Egyelőre még utópiának tűnik a szupergyors internet levegőből történő globális terítése, de ha valakik, akkor a SpaceX szakemberei mernek nagyot álmodni. A többek között a Tesla autógyártót is irányító Elon Musk űrkutatással és szállítással foglalkozó vállalkozása a héten az Egyesült Államokban elkezdte az engedélyeztetési procedúrát.
A végtelenbe és tovább!
A hatóságokhoz benyújtott papírokból több érdekes részlet is kiderült a SpaceX sokadik ambíciózus projektjéről. A Föld körüli pályáról biztosított nagy sebességű kommunikációs szolgáltatást első körben az USA területén biztosítanák 800, nagyjából személyautó méretű műhold fellövésével. A távlatibbnál is távolibb tervek szerint a teljes bolygó lefedését 4425 szatelit összehangolt munkájával érnék el.
A műholdak egyenként 2120 kilométer széles ellipszisnyi területet fednének le
A terv nagyságrendjét jól szemlélteti, hogy jelenleg kevesebb mint másfél ezer műhold kering a Föld körül. Az üzembe helyezéshez nem csak azt kell megoldani, hogy más kommunikációs hálózatokat ne zavarjon a rendszer, de azt is, hogy ez a tengernyi sok eszköz szépen megférjen egymás mellett.
Az elérhető letöltési sebesség szintén elismerésre méltóan nagy, az iratok tanúsága szerint akár 1 gigabites is lehet. Viszont a műholdakat meglehetősen sűrűn kellene cserélni, mert az élettartamuk a becslések szerint mindössze 5-7 év lenne, majd egy egyéves leállási periódust követően a légkörbe érve semmisülnének meg.
Kérdőjelek és riválisok is maradtak
Musk egyébként már tavaly januárban belengette az ötletet, amiről akkor úgy nyilatkozott, miszerint nagyjából 10 milliárd dollárból kijönne. Hogy a másik oldalon milyen üzleti konstrukció biztosítaná a bevételeket, arról a beadott dokumentumokban nem esik szó. Mint ahogy arról sem, hogy milyen bevezetési ütemtervvel számolnak a SpaceX-nél. Annyi bizonyos, hogy Musk korábban azt mondta, ez a vállalkozás hosszú távú fedezete lehet a szintén tervben lévő marsi kolóniával kapcsolatban felmerülő költségeknek.
Az internet tömeges elosztása műholdas technológiával nem egyedülálló dolog. Hasonló törekvései vannak például a Boeingnek és a magánkézben lévő OneWeb-nek is, amely mögött többek között az Airbus, a Virgin és a Qualcomm áll. De a témával kapcsolatban érdemes megemlíteni a Google ballonos kísérleteit, vagy éppen a Facebookot, amely utasszállító méretű drónokkal hálózná be a világot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak