Az Intel modemcsip üzletágát vásárolják meg tokkal-vonóval. Szakértők szerint a szabadalmakkal jár a legjobban.

Néhány napja még csak megszellőztették, most azonban már hivatalos: megveszi az Apple az Intel modemcsipgyártó üzletágát. A vételár egymilliárd dollár. Az Apple átveszi a részleg 2200 alkalmazottját, a berendezéseket, valamint szabadalmakhoz is jut. Az ügyletet várhatóan a negyedik negyedévben zárják le, a szabályozó hatóságok jóváhagyása után. Az Apple közleménye kitér arra, hogy a most megszerzettekkel együtt mintegy 17 ezer szabadalmuk lesz a vezeték nélküli technológiákban a mobil szabványokhoz kapcsolódó protokolloktól kezdve a modemarchitektúrákon át a modemek működéséig.

A megállapodás kizárólag az okostelefonba szánt modemcsipekre vonatkozik. Az Intel minden más szegmensben ott akar lenni az 5G-s megoldásaival, tehát továbbra is fejleszt modemcsipeket például PC-khez, internetes eszközökhöz és autonóm járművekhez.

A piac jól fogadta az Intel döntését, a hír hatására közel 6 százalékkal erősödött a vállalat részvényeinek árfolyama. Az Apple-nél ugyanakkor nem volt szignifikáns elmozdulás.

Win-win üzletet kötöttek

Összességében érthető, hogy az Intel befektetői jól reagáltak a hírre, hiszen egy olyan üzletágtól szabadult meg a csipgyártó, amivel már amúgy sem voltak komolyabb tervei. Amikor tavasszal megegyezett egymással az Apple és a Qualcomm, hogy lezárják a közel két éve húzódó pereskedésüket, az Intel órákon belül bejelentette, hogy leállítja a mobilokba szánt 5G-s modemchipek fejlesztését. Az intel vezéigazgatója, Bob Swan ezt azzal indokolta, hogy a mobilpiacon nem látják az ilyen fejlesztések megtérülését. Ugyanakkor továbbra is az egyik legfontosabb területnek tartják az 5G technológiát, de elsősorban a hálózatok és felhő terén, ezért továbbra is kiemelten kezelik az 5G-s infrastruktúraelemek fejlesztését.

Az Apple számára azért nagyon fontos a lépés, mert végre lesz saját csipgyártása. Mint a Reuters írja, legnagyobb riválisai mind rendelkeznek saját csipfejlesztő és -gyártó kapacitással: a Samsung ma már a világ egyik legnagyobb csipgyártója, és a Huawei is folyamatosan fejleszti fejlesztő- és gyártókapacitását, különösen mióta az amerikai-kínai kereskedelmi csatározások frontvonalába került.

Velük szemben az Apple-nek eddig külső szállítókra kellett támaszkodnia. Bár a vállalat hivatalosan nem ismerte el, már tavaly voltak olyan információk, hogy dolgozik saját modemcsipen, sőt folyamatosan növeli a fejlesztőcsapat létszámát, hogy gyorsabban haladjon a munka. Mint a Reuters írja, ez beleillik Tim Cook vezérigazgató 2009-ben meghirdetett tervébe – az ún. Cook-doktrínába –, hogy az Apple-termékeknek elsősorban olyan saját technológiákra kell épülniük, melyek fölött a vállalat teljes felügyelettel rendelkezik.

A gyártásnál is értékesebbek a szabadalmak

Iparági források a Reutersnek azt fejtegették, hogy a megszerzett szabadalmak talán még értékesebbek a vállalat számára annak ellenére, hogy az Intel egyelőre nem jutott el az 5G-s modemcsipek kifejlesztéséig.

Attól ugyanis, hogy lesz saját csipgyártása, az Apple még nem lesz önellátó, tehát továbbra is kell vásárolnia partnerektől, mindenekelőtt a Qualcommtól csipeket. De annak a szabadalomtömegnek a birtokában, melyhez most hozzájut, sokkal jobb tárgyalási pozícióba kerül, mert keresztlicencelési szerződéseket tud kötni kulcspartnereivel.

Tavaszi kiegyezésük miatt amúgy sem szakadhatna el egyik pillanatról a másikra a Qualcommtól – az áprilisi megállapodásukkal a csipgyártó hat évre betonozta be magát az iPhone-okba –, de technikailag sem lenne rá képes. Ha ki akar jönni jövőre az 5G-s iPhone-okkal, akkor nem marad nagyon más választása, mint a Qualcomm.

Bár bennfentes információk szerint 2021-től már egyes olcsóbb iPhone-modellekben saját fejlesztésű 5G modemtechnológia kerülhet – és ebben az Inteltől megvásárolt üzletág is segít –, a Qualcomm modemcsipjeinek kiváltása csak több lépésben képzelhető el. Hiszen az is hosszú idő, amíg az Apple saját modemeit leteszteli minden hálózaton és országban, ahol telefont értékesít, míg a Qualcomm történeti okokból eleve képes biztosítani a globális kompatibilitást.

Mobilitás

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.