Vállalati igényekhez igazították az általános protokollt. Hamarosan a forráskódot is megnyitják.

Újabb lépést tett a blockchain technológia vállalati alkalmazása irányába a Microsoft. A Coco Frameworkkel igyekszik kiküszöbölni a technológiának azokat a problémáit, melyek alkalmatlanná teszik arra, hogy vállalati környezetben is alkalmazni lehessen.

A vállalat 2015-ben indította el az Azure-ben Blockchain as a Service szolgáltatását az Azure-ben, ami többek között azért is volt fontos lépés, mert a világ legnagyobb pénzintézeteinek háromnegyede Azure-ügyfél. És a technológiai elsődleges felhasználója épp ez a szegmens lehet.

Csupán egy évet kellett várni a következő lépésre: 2016 őszén jelentették be, hogy a Bank of America Merril Lynch a Microsofttal olyan blockchain keretrendszer fejlesztésébe kezd – természetesen a felhős szolgáltatásra építve –, melyet más pénzintézetek is tudnak majd használni. A napokban bejelentett Coco Framework némileg más. Nem egy n-edik elosztottfőkönyv-ipmlementáció, hanem csupán a különböző implementációkhoz biztosít olyan infrastrukturális hátteret, amely kiküszöböli a kriptopénzeknél alkalmazott rendszerek hátrányait.

A Coco nyílt forráskódú, bár a forráskód megnyitására még várni kell (a tervek szerint 2018 elején jelenik meg a GitHubon). A nyíltság abból a szempontból is igaz, hogy a keretrendszer bármely blockchain protokollal képes együttműködni. Az Ethereum-integráción már dolgoznak, és ehhez olyan partnereket tudtak maguk mellé állítani, mint az Intelt (aki a Hyperledgeren belül futó Sawtooth projekt révén érdekelt a témában), a J.P.Morgant (Project Quorum) és az R3 konzorciumot (Corda).

A Coco nem ágazatspecifikus

A bejelentésben Mark Russinovich, az Azure technológiai igazgatója, hangsúlyozza, hogy olyan keretrendszert akart fejleszteni, amit a témával foglalkozó startupok éppúgy tudnak alkalmazni, mint a kiskereskedelmi cégeknek, az egészségügyi ágazat vagy a pénzügyi szektor.

A keretrendszerrel azokat a problémákat akarták kiküszöbölni, melyek a kriptopénzek mögötti főkönyvi rendszerekben szükségszerűen benne vannak ugyan, de akadályozzák a technológiai felhasználását egy jóval szigorúbban szabályozott környezetben.

A Coco Framework helye a blockchain ökoszisztémában

(Forrás: Microsoft)

Ezeket a már működő mrendszereket ugyanis úgy alakították ki – írja Russinovich –, hogy anonim szereplők közötti tranzakciók esetén is teljesen transzparens és ellenőrizhető (hamisíthatatlan) legyen a rendszer. Emiatt minden tranzakciónak a hálózat összes szereplője számára egyértelműnek kell lennie, amihez számításigényes konszenzusos algoritmust kell alkalmazni (hiszen minden csomóponton végrehajtódik minden tranzakció).

Ez a nyilvános blockchain hálózatok integritásához elengedhetetlenek, ám vállalati környezetben komoly akadályává válnak például a méretezhetőségnek, és maga a folyamat is nagyon lassú a vállalati elváráshoz képest.

A Coco ezeknek a szűk keresztmetszeteknek a felszámolását ígéri. Például az adatbázisokéval összemérhető az átviteli sebességet és a késleltetést, elosztott irányítású hálózati szabálymenedzsmentet, és üzletspecifikus titoktartási modelleket biztosít. A forráskódot várhatóan jövő év elején nyitják meg.

Cloud & big data

TeslaMate-fiókok szivárogtatnak érzékeny információkat a Teslákról

Ez most kivételesen nem amiatt van, mert Elon Muskot nagyon leköti az X felemeléséért és a Mars meghódításáért vívott küzdelme.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.