Sajátosnak, de akár fogalmazhatjuk úgy, hogy kicsinyesnek és mindezzel együtt meglehetősen problémásnak minősítette a Google az Európai Unió trösztellenes hatóságainak vele kapcsolatos követeléseit, miszerint változtasson a keresőszolgáltatásának eddigi versenykorlátozó gyakorlatán.
Vajúdtak a hegyek...
Az amerikai technológiai óriás csütörtökön juttatta el válaszát a brüsszeli illetékesekhez az ellenne már jó ideje folyó vizsgálattal kapcsolatban. A Google jogászai több hétig rágódtak azon, mit válaszoljanak a brüsszeli bizottság ellenük legutóbb áprilisban benyújtott több mint százoldalas vádiratára, amely tetemes bírságokat is kilátásba helyezett, ha nem tesz megfelelő lépéseket a keresőóriás. A Google augusztus végéig kért és kapott haladékot a válaszadásra.
Az unió illetékesei már öt éve vizsgálódnak az amerikai nagyvállalat keresőszolgáltatásainak üzleti gyakorlatával kapcsolatban. A Google fölénye Európában vitathatatlan, az internetes keresések mintegy 75 százalékánál használják a Google-t, egyes országokban ez meghaladja a 90 százalékot is, míg ugyanez a mutató az USA-ban alig több mint 70 százalék. Ez az uniós versenyfelügyeleti szerveknél jogosan vetheti fel a piaci erőfölénnyel való visszaélés kérdését.
A technológiai óriás ellen 2010-ben 19 társaság, köztük a Microsoft nyújtott be panaszt, ami alapján Brüsszel megindította az eljárást. Az egyik leginkább kifogásolt gyakorlata a vásárlás-összehasonlító szolgáltatáshoz (Google Shopping) kapcsolódik, ahol a találati listán elsőként valami "rejtélyes" okból mindig a saját rendszerébe feltöltött termékek jelennek meg.
Az elmúlt öt év alatt háromszor is nekirugaszkodtak a probléma megoldásának, de végül mindegyik kísérlet kudarcba fulladt. Legutóbb valamiféle átmeneti megállapodást ugyan sikerült elérni, de úgy tűnik, az abban vállaltakat mégsem teljesítette az unió elvárásai szerint a Google.
Emiatt fogyott el idén áprilisban az Európai Bizottság türelme, és látott napvilágot a testület versenyügyekért felelős tagjának, Margrethe Vestagernek a több milliárd dolláros büntetést is kilátásba helyező ultimátuma.
A Google szerint nála minden rendben
A Google a mostani válaszában forgalmi adatokat elemző tanulmányokkal igyekezett alátámasztani álláspontját, miszerint eddigi keresőgyakorlata egyáltalán nem lehetetlenítette el a versenytárs vásárlási aggregátorokat attól, hogy elérjék a vevőiket. Sőt idézte riválisainak azon nyilatkozatait, amelyekben maguk jelentik ki, hogy a keresőrendszer "erőteljesen versenybarát". Ugyanakkor azt is igyekezett kiemelni, hogy az uniós elvárások teljesítése veszélyezteti a szolgáltatásának eddig megszokott minőségét és a keresőeredmények relevanciáját.
A FairSearch Europe szervezet, amelynek tagjai között található egyebek mellett a nagy rivális Microsoft is, jogi képviselője útján már jelezte, hogy nem fogadja el a Google érvelését. Szerinte lenne hosszú távú és a versenytársakat is egyenlő elbánásban részesítő megoldás a helyzetre, ha a keresőóriás is úgy akarná.
Az Európai Bizottság alaposan áttanulmányozza a Google válaszát, mielőtt bármilyen további döntést hozna az ügyben – jelentette ki közleményében Ricardo Cardoso az "uniós kormány" szóvivője.
Jöhet az újabb vizsgálat az Android ügyében
Ha viszont Brüsszel aggályai beigazolódnak, a Google igen tetemes összeget fizethet kártérítésként. A büntetés kiszabásának az alapjául várhatóan figyelembe veszik a Google hirdetési szolgáltatásából származó azon bevételeket, amelyek európai felhasználók kattintásai alapján keletkeznek. Beleszámítják továbbá az árösszehasonlító weboldalain képződő bevételeket és a termékkereső rendszer bevételeit is.
És ezzel még nincs vége a Google ellen Brüsszelből kezdeményezett vizsgálatoknak, amelyek kiterjednek még az amerikai cég hirdetéskereső gyakorlatára is, továbbá arra, mennyire legális, hogy a Google másolja versenytársainak webes tartalmait. És akkor még nem beszéltünk az Android mobil operációs rendszerrel kapcsolatban ugyancsak áprilisban indított új vizsgálatról, ami a Microsoft és a Nokia panaszára indult el. Brüsszel szerint nem EU-konform, ahogy a Google az Android szoftverét - jóval áron alul - licenceli a gyártóknak. Ráadásul időnként olyan kéréssel is fordult hozzájuk, hogy töröljék vagy késleltessék egy-egy neki nem tetsző rivális operációs rendszert használó modell piacra dobását.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak