A legtöbben vagy Ukrajna támogatásával, vagy az oroszországi szolgáltatások korlátozásával foglaltak állást.

Haditechnikai tényezővé váltak a globális technológiai cégek. Tevékenységükkel nem csak az ilyenkor ezer százalékon pörgő propagandát/dezinformációs tevékenységet tudják befolyásolni, hanem akár a konkrét harci cselekményeket is, például stabil kommunikációs csatorna biztosításával vagy épp blokkolásával. Az amerikai és EU-s vállalatok Ukrajna lerohanása óta sorra jelentetik be szankcióikat és szolgáltatáskorlátozásaikat Oroszországban, illetve Ukrajnát támogató intézkedéseiket.

Hogy magát az ukrán technológiai ipart hogyan érinti az orosz támadás, itt foglalkoztunk. A hétvégén azonban sokat súlyosbodott a helyzet. A GSA (Global Sourcing Association) szerint az, hogy az internetszolgáltatások akadoznak, még az országban kiterjedt tevékenységet folytató cégeket is távozásra kényszeríti. A Hitachi GlobalLogic például, amely több mint 7000 embert foglalkoztat az országban, már a múlt héten megkezdte a teljes állomány átköltöztetését családjaikkal együtt Németországba, Lengyelországba stb. (A költözés nehézségeire külön nem térünk ki, de el lehet képzelni, hogy milyen logisztikai feladat ennek megszervezése egy olyan országban, ahol menekültek és hadoszlopok kerülgetik egymást az utakon, mindenhol torlódás, kevés az üzemanyag...)

Szimbolikus és húsba vágó lépések

Az intézkedések egy része inkább szimbolikus jelentőségű. Az, hogy az OnlyFans elkezdte törölni az orosz és belarusz fiókokat, és befagyasztotta a tartalomgyártók pénzeit, kevéssé befolyásolja a háború kimenetelét. (Az viszont, ami részben emögött van, azaz az orosz bankok kizárása a SWIFT rendszerből, nagyon is érinti az állam és a gazdaság működését, és közvetve a katonai akciók finanszírozhatóságát is.)

Az sem rendíti meg Vlagymir Putyin orosz elnök elszántságát, ha nem tudja frissíteni az iPhone-ját, az viszont, hogy nem lehet fizetni az országban Apple Pay-jel, igencsak kellemetlen lehet sokaknak. A Bloomberg szerint az ukrán miniszterelnök-helyettes, Mihajlo Fedorov a hétvégén levélben kérte Tim Cookot arra, hogy állítsa le termékei értékesítését Oroszországban, és tegye elérhetetlenné az alkalmazásboltot.

Fontosabbak, gazdaságilag és politikailag is kiterjedtebbek azok az intézkedések, melyeket a közösségi oldalak, a Facebook és a Twitter hoztak meg. A Facebook vasárnapi közleménye szerint közvetve még katonai akciónak is részese volt, amennyiben blokkolt egy kisebb dezinformációs hálózatot, amelyet a Ghostwriter nevű hekkercsapat az ukrán hadsereg tagjai ellen akart bevetni.

Az ukrán felhasználókat egy már többször alkalmazott adatvédelmi eszközzel is segítik: a profilzárral. Ezzel a felhasználók például egyetlen gombnyomással elrejthetik az idővonalukon azokat a bejegyzéseket, melyeket a biztonságukra nézve kockázatosnak vélnek, illetve letölthetetlenné tehetik a profilképüket. Mint a Meta biztonsági szabályozásért felelős vezetője, Nathaniel Gleicher mondta az Engadgetnek, a módszert már alkalmazták tavaly nyáron, az afganisztáni csapatkivonások alatt.

A hétvégén a Meta minden platformjáról kitiltotta az orosz állami médiát, amely azokon nem hirdethet, és a monetizációs lehetőségeket sem érheti el. Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési hatóság, a Roszkomnadzor emiatt az alapvető emberi jogok és szabadságjogok megsértésével és cenzúrával vádolta a céget. Az érintett médiumok posztokat kihelyezhetnek, de azoknak a tartalmát a Meta szigorúan ellenőrzi, és a valótlannak ítélt tartalmakat megjelöli. (A Roszkomnadzor követelte ennek a gyakorlatnak a felfüggesztését, de a Meta visszautasította.)

A közösségi oldal igyekszik gyorsan reagálni a változó eseményekre. Már a múlt héten felállítottak egy különleges műveleti központot, amely valós időben képes követni az ukrajnai eseményeket.

