Tegnap este bizonytalanná vált Oroszországban a Facebook elérése, mint ahogy az App Store és a Play Áruház működése is. Ezzel párhuzamosan a Google ideiglenesen felfüggesztette összes hirdetési szolgáltatását az országban.

Az Oroszországból kitiltott, külföldi ügynöknek minősített Meduza beszámolója szerint csütörtök este több jelentős közösségi platform és internetes alkalmazásbolt működése vált bizonytalanná az ukrajnai háború miatt komoly (dez)információs csatát is vívó országban.

A felhasználói bejelentések felszaporodása és az internet működését monitorozó cégek adatai alapján a Twitter után immár a Facebookot sem könnyű az orosz határokon belül elérni. A GlobalCheck pedig azt is közölte, hogy valószínűleg mind az Apple, mind a Google alkalmazás-áruházának elérését blokkolják az országban.

Reklámmentes időszak

A fentiekkel szinte egy időben jelentette be tegnap késő este a Google, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti az összes, hirdetésekkel kapcsolatos szolgáltatását Oroszországban. Ennek megfelelően sem a keresésekben, sem a YouTube-on, sem egyéb platformokon nem lehet majd reklámhelyeket vásárolni, kampányokat futtatni.

Az ügy közvetlen előzménye, hogy az orosz hírközlési felügyelet (Roszkomnadzor) tegnap a platformjain futó, "hamis politikai információkat" tartalmazó hirdetések leállítását követelte a cégtől. A Google ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a konfliktus kirobbanása óta szűri a háborúhoz köthető reklámokat, mivel nem kíván asszisztálni ahhoz, ha valakik ebből kívánnak pénzt csinálni.

A Google egyébként az orosz háború miatt az utóbbi napokban egy sor intézkedést hozott. Egy korábbi döntés szerint az orosz állami média nem hirdethet a Google-ön és a YouTube-on, valamint a monetizációs lehetőség is bezárult számukra. Később a Google News tartalmai között sem jelenhettek már meg a dezinformációval vádolt lapok anyagai, két nappal ezelőtt pedig már az alkalmazásáruházban sem volt elérhető az EU-ban többek között a Russia Today és a Szputnyik dedikált appja.

A háború informatikai szereplőket érintő következményeiről szóló korábbi összefoglalónk itt olvasható. Azóta többek között a világ két legnagyobb üzleti szoftvereket szállító cége, az Oracle és az SAP is komoly korlátozásokat jelentett be a konfliktusra reagálva.

Közösség & HR

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.