Sok vállalat már tavaly készített vészforgatókönyvet egy esetleges orosz támadás esetére, ennek ellenére a többség még januárban sem számolt ilyen súlyos fejleményekkel.

Nehéz helyzetbe került az ukrán technológiai ipar. Bár egyes vállalatok már tavaly késő ősszel megkezdeték az átköltözést Nyugat-Ukrajnába, vagy legalább veszélyhelyzetben alkalmazható üzletmenet-folytonossági terveket készítettek, egy felmérés szerint a szektor szereplőinek többsége még januárban sem számolt háborúval.

Bár az országban nem az IT a legizmosabb ágazat, az outsourcingra és egyedi szoftverfejlesztésre épülő technológiai ipar az elmúlt időszakban dinamikusan fejlődött. Az IT Ukraine Association egy friss kutatása szerint 2021-ben 36 százalékkal, 6,8 milliárd dollárra nőt a szektor exportjának volumene. Ugyancsak nőtt a szektorban dolgozók száma: csak tavaly 244 ezerről 285 ezerre (ez lakosságarányosan még nindig nem sok, Ukrajna becsült lélekszáma 44 millió).

A fejlődést nemzetközileg is elismerték. A Global Sourcing Association (GSA) nevű nemzetközi szervezet 2017-ben Ukrajnának ítélte a "Outsourcing Destination of the Year" díjat, és az ország rendre ott van a Gartnernek azon a listáján, amely a legfontosabb offshore szolgáltatásokat kínáló célországokat értékeli. Az Entrepreneur európai kiadásának egy 2018-as elemzése szerint ennek hátterében az állt, hogy az oktatás bizonyos szegmenseinek (köz- szak- és felsőoktatás) színvonala óriásit emelkedett, miközben a képzések továbbra is széles körök számára elérhetők maradt. Az alacsonyabb bérek pedig hatalmas versenyelőnyt jelentettek.

A baltiak: jobb félni, mint megijedni

Most azonban azonban mindezek az eredmények veszélybe kerültek. Egy esetleges háborúval ugyanis kevesen számoltak. Az IT Ukraine Association tagjai körében január végén (az eredményeket február 2-án publikálták) lefuttatott gyors felmérés eredményei szerint a vállalatok 92 százaléka alacsony vagy közepes mértékűnek ítéli meg a fegyveres konfliktus kockázatának lehetséges eszkalálódását a belátható jövőben. Ez részben az ügyfeleikre is igaz lehetett, mivel a válaszadók 56 százaléka szerint nem módosult a megrendeléseik volumene. Akkor még a cégek egyike sem készült teljes áthelyezésre, a válaszadók 13 százaléka mondta, hogy kulcsfontosságú szakembereiket költöztetik – elsősorban ügyfeleik kérésére.

A szervezet elnöke, Vitaly Sedler, aki nem mellesleg az egyik legnagyobb ukrán szoftverfejlesztő vállalat, az Intellias vezérigazgatója, mindezzel együtt úgy értékelte a helyzetet, hogy a szektor tisztában van minden lehetséges kockázattal, de egyelőre normál üzemmódban működik és figyeli az eseményeket. Vészhelyzet esetére pedig kész forgatókönyveik vannak, mivel mindössze a válaszadók 8 százaléka nyilatkozta, hogy nem dolgozott ki katasztrófaelhárítási tervet (igaz, a válaszadók 47 százalék még nem kész tervekkel várta a fejleményeket...).

A balti kötődésű cégek valóban óvatosak voltak. A The Registernek a hét elején azt nyilatkozta az Elekes nevű, észt, tallini központtal működő vállalat, amely többek között Ukrajnából nyújt testre szabott szoftverfejlesztést és IT-outsourcing szolgáltatásokat, hogy már tavaly decembertől kezdve megkezdték a munkatársak áthelyezését nyugat-ukrajnai irodákba, valamint külföldre. A költözésről persze mindenkinek egyénileg kellett döntenie. A vállalat azonban már előre kialakított Nyugat-Ukrajnában olyan központokat, ahol tartalék generátorokkal, műholdas telefonokkal, műholdas és dark fiber internettel, valamint egyéb eszközökkel lehet segíteni a folyamatos üzletmenetet.

A 2002-ben Kijevben alapított, de ma már londoni központtal dolgozó Ciklum szoftverfejlesztő cég vezetője, Kulraj Smagh arról számolt be a brit lapnak, hogy pontos üzletmenet-folytonossági tervük van, különböző forgatókönyvekre. A prioritás a munkatársak biztonsága, de arra is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy képesek legyenek fennakadás nélkül kiszolgálni ügyfeleiket. A terv része, hogy szükség esetén az alkalmazottakat áthelyezik biztonságosabb helyszínekre, a kritikus infrastruktúrájukat és az alapvető szolgáltatásaikat rendundáns módon építettek ki, és minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetnek az adatmentésre.

Globális piacon a hatás is globális

De nem volt mindenki ennyire előrelátó, vagy nem volt lehetősége hasonló intézkedésekre. A The Registernek nyilatkozott a GSA vezetője, Kerry Hallard. Mint mondta, kapcsolatban állnak a GSA ukrajnai tagjaival. A szoftverfejlesztéssel foglalkozó N-iX-től például azt a tájékoztatást kapták, hogy egyelőre a kijevi és a lvivi irodákat nem érinti a háborús helyzet, de a kelet-ukrajnai telephelyeiket igen.

A GSA szerint ebben a helyzetben értelemszerűen csakis az emberek biztonsága lehet az első számú szempont. Ugyanakkor még ebben a nem éppen szokásos üzletmenetben is folytatni kell a munkát. Az ukrán vállalatok hosszú éveket töltöttek azzal, hogy felépítsék az iparágukat. Az ország nagy előnye a munkaerő viszonylagos olcsósága, és ha a vállalatok távozásra kényszerülnek, mindez elveszik, ami a főleg külföldi ügyfeleiket is hátrányosan fogja érinteni.

Biztonság

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.