Ugyan vannak már arra mutató jelek, hogy az új gazdasági környezetben a nagy technológiai vállalatok is átütemezhetik MI-infrastrukturális fejlesztéseiket, általában még nem látszik, hogy megtorpantak volna az elképesztő összegű beruházások. A The Wall Street Journal ezzel kapcsolatban a Citigroup becslését idézi, amelynek értelmében a Microsoft, a Meta, a Google és az Amazon együttesen több mint 270 milliárd dollárt költene idén újabb MI-adatközpontok építésére. A hozamokat tekintve azonban egyre kétségesebb, hogy ezek a "moonshot" befektetések tényleg tarthatják-e az eddigi növekedési ütemet.
A WSJ az Amazon példáján keresztül festi le a helyzetet. A TD Cowen technológiai elemzője a cikkben felidézi, hogy a vállalat Amazon Web Services (AWS) cloud részlegénél eddig 4 dolláros bevételnövekedést sikerült elérni minden elköltött 1 dollár után, a generatív mesterséges intelligencia esetében azonban megfordult ez az arány. Az Amazon itt már csak 20 centet hoz be 1-1 befektetett dollárjával, ami még akkor sem indokolja a pénzszórást, ha idővel közelebb kerülnek majd az AWS beruházásainak eredeti hozamához.
Nem segít, hogy senkinek sincsenek pontos adatai
A cikkben szokás szerint felhívják rá a figyelmet, hogy az Amazon sem közöl konkrét kiadásokra lebontott jelentéseket, így mindenképpen becsült arányokról van szó a korábbi és az újabb eredmények alapján. Az viszont minden piaci szereplőnél látszik, hogy mennyire meredek a generatív MI jövedelmezőségéhez vezető út, és semmi sem garantálja, hogy mindenki el is jut rajta a célig. A költségek ugyanis igen magasak (sőt egyre magasabbak) a technológia fejlesztését és üzemeltetését tekintve is, az MI-szolgáltatások pénztermelő képessége azonban tele van bizonytalansággal.
Az MI-chatbotok például látványos dolgokra képesek ugyan, de üzleti környezetbe való beépítésük az ügyfélszolgálati szerepkörökben és más területeken sem igazán sikeres, nem beszélve a technológia meghatározó hibáinak – a mesterséges intelligencia hallucinációra való hajlamának vagy a hamis információk generálásának – megoldatlan kérdéseiről. A Futurism összeállítása ezzel kapcsolatban emlékeztet rá, hogy az OpenAI már havi 200 dollárt kér a ChatGPT teljes hozzáféréséért, de a prémium előfizetéseken is csak még több pénzt bukik.
Az elfajult kereskedelmi háború és az ellátási láncokat felforgató vámtarifák közepette kérdés, hogy eljön-e az a pont, amikor a sok tízmilliárd dolláros fejlesztési terveket lobogtató nagyvállalatok is félrerántják a kormányt. Az Amazon a WSJ szerint erre az évre összesen 100 milliárd dolláros tőkekiadással számol, amelynek nagy részét értelemszerűen az AWS-re fordítaná. Ott Project Rainier néven éppen a világ egyik legnagyobb adatközpont-fürtjét építi az Anthropic számára, amelynek költségeit szokás szerint titokban tartja, de az elérhető információk szerint több százezer egyedi gyártású Trainium csipet állít munkába az Anthropic modelljeinek tanítására.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak