A világ számos pontján, megannyi fórumon támadják a két nagy platformszolgáltatót, az Apple-t és a Google-t azért, mert az alkalmazásáruházaikban monopol pozíciójukat kihasználva olyan szabályokkal üzemelnek, amelyek ártanak a szabad versenynek. Ezt azonban először bizonyítani kell, és majd csak a hosszas bírósági eljárások, hatósági vizsgálatok lezárultát követően lehet reménykedni abban, hogy a játékszabályok megváltoznak mobil alkalmazások piacán.
A törvénynek erejével
Van azonban egy gyorsabb út, ha a helyi törvényhozás jogszabályi szinten alapból kezeli ezt a kérdést. A Távol-Keleten pontosan ez történik most. A dél-koreai törvényhozása szakbizottsága ugyanis a honatyák elé utalta azt a módosító javaslatot, ami kivenné az appáruházak tulajdonosai kezéből a döntést arról, hogy egy alkalmazás fejlesztője a programon belül milyen fizetési megoldást használhat.
Ez most mind a két nagy szolgáltató esetében a saját fizetési rendszeréhez van kötve, ami természetesen kellemes jutalékként jelentkezik bármikor, amikor egy felhasználó appon belül költi a pénzét, legyen szó előfizetés vásárlásról, vagy éppen játékokban alkalmazott virtuális kozmetikai kiegészítőkről.
Úgy tűnik, a helyi politika elszánta magát a konfrontatív lépésre, legalábbis az országot kormányzó Demokrata Párt képviselői mindenképpen, akiknek a szavazatával átment a javaslat a bizottsági ülésen. Az ellenzék ugyanakkor nem ennyire lelkes, mivel attól tartanak, hogy az amerikai óriásvállalatok számára igen kellemetlen törvénymódosítás miatt az Egyesült Államok kormánya sem tapsolna örömében.
Utóbbira egyébként jó esély van. Annak ellenére, hogy az USA-ban egyre szélesebb tábor látszik felsorakozni a big tech megregulázására, a külföldi kormányok kezdeményezte szigorításokat jellemzően nem fogadják túl kedvezően. Tavaly például az akkor még hivatalban lévő Donald Trump francia termékekre vetett ki különadót, mert Franciaország a tényleges gazdasági teljesítményhez akarta igazítani a technológiai vállalatok helyi adóterheit.
Puszta véletlen
Nyilvánvaló, hogy puszta véletlenségből a Google épp a törvényjavaslat bizottsági átengedésének napján jelentett be, hogy kitolja azt a határidőt, ameddig minden fejlesztőnek alá kell vetni magát a Play Store szabályzatának. Az alkalmazásokon belüli vásárlás saját kézben tartását ugyanis az Apple-höz képest a Google eddig sokkal lazábban, következetlenebbül kezelte.
Tavaly szigorítottak a szövegezésen, ám a megfeleléshez szükséges fejlesztői munka miatt utóbbiak kaptak némi időt. Ezt tolta most ki a cég jövő márciusig azzal az indokkal, hogy a pandémia miatt ezeket a feladatokat a vártnál nehezebb rendesen elvégezni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak