Néhány hónap híján két éve már, hogy az OpenAI nagy tömegek számára elérhetővé tette nagy nyelvi modellre (LLM) épülő chatbotját. A ChatGPT megjelenése valóságos forradalmat indított el, hirtelen mindenki a mesterséges intelligenciában látta a megoldást, a technológiai vállalatok pedig egymást nyakát tapossák a versenyben, a szabályozó oldal pedig igyekszik korlátok közé terelni a rengeteg megválaszolandó kérdést, megoldandó problémát hozó fejlesztéseket.
Úgy tűnik, a felhasználókat mindeközben sem az algoritmusok látványos fiaskói, sem az etikai vagy környezetvédelmi aggályok nem zavarják különösebben. Az OpenAI tegnapi bejelentése szerint ugyanis a ChatGPT-hez immár 200 millióan fordulnak segítségért heti szinten. A szám annak fényében még impesszívebb, hogy a cég tavaly novemberben érte el a heti 100 milliós felhasználói tábort.
A vállalat termékei iránt ráadásul nem csak az otthoni felhasználók, de a legnagyobb vállalatok is élénken érdeklődnek. Az OpenAI tájékoztatása alapján termékeit a Fortune 500-as listán szereplő cégek 92 százaléka használja. Szintén jól alakul a májusban debütált ChatGPT-4o miniatürizált változatának adaptációja: a júliusban elstartolt mini bevezetése óta ugyanis megduplázódott a ChatGPT API-használata.
Pénz áll a házhoz
A használattal párhuzamosan az OpenAI üzleti számai és értéke is meredeken emelkedik. A vállalatot vezető Sam Altman a nyáron például állítólag arról beszélt kollégáinak, hogy a cég évesített forgalma már elérte a 3,4 milliárd dollárt (miközben tavaly 1,6 milliárdnál állt meg a számláló).
Pár nappal ezelőtt pedig arról szóltak a sajtóértesülések, hogy újabb befektetési kört készítenek elő a vállalatnál. A pletykák szerint a már házon belül lévő Microsoft mellett az Apple és az Nvidia fantáziáját is megmozgató ügylet könnyen 100 milliárd dollár fölé lőheti az OpenAI értékét.
Vádak jönnek, dolgozók mennek
Ezek alapján olyan nagyon nem rontotta a cég megítélését az, hogy rendszeresen felmerül a vád, miszerint a menedzsment gond nélkül feláldozza a biztonsági megfontolásokat a profit oltárán. Állítólag ennek "köszönhető" az is, hogy rövid idő alatt a felére olvadt az a csapat, amelynek feladata pont az lenne, hogy felügyelje azokat a fejlesztéseket, amelyek idővel elvezethetnek a mesterséges általános intelligencia (AGI) megalkotásához.
A vállalat alapítóit és vezető tudósait is érintő elvándorlási hullám mindenesetre úgy is látványos, hogy az érintettek közül nem mindenki hozza nyilvánosságra az oda vezető okokat. Aki pedig így tesz, az általában elég egyértelműen fogalmaz. Az időközben felszámolt "superalignment" csoport vezetője például arról beszélt májusi távozását követően, hogy az elmúlt években háttérbe szorultak a biztonságot célzó folyamatok és a biztonsági kultúra a "csillogó termékekkel szemben".
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak