Az űrturizmus megvalósítása és a Mars-expedíció előkészítése mellett még arra is van energiája az úttörő cégnek, hogy közel 4500 műholddal adjon globális internetelérést.
Hirdetés
 

Egyelőre még utópiának tűnik a szupergyors internet levegőből történő globális terítése, de ha valakik, akkor a SpaceX szakemberei mernek nagyot álmodni. A többek között a Tesla autógyártót is irányító Elon Musk űrkutatással és szállítással foglalkozó vállalkozása a héten az Egyesült Államokban elkezdte az engedélyeztetési procedúrát.

A végtelenbe és tovább!

A hatóságokhoz benyújtott papírokból több érdekes részlet is kiderült a SpaceX sokadik ambíciózus projektjéről. A Föld körüli pályáról biztosított nagy sebességű kommunikációs szolgáltatást első körben az USA területén biztosítanák 800, nagyjából személyautó méretű műhold fellövésével. A távlatibbnál is távolibb tervek szerint a teljes bolygó lefedését 4425 szatelit összehangolt munkájával érnék el.

A műholdak egyenként 2120 kilométer széles ellipszisnyi területet fednének le


A terv nagyságrendjét jól szemlélteti, hogy jelenleg kevesebb mint másfél ezer műhold kering a Föld körül. Az üzembe helyezéshez nem csak azt kell megoldani, hogy más kommunikációs hálózatokat ne zavarjon a rendszer, de azt is, hogy ez a tengernyi sok eszköz szépen megférjen egymás mellett.

Az elérhető letöltési sebesség szintén elismerésre méltóan nagy, az iratok tanúsága szerint akár 1 gigabites is lehet. Viszont a műholdakat meglehetősen sűrűn kellene cserélni, mert az élettartamuk a becslések szerint mindössze 5-7 év lenne, majd egy egyéves leállási periódust követően a légkörbe érve semmisülnének meg.

Kérdőjelek és riválisok is maradtak

Musk egyébként már tavaly januárban belengette az ötletet, amiről akkor úgy nyilatkozott, miszerint nagyjából 10 milliárd dollárból kijönne. Hogy a másik oldalon milyen üzleti konstrukció biztosítaná a bevételeket, arról a beadott dokumentumokban nem esik szó. Mint ahogy arról sem, hogy milyen bevezetési ütemtervvel számolnak a SpaceX-nél. Annyi bizonyos, hogy Musk korábban azt mondta, ez a vállalkozás hosszú távú fedezete lehet a szintén tervben lévő marsi kolóniával kapcsolatban felmerülő költségeknek.

Az internet tömeges elosztása műholdas technológiával nem egyedülálló dolog. Hasonló törekvései vannak például a Boeingnek és a magánkézben lévő OneWeb-nek is, amely mögött többek között az Airbus, a Virgin és a Qualcomm áll. De a témával kapcsolatban érdemes megemlíteni a Google ballonos kísérleteit, vagy éppen a Facebookot, amely utasszállító méretű drónokkal hálózná be a világot.

Közösség & HR

Aggasztóan sokat hallucinálnak az OpenAI legfejlettebb MI modelljei

A cég belső mérései szerint a múlt héten debütált legújabb algoritmusok lényegesen többször "találnak ki" dolgokat, mint fejletlenebb elődeik.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.