Magyar szolgáltatók: ingyenes roaming vagy ingyenes telefonálás

Ukrajna lerohanása komolyan érinti Magyarországot: sok ukrán vendégmunkás dolgozik Magyarországon és közel 200 ezer magyar él Kárpátalján. Így nem meglepő, hogy a lehetőségeikhez mérten a magyar szolgáltatók is segítenek. Mind a négy távközlési szolgáltató (DIGI, Magyar Telekom, Telenor/Yettel, Vodafone) különböző kedvezményeket biztosít az Ukrajna és Magyarország közötti kommunikációra.

A három nagy mobilszolgáltató múlt hét csütörtökén jelentette be, hogy díjmentessé tette a roamingot Ukrajnában. A Magyar Telekom február elsejétől visszavonásig tette ingyenessé az ukrajnai roaming partnerhálózatokon forgalmazott roaming díjait (alapdíjas hanghívás, alapdíjas SMS, mobilinternet összeghatár nélkül).

A Telenor Magyarország február 24-étől visszavonásig jóváírja az Ukrajnában tartózkodó lakossági ügyfelei adat, hang és SMS roaming díjait, valamint a Magyarországról ukrán alapdíjas telefonszámokra irányuló nemzetközi hívások díját. A Vodafone szintén díjmentessé tette a roamingot Ukrajnán belül, valamint az Ukrajnából Magyarországra irányuló forgalmat.

A hétvégén a DIGIMobil is csatlakozott: visszamenőlegesen február 24-éig jóváírja a Magyarországról ukrán alapdíjas telefonszámokra, mobilszámokra irányuló hívások és SMS-ek költségét. A DIGIMobil kísérleti, nem teljeskörű szolgáltatási területe az általános szerződési feltételek alapján Magyarországra terjed ki, illetve a roaming funkciója az Európai Unión kívül csak néhány országban elérhető. Ukrajna nem tartozik a társaság roaming partnerei közé.

A Twitter részletes biztonsági javaslatokat osztott meg felhasználóinak angol és ukrán nyelven. Emellett folyamatosan nyomon követi a támadással kapcsolatos bejegyzéseket, és azonnal törlik a valótlanságot terjesztő fiókokat. És mivel a moderátorok hibáztak, az is kiderült, hogy a Twitter is aktívan bevethető az orosz támadás elleni védekezésben. A múlt héten blokkoltak néhány fiókot, amely az orosz csapatmozgásokat követte nyomon. A vállalat gyorsan korrigált, és visszaállította a fiókokat.

A Twitter fontosságára valamiért Moszkva is felfigyelt, mert különböző lapértesülések szerint elkezdték blokkolni a közösségi oldalt, amelyet pár napja csak VPN mögül lehet elérni az országból. A Twitter azt üzente orosz felhasználóinak, hogy dolgozik a probléma elhárításán.

Felébredtek a Google-nél, és Elon Musk is bejelentkezett

A Google is meghozta hirdetéseket és a tartalommegosztást korlátozó intézkedéseit: a hétvégén döntöttek, hogy az orosz állami média nem hirdethet a Google-ön és a YouTube-on, valamint a monetizációs lehetőségeket is bezárta.

Tegnap pedig bejelentették, hogy egyeztetve az ukrán hatóságokkal korlátozták az Ukrajnáról elérhető valós idejű információkat a Google Mapsben. Átmenetileg nem jelennek meg a térképen a valós idejű közlekedési adatok (forgalom sűrűsége, dugók stb.), sem az üzletek, éttermek stb. aktuális forgalma. A lokális navigáció azonban továbbra is használható.

Ha helyzet van, akkor Elon Musk sem maradhat ki a világ megmentéséből. A Twitteren jelentette be, hogy bekapcsolja a Starlink műholdas netszolgáltatását Ukrajnában, hogy biztosítsa a folyamatos kommunikációt. Azt állította, hogy már folyamatban van a szükséges hardverek Ukrajnába szállítása is. A The Register azonban megjegyzi: Ukrajnán belül mostanság korlátozott a közlekedés, így nehéz eldönteni, hogy Musk tweetje nem csupán üres gesztus-e. Musk, mint a fenti tweetből is kiderül, február 26-án azt állította, hogy a Startlink már aktív Ukrajna fölött, és már úton vannak a további terminálok.

Beszálltak a hekkerek

A fentiek főleg közvetetten segítenek az ukránoknak. A kiberbiztonság azonban olyan terület, amely lényegileg képes befolyásolni konkrét hadászati műveleteket. Ezért toboroz az ukrán kormány hekkereket. De beszálltak a küzdelembe független hekkercsapatok is. Az Anonymous szintén a Twitteren tette közzé, hogy Ukrajnával való szolidaritásból támad orosz kormányzati oldalakat és bankokat.

Más kiberbűnözői csoportok ugyanakkor nem akarnak beavatkozni a konfliktusba, mert eleve sokféle országból verbuválódtak, ezért szigorúan apolitikusak.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.