Egy friss felmérés szerint stagnáló informatikai beruházások jellemzik a hazai cégeket, bár az pozitívumnak tekinthető, hogy ezzel párhuzamosan tudatosabban kezelik az IT-vásárlásokat.

A tartós bérleti megoldásokkal foglalkozó Rentasystem ötödször is elkészítette éves felmérését a hazai KKV-k és nagyvállalatok IT beruházásairól. A 120 cégvezető részvételével készített kutatás megállapítása szerint a szervezetek egyre ritkábban cserélik IT eszközeiket: a korábbi évek adataihoz képest tovább nőtt azok száma, akik 1-2 év helyett 2-4 vagy 4-8 évente frissítik eszközparkjukat. Az ilyen beruházásokat ugyanakkor egyre tervezettebb módon végzik: az ad hoc beszerzések aránya tavaly 46-ról 39 százalékra, idén pedig már 31 százalékra csökkent a vizsgált időszakban.

A válaszadók 62 százaléka úgy látta, hogy IT beruházásai 2019-ben stagnálnak majd, ami ugyancsak a legmagasabb arány az elmúlt öt évet figyelembe véve – ráadásul azok aránya is emelkedett, akik a költések kis mértékű, 0,8-2,5 százalék közti csökkenését prognosztizálják. Érdekesség, hogy a KKV-k esetében kevesebben tervezik ugyan a kiadások növelést, ám ők a korábbiaknál nagyobb értékben gondolkodnak. A többség továbbra is 2 millió forint alatti beruházással számol, de a 2-5 millió forint közé eső tartományba idén már 22,5 százalék esett, szemben a 2016-os 7,4 és a 2017-es 10 százalékkal.

A költések legnagyobb része most is munkaállomásokat és szervereket (45 százalék), mobil eszközöket (27 százalék), szoftvereket (24 százalék) és az informatikai biztonsggal kapcsolatos beruházásokat (23 százalék) fed le. A megkérdezettek 38 százaléka semleges volt a gazdasági kilátásokat illetően, de az előző évhez képest 5,8-ról 8,3 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik inkább negatívak. Saját vállalatának kilátásait illetően a cégvezetők már csak 68,3 százaléka semleges, és amíg a nagyon pozitívak száma csökkent 31,4-ről 22 százalékra olvadt, addig a nagyon negatív várakozások aránya 1,7-ról 2,4 százalékra emelkedett.

A mozgásteret a hiányos tájékozottság is szűkíti

A felmérés megállapítja, hogy a magyar piacon még most is 90 százalékban a készpénzes finanszírozási forma dominál, bár mérhetően egyre többen választanák a lízinget vagy a tartós bérletet. Az anyag ezzel kapcsolatban az ismeretek hiányára hívja fel a figyelmet: a válaszadók 42 százalékának kevés ismerete, további 40-nak pedig semmilyen információja sincs az ilyen finanszírozási formákról – röviden, a nyugat-európai trendektől való elmaradás legelsősorban a piaci edukáció hiányára vezethető vissza.

A Rentasystem szerint a tervezett IT beruházások stagnálásának/csökkenésének, illetve növelésének egymáshoz viszonyított aránya már három éve 0,55 körül jár, vagyis nagyjából a cégek harmadánál van szó a keret növeléséről. A kutatás egy másik mérőszáma a tartós bérlet és a saját készpénzállományra épülő finanszírozási formák egymáshoz viszonyított aránya, az adott év tervezett és tényleges számai függvényében. Eszerint 2019-ben már a vállalkozások 11,6 százaléka tervez tartós bérlettel, ami ugyan magasabb a 2017-es értéknél, de a 2018-as mutatóhoz képest visszalépést jelent.

Piaci hírek

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.