Hamarosan az ország törvényhozása elé kerül az a módosító javaslat, amely lehetővé tenné a fejlesztőknek, hogy szabadon válasszanak megoldást az appokon belüli vásárlás lebonyolítására.

A világ számos pontján, megannyi fórumon támadják a két nagy platformszolgáltatót, az Apple-t és a Google-t azért, mert az alkalmazásáruházaikban monopol pozíciójukat kihasználva olyan szabályokkal üzemelnek, amelyek ártanak a szabad versenynek. Ezt azonban először bizonyítani kell, és majd csak a hosszas bírósági eljárások, hatósági vizsgálatok lezárultát követően lehet reménykedni abban, hogy a játékszabályok megváltoznak mobil alkalmazások piacán.

A törvénynek erejével

Van azonban egy gyorsabb út, ha a helyi törvényhozás jogszabályi szinten alapból kezeli ezt a kérdést. A Távol-Keleten pontosan ez történik most. A dél-koreai törvényhozása szakbizottsága ugyanis a honatyák elé utalta azt a módosító javaslatot, ami kivenné az appáruházak tulajdonosai kezéből a döntést arról, hogy egy alkalmazás fejlesztője a programon belül milyen fizetési megoldást használhat.

Ez most mind a két nagy szolgáltató esetében a saját fizetési rendszeréhez van kötve, ami természetesen kellemes jutalékként jelentkezik bármikor, amikor egy felhasználó appon belül költi a pénzét, legyen szó előfizetés vásárlásról, vagy éppen játékokban alkalmazott virtuális kozmetikai kiegészítőkről.

Úgy tűnik, a helyi politika elszánta magát a konfrontatív lépésre, legalábbis az országot kormányzó Demokrata Párt képviselői mindenképpen, akiknek a szavazatával átment a javaslat a bizottsági ülésen. Az ellenzék ugyanakkor nem ennyire lelkes, mivel attól tartanak, hogy az amerikai óriásvállalatok számára igen kellemetlen törvénymódosítás miatt az Egyesült Államok kormánya sem tapsolna örömében.

Utóbbira egyébként jó esély van. Annak ellenére, hogy az USA-ban egyre szélesebb tábor látszik felsorakozni a big tech megregulázására, a külföldi kormányok kezdeményezte szigorításokat jellemzően nem fogadják túl kedvezően. Tavaly például az akkor még hivatalban lévő Donald Trump francia termékekre vetett ki különadót, mert Franciaország a tényleges gazdasági teljesítményhez akarta igazítani a technológiai vállalatok helyi adóterheit.

Puszta véletlen

Nyilvánvaló, hogy puszta véletlenségből a Google épp a törvényjavaslat bizottsági átengedésének napján jelentett be, hogy kitolja azt a határidőt, ameddig minden fejlesztőnek alá kell vetni magát a Play Store szabályzatának. Az alkalmazásokon belüli vásárlás saját kézben tartását ugyanis az Apple-höz képest a Google eddig sokkal lazábban, következetlenebbül kezelte.

Tavaly szigorítottak a szövegezésen, ám a megfeleléshez szükséges fejlesztői munka miatt utóbbiak kaptak némi időt. Ezt tolta most ki a cég jövő márciusig azzal az indokkal, hogy a pandémia miatt ezeket a feladatokat a vártnál nehezebb rendesen elvégezni.

Mobilitás

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.