Az alkalmazást egy bírósági döntés értelmében két napra lekapcsolják az internetről.

A Facebook tulajdonában lévő WhatsApp az elmúlt hónapok egyik legféktelenebb növekedését produkálja. A cég legutóbbi információi már arról szóltak, hogy a szolgáltatás elérte és meg is haladta a 900 milliós aktív havi felhasználói számot, amivel a világ legnagyobb ilyen jellegű alkalmazásává nőtte ki magát és bőven előzi a 700 millió körül járó Facebook Messengert. A fejlődést nem nézi azonban mindenki jó szemmel, főleg a brazil mobilszolgáltatók nem.

Csípi a szemüket

A dél-amerikai ország operátorai hónapok óta ádáz harcot vívnak a WhatsApp ellen, mivel szerintük az app megfelelő szabályozási háttér nélkül, azaz illegálisan működik Brazíliában. A szöveges üzenetek küldésén kívül hanghívást is lehetővé tevő applikáció a szolgáltatók szerint káros hatással van az üzletre, mivel a felhasználók nem az általuk kínált előfizetéseket részesítik előnyben.

A helyzet odáig fajult, hogy egy Sao Pauloban ügyködő bíró döntése szerint a helyi mobilszolgáltatóknak kötelességük 48 órán keresztül blokkolni a WhatsApp-hoz való hozzáférést. A bíróság arról nem adott ki információt, hogy pontosan ki áll a beadott kérelem mögött, azt azonban lehet tudni, hogy az intézkedés többek között azért is születhetett meg, mert a WhatsApp egyszer sem reagált a korábbi jogi egyeztetésekre való felhívásra.

Az ügy azért különösen pikáns és jelentős, mert Brazília a közösségi média egyik fellegvára. A brazilok kétszer annyi időt töltenek el a különböző appok és szolgáltatások használatával, mint az amerikaiak, illetve a legtöbb jelentős platformon a második, harmadik legtöbb felhasználót ez az ország adja. A lakosság jelentős része nem engedheti meg magának a helyi szolgáltatók csomagjait, ezért tömegesen a net alapú megoldások felél fordultak, ezért is lehetséges az, hogy Brazíliában a netezők 93 százaléka, 93 millió ember rendszeresen használja a WhatsApp-ot.

Nem baj, van másik!

A helyzet tehát nem túl fényes, és nagyon úgy tűnik, hogy a neheze még hátra van. A WhatsApp átmeneti letiltása a TechCrunch információ szerint egy hosszabb folyamat kezdete. A korábban liberális hozzáállású, a netsemlegességet törvényben védő kormány 180 fokos fordulatot vett és már egy olyan törvényt készít elő, ami teljes kontroll alatt tartaná az internetet, valamint a közösségi felületeket. Helyi beszámolók szerint a politika gyűlöli az internetet és szerintük az csak azért létezik, hogy az ott lévő emberek rosszat mondhassanak róluk.

Az ügy kapcsán Mark Zuckerberg is hallatta a hangját, aki rendkívül sajnálatosnak tartja a döntést, és őszintén reméli, hogy a bíróság visszavonja a döntését. Ezzel együtt a FB Messenger használatát javasolja mindenkinek, mivel arra nem terjed ki a blokk. A brazil netezők már az intézkedés foganatosítása előtt megkezdték az elvándorlás, de nem a Messengert, hanem a Telegramot választották. A szolgáltató az elmúlt napban, órákban 1,5 millió új belépőről számolt be, ami miatt megfeszített erővel próbálják kiszolgálni a drámaian megnőtt felhasználói számot.

Konzumer tech

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.