Egy érdekes és a jövőre nézve döntő jelentőségű jogi probléma keltett komoly visszhangot az Egyesült Államokban. Egy szövetségi bíró arra kérte az Apple-t, hogy nyújtson segítséget egy eljárás szempontjából fontos iPhone feltörésében. A gyártó egy beadványban fejtette ki álláspontját az üggyel kapcsolatban, ami röviden így foglalható össze: nem tudjuk feltörni, de ha tudnánk, se tennénk.
A törvényes kiskapu?
A nyilatkozatban foglalt érvelés egyik alaptétele az volt, hogy a hatóságoktól érkező hasonló kérések most és a jövőben is kivitelezhetetlenek lesznek. Az iOS 8, vagy annál régebbi rendszert futtató készülékek esetében az Apple-nek nincsenek meg azok a technikai lehetőségei, amivel hozzáférhetne egy jelszóval védett készüléken tárolt adatokhoz. A gyártó szerint az oprendszer olyan fejlett védelmet kapott, ami a jelszó tulajdonosán kívül mindenki más számára megakadályozza a hozzáférést. És ezek közt ott van maga az Apple is.
Az amerikai gyártó már korábban is kifejtette álláspontját ezzel a kérdéssel kapcsolatban. Erre azért volt szükség, mert az elmúlt hetekben 16 amerikai ügyész egy közös kérelemmel fordult a Szenátus Bírósági Testületéhez. Ebben a jogászok egy olyan rendelkezés meghozását sürgették, ami lehetővé tenné, hogy az okostelefonokba bekerüljön egy szoftveres „kiskapu”, ami segítené a bűnüldöző szervek munkáját.
Káros gyakorlat lenne belőle
Az aktuális ügyet tovább bonyolítja, hogy a szóban forgó iPhone még iOS 7-t használ, így bizonyos típusú adatok mégis kinyerhetők lennének belőle. Ez elsősorban az Apple saját alkalmazásaira igaz, nem férnének azonban hozzá a felhasználó e-mailjeihez, naptárához, illetve minden olyan egyéb információhoz, amit utólag telepített alkalmazások tartalmaznak.
A technikai lehetőség tehát adott lenne, de az Apple mereven elzárkózik attól, hogy segítséget nyújtson a kérelmet megfogalmazó Igazságügyi Minisztériumnak. A gyártó szerint ezzel veszélyeztetné a vállalat és az ügyfelei között kialakult bizalmi kapcsolatot, és a márkának is óriási károkat okoznának ezzel. De mindennek sokkal szélesebb körű, a presztízst érintő hatásai is lennének, ami valószínűleg sokkal nagyobb károkat okoznak az egész iparágnak, mint amennyi előny származhatna a kinyert adatokból.
Ez utóbbit persze nehéz megítélni, ugyanis azt a felek egyelőre nem közölték a nyilvánossággal, hogy pontosan milyen ügy kapcsán és miért lenne szükség az iPhone feltörésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak