Nehéz helyzetbe került az ukrán technológiai ipar. Bár egyes vállalatok már tavaly késő ősszel megkezdeték az átköltözést Nyugat-Ukrajnába, vagy legalább veszélyhelyzetben alkalmazható üzletmenet-folytonossági terveket készítettek, egy felmérés szerint a szektor szereplőinek többsége még januárban sem számolt háborúval.
Bár az országban nem az IT a legizmosabb ágazat, az outsourcingra és egyedi szoftverfejlesztésre épülő technológiai ipar az elmúlt időszakban dinamikusan fejlődött. Az IT Ukraine Association egy friss kutatása szerint 2021-ben 36 százalékkal, 6,8 milliárd dollárra nőt a szektor exportjának volumene. Ugyancsak nőtt a szektorban dolgozók száma: csak tavaly 244 ezerről 285 ezerre (ez lakosságarányosan még nindig nem sok, Ukrajna becsült lélekszáma 44 millió).
A fejlődést nemzetközileg is elismerték. A Global Sourcing Association (GSA) nevű nemzetközi szervezet 2017-ben Ukrajnának ítélte a "Outsourcing Destination of the Year" díjat, és az ország rendre ott van a Gartnernek azon a listáján, amely a legfontosabb offshore szolgáltatásokat kínáló célországokat értékeli. Az Entrepreneur európai kiadásának egy 2018-as elemzése szerint ennek hátterében az állt, hogy az oktatás bizonyos szegmenseinek (köz- szak- és felsőoktatás) színvonala óriásit emelkedett, miközben a képzések továbbra is széles körök számára elérhetők maradt. Az alacsonyabb bérek pedig hatalmas versenyelőnyt jelentettek.
A baltiak: jobb félni, mint megijedni
Most azonban azonban mindezek az eredmények veszélybe kerültek. Egy esetleges háborúval ugyanis kevesen számoltak. Az IT Ukraine Association tagjai körében január végén (az eredményeket február 2-án publikálták) lefuttatott gyors felmérés eredményei szerint a vállalatok 92 százaléka alacsony vagy közepes mértékűnek ítéli meg a fegyveres konfliktus kockázatának lehetséges eszkalálódását a belátható jövőben. Ez részben az ügyfeleikre is igaz lehetett, mivel a válaszadók 56 százaléka szerint nem módosult a megrendeléseik volumene. Akkor még a cégek egyike sem készült teljes áthelyezésre, a válaszadók 13 százaléka mondta, hogy kulcsfontosságú szakembereiket költöztetik – elsősorban ügyfeleik kérésére.
A szervezet elnöke, Vitaly Sedler, aki nem mellesleg az egyik legnagyobb ukrán szoftverfejlesztő vállalat, az Intellias vezérigazgatója, mindezzel együtt úgy értékelte a helyzetet, hogy a szektor tisztában van minden lehetséges kockázattal, de egyelőre normál üzemmódban működik és figyeli az eseményeket. Vészhelyzet esetére pedig kész forgatókönyveik vannak, mivel mindössze a válaszadók 8 százaléka nyilatkozta, hogy nem dolgozott ki katasztrófaelhárítási tervet (igaz, a válaszadók 47 százalék még nem kész tervekkel várta a fejleményeket...).
A balti kötődésű cégek valóban óvatosak voltak. A The Registernek a hét elején azt nyilatkozta az Elekes nevű, észt, tallini központtal működő vállalat, amely többek között Ukrajnából nyújt testre szabott szoftverfejlesztést és IT-outsourcing szolgáltatásokat, hogy már tavaly decembertől kezdve megkezdték a munkatársak áthelyezését nyugat-ukrajnai irodákba, valamint külföldre. A költözésről persze mindenkinek egyénileg kellett döntenie. A vállalat azonban már előre kialakított Nyugat-Ukrajnában olyan központokat, ahol tartalék generátorokkal, műholdas telefonokkal, műholdas és dark fiber internettel, valamint egyéb eszközökkel lehet segíteni a folyamatos üzletmenetet.
A 2002-ben Kijevben alapított, de ma már londoni központtal dolgozó Ciklum szoftverfejlesztő cég vezetője, Kulraj Smagh arról számolt be a brit lapnak, hogy pontos üzletmenet-folytonossági tervük van, különböző forgatókönyvekre. A prioritás a munkatársak biztonsága, de arra is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy képesek legyenek fennakadás nélkül kiszolgálni ügyfeleiket. A terv része, hogy szükség esetén az alkalmazottakat áthelyezik biztonságosabb helyszínekre, a kritikus infrastruktúrájukat és az alapvető szolgáltatásaikat rendundáns módon építettek ki, és minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetnek az adatmentésre.
Globális piacon a hatás is globális
De nem volt mindenki ennyire előrelátó, vagy nem volt lehetősége hasonló intézkedésekre. A The Registernek nyilatkozott a GSA vezetője, Kerry Hallard. Mint mondta, kapcsolatban állnak a GSA ukrajnai tagjaival. A szoftverfejlesztéssel foglalkozó N-iX-től például azt a tájékoztatást kapták, hogy egyelőre a kijevi és a lvivi irodákat nem érinti a háborús helyzet, de a kelet-ukrajnai telephelyeiket igen.
A GSA szerint ebben a helyzetben értelemszerűen csakis az emberek biztonsága lehet az első számú szempont. Ugyanakkor még ebben a nem éppen szokásos üzletmenetben is folytatni kell a munkát. Az ukrán vállalatok hosszú éveket töltöttek azzal, hogy felépítsék az iparágukat. Az ország nagy előnye a munkaerő viszonylagos olcsósága, és ha a vállalatok távozásra kényszerülnek, mindez elveszik, ami a főleg külföldi ügyfeleiket is hátrányosan fogja érinteni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak