Az Oroszországból kitiltott, külföldi ügynöknek minősített Meduza beszámolója szerint csütörtök este több jelentős közösségi platform és internetes alkalmazásbolt működése vált bizonytalanná az ukrajnai háború miatt komoly (dez)információs csatát is vívó országban.
A felhasználói bejelentések felszaporodása és az internet működését monitorozó cégek adatai alapján a Twitter után immár a Facebookot sem könnyű az orosz határokon belül elérni. A GlobalCheck pedig azt is közölte, hogy valószínűleg mind az Apple, mind a Google alkalmazás-áruházának elérését blokkolják az országban.
Reklámmentes időszak
A fentiekkel szinte egy időben jelentette be tegnap késő este a Google, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti az összes, hirdetésekkel kapcsolatos szolgáltatását Oroszországban. Ennek megfelelően sem a keresésekben, sem a YouTube-on, sem egyéb platformokon nem lehet majd reklámhelyeket vásárolni, kampányokat futtatni.
Az ügy közvetlen előzménye, hogy az orosz hírközlési felügyelet (Roszkomnadzor) tegnap a platformjain futó, "hamis politikai információkat" tartalmazó hirdetések leállítását követelte a cégtől. A Google ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a konfliktus kirobbanása óta szűri a háborúhoz köthető reklámokat, mivel nem kíván asszisztálni ahhoz, ha valakik ebből kívánnak pénzt csinálni.
A Google egyébként az orosz háború miatt az utóbbi napokban egy sor intézkedést hozott. Egy korábbi döntés szerint az orosz állami média nem hirdethet a Google-ön és a YouTube-on, valamint a monetizációs lehetőség is bezárult számukra. Később a Google News tartalmai között sem jelenhettek már meg a dezinformációval vádolt lapok anyagai, két nappal ezelőtt pedig már az alkalmazásáruházban sem volt elérhető az EU-ban többek között a Russia Today és a Szputnyik dedikált appja.
A háború informatikai szereplőket érintő következményeiről szóló korábbi összefoglalónk itt olvasható. Azóta többek között a világ két legnagyobb üzleti szoftvereket szállító cége, az Oracle és az SAP is komoly korlátozásokat jelentett be a konfliktusra reagálva.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak