A hirdetési pénzekre utazó, valótlanságoktól hemzsegő oldalak egy része még azt is megpróbálja magáról elhitetni, hogy az igazság és a tények felkent védelmezője.

Az álhírekkel és szenzációs szalagcímekkel kattintásra vadászó felületek már a ChatGPT megjelenése előtt is megkeserítették az életünket, ám a generatív algoritmusok fejlődés és elterjedése a problémát hatványra emelte. A nagy nyelvi modellekre támaszkodva gyerekjáték valódi újságírók által írt, valódi hírcsatornán megjelent anyagokból egy új változatot gyúrni. A hírfarmok üzemeltetőit viszont egyáltalán nem zavarja, ha az algoritmus által összeütött cikkek hemzsegnek a valótlanságoktól. A téma aktualitását jelzi, hogy a nemzetközi sajtóban szinte egy időben két terjedelmes riport is megjelent, amelyek egy-egy konkrét csatorna kapcsán világítanak rá a visszásságokra.

Az igazság hazug bajnoka

A New York Times hasábjain megjelent cikk egy ír történettel indít, amely szerint egy ismert műsorvezető állítólagos szexuális visszaélések ügyében áll bíróság elé. A többek között a Microsoft híroldalán, az MSN.com felületén megjelent anyag az illetőt egy ismert DJ és talk-show házigazda, Dave Fanning személyében meg is nevezte. A gond csak annyi, hogy mindebből egy szó sem volt igaz.

Mint kiderült, a BNN Breaking elnevezésű médiumtól átvett cikk nem az első volt, amely teljesen légből kapott információkat tálalt tényként. Az azóta már nem elérhető, nagyjából két évig üzemelő hírgyár a saját magáról szóló részben hosszasan ecsetelte, mennyire fontos a lapnak az újságírói etika és a valóság bemutatása. Ehhez képest a BNN Breakingnél folyó munka a lehető legtávolabb volt ettől.

A New York Times munkatársai által megkeresett egykori dolgozók nyilatkozataiból kiderül, hogy a cégnél egy ChatGPT-hez hasonló (vagy azzal teljesen megegyező) modellel futószalagon készített, neves nemzetközi sajtóműlyek cikkeire épülő írásokat kellett szakmányban ellenőrizni a dolgozóknak. Egy idő után azonban ez teljesen tarthatatlanná vált, a tulajdonos pedig ellenőrzés nélkül szabadította a netre az algoritmus kreálmányait.

A kétes megítélésű, korábban kapcsolati erőszakért is elítélt Gurbaksh Chahal a beszámolók alapján egy idő után odáig ment, hogy az MI-gyártotta, ellenőrizetlen anyagoknál szerzőként tűntette fel valamelyik, jellemzően fejlődő országban lévő, minimális bérért távmunkában dolgoztatott emberét.

A kártyavár végül az írországi és hasonló, kirívóan durva esetek miatt omlott össze. A saját magát "vizionárius befektetőnek" aposztrofáló, jelenleg Szingapúrban élő Chahal azonban csak látszólag zárta be a boltot. A riport szerint ugyanis rögtön elindult egy TrimFeed nevű oldal, amelynek bemutatkozó szövege kísértetiesen hasonlított a BNN Breaking által megfogalmazott "hitvallásra". Utóbbi azonban nagy hirtelenséggel szintén eltűnt az internetről, nem sokkal azt követően, hogy a New York Times újságírói megkeresték Chahalt a BNN Breaking üzelmeiről szóló beszámolóval kapcsolatban.

Van másik

Hogy mennyire nem egyedi, elszigetelt esetről van szó, azt jól példázza, hogy a fenti riporttal szinte egyszerre jelent meg a Reuters anyaga, amely egy Egyesült Államokban nagy sikert befutó, kínai hátterű híralkalmazást vesz górcső alá. A NewsBreak története nagy hasonlóságot mutat a BNN Breaking sztorijával.

Az ingyenesen, helyi beszámolókat, cikkeket ígérő NewsBreak népszerűségét mutatja, hogy az USA legtöbbször letöltött híralkalmazásaként hivatkozik rá a Reuters. A gond itt is az, hogy a szerkesztőségi munka jórészt kimerül abban, hogy kiválasszák azokat a mások által megírt témákat, amelyeket aztán a chatbot gyorsan saját anyaggá alakít.

A nyilvánvaló jogsértések számtalan perhez vezettek a cég ellen, de ezek mellett konkrét károkat is okoz az MI felelőtlen használata többek között helyi civil szervezeteknek. Az egyik nonprofit szervezet képviselője több levelet is intézett a céghez, mivel rendszeresen előfordult, hogy a NewsBreak felülete téves időpontokkal írt például hajléktalanok ellátását célzó akciókról, ami sok felesleges kellemetlenséget okozott a szervezet munkatársainak és a segítséget remélő rászorultaknak egyaránt.

Konzumer tech

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.