Mint azt korábban megírtuk, az OpenSSL-ben 2014-ben felfedezett súlyos biztonsági rés, a Heartbleed fenyitotta az Európai Unió döntéshozóinak szemét.
Alaposan megfontolták, mielőtt beindították
Az Európai Bizottság Informatikai Főigazgatóságának (DIGIT – Directorate-General for Informatics) felügyelete alatt indították be a FOSSA (Free and Open Source Software Auditing) projektet, és ennek keretében két széles körben használt programra, az Apache HTTP Server Core-ra és KeePass jelszókezelőre hirdetett hibakereső programot. A kísérlet első szakasza, amire egymillió eurós jutalmazási keretet biztosított az EU, sikeres volt, így 2017-re megduplázták az összeget.
Emellett a FOSSA projekt keretében pontos leltárt is készítettek az EU által használt nyílt forráskódú szoftverekről. A távlati terv ugyanis már akkor az volt, hogy elindítanak egy általános bug bounty programot. A program januártól indul, és első körben 15 nyílt forráskódú szoftverben lehet vadászni biztonsági rések után.
Értelemszerűen ezek olyan szoftverek, melyeket az EU-s intézményekben használnak. A program kialakítása a cégeknél már jó bevált rendszert követi: a hiba súlyosságától függ az elnyerhető pénzjutalom mértéke, és mindig csak az első felfedezőnek jár a jutalom. Abban sem jár külön úton az EU, hogy a már bevált hibavadászplatformokra támaszkodik, a programban két partnere van, a Hackerone és az Intigriti.
Ezekben a programokra kell kutatni
Előbbi oldalán fut a Filezilla, az Apache Kafka, a Notepad++, a PuTTY, a VLC Media Player és a midPoint hibavadász programja. Az Integriti platformja kapta a FLUX TL, a KeePass, a 7-zip, a Digital Signature Services (DSS), a Drupal, a GNU C Library (glibc), a PHP Symfony, az Apache Tomcat és a WSO2 programjának bonyolítását.
A 15 programból januárban 14-re indítják el a bug bounty programot, de a midPoint esetében márciusig kell várniuk az etikus hackereknek. Minden egyes szoftver esetében meghatározták az egy hibáért kifizethető legmagasabb díjat. A legtöbbet a PuTTY-val lehet keresni: egy kritikus hiba 90 ezer eurót ér. A Drupal is hasonló elbírálás alá esik (89 ezer euró). Kiemelkedően jól fizet még a KeePass és a Notepad++ (71 ezer euró a fizethető díj maximuma). A legkevesebbet a DSS-ben talált hibákkal lehet keresni, de ott is elérheti a díj a 25 ezer eurót.
A program iránt érdeklődők itt találnak bővebb információkat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak