Mark Zuckerberg vállalatbirodalma immár több mint 1000 milliárd dollárt ér. Mindez annak a közel 5 százalékos tegnapi erősödésnek köszönhető, amit egy fontos perben hozott ítélet okozott.

A Facebook csatlakozott a big techként hivatkozott nagypályás informatikai vállalkozások abszolút krémjéhez. Az Apple, a Microsoft, az Amazon és az Alphabet/Google után a közösségi oktopusznak is sikerült áttörnie az 1000 milliárdos értékhatárt. A cég papírjai az elmúlt időszakban egyébként is kiválóan teljesítettek, de az álomszint hirtelen megugrásához szükség volt arra is, hogy egy jelentős jogi ügyben a cég számára abszolút kedvező döntést hozott tegnap egy szövetségi bíró.

El lehet tenni a hentesbárdot...

A vállalat ellen még tavaly decemberben indított pert az amerikai versenyfelügyelet (Federal Trade Commission's - FTC). Az összesen 46 tagállammal közösen benyújtott keresetek súlyos versenykorlátozó gyakorlatokkal vádolták a közösségi óriást. Az eljárás jelentőségét az adta, hogy elméletben akár olyan ítélet is benne volt ebben a jogi csatározásban, amely a Facebookot az Instagram- és a WhatsApp-felvásárlások felülvizsgálatára kényszeríti.

Ettől nagyon messze kerültünk azzal, hogy az ügyben eljáró szövetségi bíró tegnap visszadobta az FTC keresetét. James Boasberg olvasatában a hatóság nem tudta kellő mennyiségű bizonyítékkal alátámasztani piaci erőfölénnyel való visszaélésről szóló vádjait.

A döntés annak ellenére lett olyan, amilyen, hogy a bíró elismerte, az FTC több olyan esetet is prezentált, ahol valóban felmerülthet a cég versenyellenes magatartása. A probléma csak az, hogy a versenyfelügyelet által felhozott példák még 2013-ból valók. Márpedig a hatályos törvények szerint a Facebook feldarabolásához aktuálisan zajló, vagy éppen megvalósuló piaci hatalommal való visszaélést kellene bizonyítani.

...egy időre

Fontos részlet azonban, hogy magát az eljárást nem szűntette meg a hétfői döntés. A bíró 30 napot adott az FTC-nek arra, hogy kiegészítse keresetét. Továbbá Boasberg azt is világossá tette, hogy ettől függetlenül a Facebookot még rá lehet kényszeríteni korábbi vásárlásai felülvizsgálatára. Ehhez arra lenne szükség, hogy bebizonyosodjon, hogy a vállalat a WhatsApp és az Instagram megvételével versenytörvénybe ütköző monopólium birtokába jutott a személyes közösségi hálózatokhoz köthető szolgáltatások piacán.  

Szintén érdemes azt is megemlíteni, hogy a perrel párhuzamosan kétpárti kezdeményezés van folyamatban a szabályozó környezet átalakításáról. A közelmúltban a Szenátus elé került törvénymódosítási csomag nem titkolt szándéka az, hogy a big tech túlhatalmának ellensúlyozására megfelelő eszközökkel rendelkezzen a kormányzat. Ha törvényerőre emelkednek a javaslatok, az lényegesen megváltoztathatja ezeknek a vállalatoknak a működési szabályait. Beleértve azt is például, hogy milyen esetekben hajthatnak végre felvásárlásokat, illetve az is benne van a kalapban, hogy bizonyos piaci szegmensek feladására is rákényszerülhetnek majd a súlyuk, beágyazottságuk miatt egyre több problémát jelentő gigacégek.

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.