A merész javaslatairól ismert aktivista befektető, Daniel Loeb közvetve ismét hallatott magáról. Az által finanszírozott R2 Semiconductor az Intelt már lenyomta, most az Amazonra fáj a foga.

Februárban csatát nyert egy német bíróságon az R2 Semiconductor nevű félvezetőgyártó startup az Intel ellen. Most ugyanabban az ügyben az AWS lenyomása a cél, és ugyancsak a német bíróság előtt. Nem elhanyagolható tényező, hogy a startup finanszírozója és többségi tulajdonosa az aktivista tevékenységéről híres Daniel "Dan" Loeb irányította Third Point Ventures. Loeb rendre merész ötletekkel bombázza azokat a cégeket, ahol van kisebb-nagyobb szava: öt éve például a Sony feldarabolását szorgalmazta, egy évvel később pedig az Intel gyártókapacitását adatta volna el a menedzsmenttel.

Az R2 Semiconductort 2008-ban alapították Kaliforniában. A cég egy mára különösen felértékelődött területre specializálódott: energiagazdálkodási technológiákat fejleszt. A bíróságon azzal vádolta az Intelt, hogy az az R2 szabadalmaztatott feszültségszabályzó technológiáját használja több csipjében, köztük egyes Core és Xeon modellekben. A düsseldorfi kerületi bíróság a startupnak adott igazat, és határozatában betiltotta az adott csipek (és az azokat tartalmazó hardverek) forgalmazását. Emellett kimondta, hogy az érintette csipekkel gyártott PC-ket (ez konkrétan a Dellt és a HP-t érinti) sem lehet értékesíteni a német piacon. Azóta egyébként már az Egyesült Királyságban is elindult a per, ahol a legbonyolultabb szabadalmi perek közé sorolták.

Az R2 Semiconductor a német bírósági határozat megszületése után nem sokkal elindította a második jelentős perét is: ugyanazért. Most az AWS a célpont, ami az Intel ellen hozott döntés alapján akár oda is vezethet, hogy a bíróság felfüggeszti az AWS németországi tevékenységét.

Az R2 és ügyvédei magabiztosak: ugyanaz a szabadalmi probléma, ugyanazok a technikai érvek, nyilatkozta a Seeking Alphának a cég német ügyvédje, Volkmar Henke, a Bardehle Pagenberg ügyvédi iroda munkatársa.

Az AWS egyelőre nem kommentálta az ügyet. Ám ha bukik, és nem akar megállapodni az R2-vel, az az ügyfeleinek is fájdalmas lesz. Meg persze sokat bukhat maga az AWS is.

Szimpla szabadalmi trollkodás?

A szabadalmi vita egyébként régi keletű. Az R2 már 2017 óta keresi a fogást jóval nagyobb versenytársán. Első körben amerikai bíróságon próbálkozott, ám ott nem járt sikerrel. Úgy tűnik, végül Németország lett számukra az igazság földje.

Az Intel ellenben az ítélet után szabadalmi trollkodást kiáltott, és fellebbezett. Sőt egy olasz bíróságon ellentámadába ment át, és kérte a szabadalom európai védettségének megszüntetését.

Egy német jogi tanácsadó iroda, amely technológiai szabadalmi kérdésekkel is foglalkozik, azonban úgy véli, szó sincs itt trollkodásról. Mint blogjukban írják, Németországban az ilyen eljárások költségkockázata azonos mértékben érinti a felperest és az alperest. Mielőtt a bírósági döntés hatályba lépne, az R2-nek fel kell mutatnia egy olyan bankgaranciát, amely igazolja, hogy ki tudja fizetni az alperes kártérítési igényét, ha utóbbi másodfokon mégis nyerne.

A Bloomberg Intelligence egyébként azt valószínűsíti, hogy az Intel törekedni fog valamilyen kompromisszumos megegyezésre még a bírósági határozat hatályba lépése előtt. Mert bár Németország mindösszesen 1 százalékát adja a globális PC-piacnak, egyik érintett gyártó sem szeretne egy ilyen probléma miatt piacot (és bevételt) veszteni.

Piaci hírek

A SpaceX-re bízták a Nemzetközi Űrállomás kivégzését

A NASA az amerikai űrvállalattal építteti meg azt a járművet, amelynek segítségével ellenőrzött módon irányíthatják majd a platformot a Csendes-óceánba.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.