A japán Bridgestone 910 millió eurót fizetett a holland cégnek, amely a pénzből a navigációs szolgáltatásait fejlesztené.

Gumiabroncsgyártónak adta el telematikai és flottamenedzsment-üzletágát a navigációs eszközeiről ismert TomTom cég. Az 1991-ben alapított holland vállalat 910 millió eurós vételárat tudott kialkudni a japán Bridgestone-tól. Elemzők szerint ez jó üzlet: a tárgyalások megindulása után az üzletág értékét 700 millió euróra becsülték, amihez képest a hollandoknak 25 százalékos felárat sikerült kialkudniuk.

A Brigestone elsősorban azt várja az üzletág megszerzésétől, hogy jobban pörög a gumiabroncs-üzlet. Hatékonyabban fognak működni az adatvezérelt üzletágak, miáltal növekedhet a flottás megállapodások száma. Emellett Paolo Ferrari, a Brigestone európai operációjának vezetője nem zárt ki, hogy a telematikai üzletág megszerzése új üzleti lehetőségeket is feltár majd.

Fókuszban az önvezető technológa

A jól értesültek szerint ezt a lépést nehéz másként értelmezni, mint hogy a TomTom felveszi a harcot a navigációs szolgáltatások fejlesztésében a Google-lel, és ehhez sok forrásra van szüksége. A TomTom vezetése ezt ugyan nem ismerte el, de az eladást bejelentő közleményeben a TomTom vezéigazgatója, Harold Goddijn arról beszél, hogy a stratégiai lehetőségeket megvizsgálva jutottak arra, hogy a telematikai üzletág eladása mind az üzletág, mind pedig a TomTom alaptevékenysége szempontjából a legjobb lépés, és a vállalat elsősorban az önvezető technológiák irányába kívánja fejleszteni térképkészítő rendszerét.

Amikor a Google elkezdte felépíteni Maps szolgáltatatását, valószínűleg még kevesen sejtették, hogy egyszer az stratégiai fegyver lesz a keresőóriás kezében. Az önvezető autó egyik alapvető eleme ugyanis a navigáció alapját adó térképszolgáltatás. A Google pedig ebben tudatosan építkezett: készített egy nagyon jó alapadatbázist (Maps), amihez 2013-ban megvette a közösségi alapon valós idejű információkat nyújtó Waze-t is.

Azóta ráadásul a Google kiépítette a teljes környezetet: van egy operációs rendszere (Android Auto) és van önvezető technológiája, az önálló cégbe, a Waymóba kiszervezett Waymo One. A Google Androiddal is sok autógyártó próbálkozott (Volvo, Honda, Hyundai, Audi), tavaly ősszel pedig a Mitsubishi és a Reanult döntött úgy, hogy autóiban Androidot és Google Mapset használ.

Négy fontos szereplő küzd a piacért

Jelenleg a térképpiacon négy fontosabb szereplő verseng. A Google és a TomTom mellett ott van az OpenStreetMap, valamint a HERE, amit eredetileg az amerikai Navteq fejlesztett, majd 2007-ben a Nokiához került, onnan pedig 2015-ben három autógyártóhoz (Audi, BMW, Daimler), melyek mellé 2017-ben betársult az Intel is.

Tavaly a Google átalakította a Google Maps Platformot, egyszerűsített az előfizetési konstrukciókon, és iparág-specifikus szolgáltatásokat is indított. A Mapsre alkalmazásokat fejlesztők körében a változások miatt meglehetősen nagy lett a felzúdulás, többségük szerint ugyanis a Google végső soron nagyon drágán kínálja a szolgáltatását. Ezt kihasználva a TomTom tavaly év végén olyan SDK-t adott ki, amely ingyenes hozzáférést biztosít térképekhez és forgalmi információkhoz. A lépéstől azt reméli a vállalat, hogy nagyobb fejlesztői közösséget tud felépíteni a szolgáltatása köré. A Google kiváltotta felháborodásra egyébként a HERE is reagált, és hasonló céllal, mint a TomTom, freemium szolgáltatáscsomagot indított.

Azt persze nehéz megjósolni, hogy melyikük lesz a befutó. Még az is lehet, hogy nevető kívülállóként végül a kínaiak szakítják a legnagyobbat. Kína ugyanis, amely az elektromos autók után az önvezető járműveknek is a legnagyobb felvevőpiaca lehet, a térképszolgáltatás fejlesztésébe biztonsági okokból nem enged be külföldi fejlesztőket. Ha tehát az európai és amerikai autógyártók be akarnak lépni a kínai piacra, szükségük lesz helyi navigációs cégekre, és ez az ottani – a stratégiai fejlesztéseikre szinte korlátlan forrással rendelkező – kínai cégek malmára hajtja a vizet.

Mobilitás

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.