtek fejlesztések ezen a téren, az író által megálmodott szintű integráció mindmáig nem valósult meg. Nemrég azonban korunk egyik legnagyobb látnoka, Elon Musk is felkarolta az ötletet: külön céget hozott létre Neuralink néven. A vállalat kifejezetten az ember-gép közötti kommunikáció kutatására fókuszál, pontosabban a számítógépek és agyunk közötti jeltovábbítást vizsgálja.

A többször használható rakétákkal a kereskedelmi űrutazást beindító SpaceX és az elektromos autózás hajnalát elhozó Tesla után Musk személyesen is részt vett az általa idegi csipkének (neural lace) nevezett technológia fejlesztésében. Agyba ültetett apró elektródák segítségével kiolvashatóvá és digitálisan továbbíthatóvá tennék a gondolatokat.

Egyelőre nem ismert, hogy milyen termékben gondolkodik a Neuralink, de azt tudni, hogy a technikát elsősorban gyógyászati célokból használnák. Például olyan, agyat érintő rendellenességek kutatására és gyógyítására, mint az epilepszia vagy a mély depresszió. Ahhoz hasonlóan használnák ki az elképzelésben rejlő lehetőségeket, mint ahogy azt például a mély agystimuláció során teszik. Ennek keretében sebészeti úton ültetnek be egy akkumulátorral működő orvosi eszközt a páciensbe, amivel a Parkinson-kór miatt előálló neurológiai szimptómákat kezelik – remegés, lassú mozgás, járási problémák stb.

Kicsit azért még csúszik

Musk ezúttal nem kívánt személyesen reagálni az értesülésekre, de az elmúlt hónapokban már többször belengette, hogy küszöbön áll a bejelentés. Először tavaly augusztusban ígérte be a neural lace-szel kapcsolatban elért eredmények közzétételét, aztán januárban ismét a Twitteren keresztül üzent. Ekkor februárra prognosztizálta a bejelentést, de ez aztán ismételten elmaradt. Ez a késlekedés azt sejteti, hogy mégsem az elvártnak megfelelően halad a fejlesztés.

Pedig a technológia illeszkedne a szintén Musk és Sam Altman közös alapításában létrejött OpenAI koncepciójába. A 2015-ben startoló nonprofit vállalkozás a digitális intelligencia jelentette előnyök egész emberiség javára történő kiterjesztését célozza.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.