Újabb uniós vizsgálat fenyegeti a Google-t: ezúttal Android platformjához köthető üzleti gyakorlatát vélelmezi tisztességtelennek Brüsszel.
Ha csak az elmúlt hónapok történéseit nézzük, azt gondolhatnánk, hogy az unió rászállt a technológiai iparra, főként annak tengerentúli és távol-keleti szereplőire. A múlt év végén az
Apple-t és öt multi könyvkiadót számoltatott el az e-könyvek piacán folytatott versenykorlátozó magatartásuk miatt. Alig egy hónappal később éleződött ki a helyzet Brüsszel és a Google között amiatt, hogy az internetes óriás visszaél piaci dominanciájával és saját szolgáltatásait
szándékosan előnyös helyre sorolja a keresőjében. A Microsoftnak több mint fél milliárd eurója bánja, hogy szembement az uniós szabályoknak, de
az EU vizsgálódik már a két kínai távközlési óriás, a Huawei és a ZTE európai kereskedelmi gyakorlata miatt is.
Licencpolitika és Európa ■ Most megint a Google-t figyelmeztették Brüsszelből, hogy nem EU-konform, ahogy csökkentett díjú licencpolitikájával és csak bizonyos gyártóknak nyújtott exkluzív ügyleteivel támogatja androidos okostelefon platformját. A Financial Times betekintést nyert az ezeket bizonyító dokumentumokba.
Az egyelőre nem hivatalos vizsgálat még előkészítő szakaszában van és két nagy rivális a Microsoft és a Nokia panaszára indult el. Az egymással szoros szövetségben két cég vádolja a Google-t, hogy Android szoftverét jóval áron alul licencelte a gyártóknak, akiket emellett arra kért, hogy töröljék és/vagy késleltessék egy-egy neki nem tetsző rivális operációs rendszert használó modell piacra dobását. A Brüsszeli Bizottság azt is vizsgálni akarja, hogy a Google kötött-e exkluzív megállapodásokat a készülékgyártókkal arról, hogy előtelepítsék a mobilokon a keresőóriás számára fontos szolgáltatásait, például a YouTube-ot.
A gyártóknál is érdeklődik az EU ■ Válaszukban a Google illetékesei kiemelték az Android versenyt támogató nyílt platform jellegét. Ami pedig a gyárilag telepített alkalmazásokat illeti, a keresőóriásnál úgy látják, a készülékgyártók, szolgáltatók és maguk a vásárlók is tudják, hogyan használják az Androidot, és melyik alkalmazásra van szükségük.
Emellett Brüsszel kiküldött a készülékgyártóknak és a mobilszolgáltatóknak egy 23 oldalas kérdőívet, ez azonban önmagában még nem jelenti azt, hogy az unió azonnal hivatalos vizsgálatot indít a Google kereskedelmi gyakorlata miatt. A nem hivatalos eljárást már egy éve elindították, de most azért kapott nagyobb figyelmet, mert az elmúlt hetekben 14 technológiai cég – beleértve a Microsoftot, az Oracle-t és a Nokiát – hivatalosan is panaszt tett Brüsszelben amiatt, hogy a Google több területen is visszaél a piaci dominanciájával.