Már törvényjavaslat is született annak érdekében, hogy a szövetségi szervek ne vásároljanak iPhone-t.

Újabb fejezetéhez érkezett az Apple, az FBI, illetve most már az amerikai igazságszolgáltatás között dúló vita. Az ügy azzal kapcsolatban robbant ki, hogy az FBI bírói segítséggel próbálja rávenni az Apple-t, hogy tegye lehetővé egy terrorcselekményben érintett iPhone feltörését. A hatóságok állítják, hogy a decemberben, 14 halálos áldozattal járó terrorcselekmény felderítése érdekében feltétlenül szükségük van a mobilon található adatokra, ezt azonban saját erejükből nem tudják megoldani.

Ütésváltás

Az Apple az első perctől egyértelmű állásponton van: nem járulhat hozzá az iOS olyan módosításához, ami lehetővé tenné egy kiskapu elhelyezését a szoftverben. Ez ellenkezik a cég elveivel, és annak ellenére meg kell tagadniuk a segítséget, hogy a nemzetvédelmi szempontokról van szó. Tim Cook érvelése, illetve nyílt levele szerint az egyszeri alkalomra átadott segítség azzal a veszéllyel fenyeget, hogy precedens válik belőle, és az FBI a későbbiekben már bírói hozzájárulás nélkül hozzáférhetne a felhasználók adataihoz.

A megosztó és ellentmondásos történet pontosan ilyen hatásokat is eredményezett. A tech világ nagyobb szereplői némi hezitálás után az Apple mellé álltak, és ahogy arra számítani lehetett, állami oldalról egyre hevesebb támadások érik az Apple-t. Ezek közül a legagresszívebb egy floridai kongresszusi tagtól, David Jolly-tól származik, aki egyenesen törvénybe szeretné foglalni az Apple büntetését. A javaslat szerint a jövőben az összes szövetségi hatóság számára megtiltanák, hogy az alkalmazottaknak iPhone-okat vásároljanak. A korlátozást egészen addig fenntartanák, amíg az Apple nem változtatna álláspontján és működne együtt a készülék feltörésében.

Az államférfi egy közleményben is ráerősített a törvényjavaslat szándékára: „az adófizető polgárok nem támogathatnak egy olyan céget, amely megtagadja az együttműködést abban a terrorellenes nyomozásban, amit 14 amerikai meggyilkolása miatt folytatnak.” Jolly a továbbiakban nem felejti el felemlegetni 2001. szeptember 11-ét, illetve azt, hogy az Apple-nek pontosan olyan támogatóan kellene viselkednie, mint mindenkinek a WTC tornyainak lerombolásakor.

Egyre többen az Apple mellett

Szakértői vélemények szerint a harcos javaslatnak körülbelül 1 százalék esélye van, hogy átmenjen a törvényhozáson és beiktassák, ennek ellenére kiválóan jelzi, hogy milyen a közvélekedés az üggyel kapcsolatban. Az ellenséges hangulat pedig egyre erősödik: egy New York-i és kaliforniai állami törvényjavaslat betiltaná azon okostelefonok piacra kerülését, amelyek feltörhetetlen titkosítással rendelkeznek, ami közvetve ugyan, de szintén az Apple készülékei ellen szól. Az arizonai Maricopa megyében egy helyi ügyvéd úgy döntött, hogy a jövőben egy dolgozó sem kaphat új, vagy cserekészülékként iPhone-t.

Mindezzel párhuzamosan az üzleti élet szereplői is megszólaltak és egyértelműen az Apple védelmére keltek. A Szilícium-völgyi cégek vezetői által jegyzett nyilatkozat azt emeli ki, hogy a hatóságoknak semmilyen jogi alapjuk nincs egy magánkézben lévő céget arra kötelezni, hogy az üzleti érdekeknek ellentmondó változtatásokat hajtsanak végre a technológiájukban. A vállalatok véleménye szerint a jog és az amerikaiak védelme is fontos szempont, de az Apple érdekeinek védelmét pontosan ugyanakkora súllyal kellene figyelembe venni, mint az állami érdekeket.

A nyilatkozatot az Airbnb, az Atlassian, az Automattic, a CloudFlare, az eBay, a GitHub, a Kickstarter, a LinkedIn, a Mapbox, a Medium, a Meetup, Reddit, a Square, a Squarespace, a Twilio, a Twitter illetve a Wick írta alá. Az Apple bírósági meghallgatására néhány héten belül kerül sor.

 

Nyitókép: yahoo.com

Mobilitás

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.